چرا حریری از عون حمایت کرد؟

حق نشر عکس Reuters
Image caption سعد حریری از نامزد حزب‌الله برای ریاست جمهوری لبنان حمایت کرده است

اعلام حمایت سعد حریری، نخست وزیر سابق لبنان و رهبر جریان ۱۴ مارس، از میشل عون به عنوان نامزد حزب‌الله برای تصدی مقام ریاست جمهوری لبنان به سادگی صورت نپذیرفت.

سعد حریری بعد از مذاکراتی ماراتونی با مسئولین فرانسوی و سعودی سرانجام تصمیم گرفت محبوبیت خود را به عنوان رهبر اهل سنت لبنان به قمار بگذارد، چرا که هضم ریاست جمهوری میشل عون بعد از سال‌ها مخالفت، برای هواداران و متحدان او بسیار دشوار است.

آقای حریری در این اقدام دو هدف را زیر سایه توافقی بزرگ‌تر از صحنه سیاسی داخل لبنان دنبال می‌کند. ائتلاف بین‌المللی که در سوریه مشغول جنگ با داعش است، به ایران و حزب‌الله نیاز داشته و در نتیجه موافقت با ریاست جمهوری فرد مورد نظر حزب‌الله در لبنان عملا امتیازی به این جبهه در لبنان تلقی می‌شود.

+بیشتر بخوانید: سعد حریری از نامزد حزب‌الله برای ریاست جمهوری لبنان حمایت کرد

دو هدفی که حریری در حمایت از عون به دنبال آن است، یکی تلاش برای بی‌طرف کردن لبنان در مناقشه سوریه و در واقع مجبور کردن حزب‌الله به کنار کشیدن از جنگ در سوریه است؛ نکته‌ای که در پیام وی نیز به روشنی مورد تاکید قرار گرفته و دیگری بهبود شرایط جریان ۱۴ مارس در انتخابات پارلمانی آتی.

حق نشر عکس Reuters
Image caption طرفداران میشل عون در لبنان

چنان‌چه وضعیت به شکل دو سال و نیم اخیر ادامه می‌یافت و لبنان بدون رئیس‌جمهور باقی می‌ماند، تا چند ماه بعد موعد انتخابات پارلمانی فرا می‌رسید و دولت در انتظار تعیین مجلس جدید به حالت تعلیق در می‌آمد و در نتیجه لبنان به ناگاه با شرایطی مواجه می‌شد که نه رئیس‌جمهور دارد، نه دولت و نه مجلس؛ چرا که این احتمال وجود داشت که نمایندگان مخالف حزب‌الله و متحدانش از شرکت در رای‌گیری برای تعیین رییس جدید مجلس خودداری کنند و در نتیجه جریان سیاسی منتسب به حریری در خلأ ایجاد شده در لبنان به جریانی مرده تبدیل می‌شد که ابزاری برای اعمال سیاست‌های خود ندارد.

پیام حریری خطاب به هوادارانش، پیامی از موضع ضعف است که در آن صرفا به آنها توضیح می‌دهد که راه پدرش رفیق حریری را دنبال کرده و به خاطر منافع لبنان از منافع طائفه‌ای و حزبی خود چشم‌پوشی کرده است تا کشور به تعبیر وی وارد «جنگ داخلی» نشود؛ امری که می‌تواند به شکست او در انتخابات پارلمانی آتی منتهی شود.

موضوعات مرتبط

مطالب مرتبط