پیروزی موصل، تثبیت دکترین اوباما؟

حق نشر عکس EPA
Image caption دکترین سیاست خارجی اوباما را می‌توان در یک جمله منسوب به او خلاصه کرد: «کارهای احمقانه انجام ندهید.» اوباما باور دارد که راهکار رایج تشکیلات سنتی حاکم بر سیاست خارجی در واشنگتن، که همانا راه حل نظامی در برابر رویدادهای متفاوت است، راهکاری نتیجه‌بخش نیست.

در چند روز گذشته، عملیات نظامی گسترده‌ای با مشاركت يگان‌هاى مختلفى از ارتش عراق، نيروهاى ويژه و پليس اين كشور، پیشمرگه‌‌های کرد، شبه نظاميان شيعه و نيروهاى ائتلاف غرب عليه پیکارجویان داعش، برای بازپس گیری شهر موصل در عراق از داعش آغاز شده است. نتیجه این نبرد، آزمون مهمی برای راستی‌آزمایی دکترین سیاست خارجی باراک اوباما خواهد بود.

دکترین اوباما چیست؟

دکترین سیاست خارجی اوباما را می‌توان در یک جمله منسوب به او خلاصه کرد: «کارهای احمقانه انجام ندهید.» اوباما باور دارد که راهکار رایج تشکیلات سنتی حاکم بر سیاست خارجی در واشنگتن، که همانا راه حل نظامی در برابر رویدادهای متفاوت است، راهکاری نتیجه‌بخش نیست. این رويكرد، با دکترین سلفش جورج بوش ، که برای ایالات متحده حق حمله پیش‌گیرانه قائل بود و یک‌جانبه و بدون حمایت جامعه بین‌المللی به عراق حمله كرد کاملا متفاوت است.

اوباما كه با نوید پايان بخشیدن به جنگ‌هاى عراق و افغانستان وارد كاخ سفيد شد، در طول دو دوره ریاست جمهوری‌اش تلاش کرد تا کشورش را وارد جنگی تازه‌ نکند. او که از وعده پیروزی در جنگ‌هایی‌ که به باورش غیر قابل پیروزی می‌باشند اجتناب کرده است، تاكنون با انتقادات بسيارى براى خروج نيروهاى آمريكا از عراق مواجه بوده. انتقادات به دکترین او حتى در بحث‌ها و مناظره‌هاى اين دوره از انتخابات رياست‌جمهورى نيز ادامه داشته‌ است. یکی از منتقدان دکترین اوباما در سیاست خارجی هیلاری کلینتون، وزیر امور خارجه دور نخست ریاست جمهوری اوباما و جایگزین احتمالی وی در کاخ سفید به شمار می‌آید. هیلاری کلینتون در یک موضع‌گیری عمومی دور از انتظار در مورد رويكرد اوباما چنین گفته است: «ملل بزرگ به اصولی برای سازماندهی نیاز دارند، اما «کار احمقانه انجام ندهید»، از اين اصول نيست.»

منتقدان اوباما معتقدند كه خلا به وجود آمده ناشى از خروج نيروهاى آمريكا در دوره اوباما، راه را براى انسجام و قدرت گرفتن نيروهاى تندرو و شكل‌گيرى داعش باز كرد. اين انتقادات با ادامه ناآرامی‌ها در سوریه و همین‌طور سقوط موصل به اوج رسيد. اما عليرغم تمامی فشارها، اوباما با فرستادن سربازان آمريكايى به عراق مخالفت کرد. چراکه به گفته او، تنها در صورتی که نیروهای بومی در منطقه با همکاری هم وارد جنگ علیه تندروهای اسلامی شوند، می‌توان به پیروزی بر تروریسم در منطقه امیدوار بود. گرچه در حال حاضر کمی بیش از ۵۲۰۰ نیروی آمریکایی در عراق حضور دارند، اما نقش آنها به آموزش، گردآوری اطلاعات، مشاوره، پشتیبانی و حملات هوایی محدود شده است.

اوباما می‌پذیرد که در صورت دخالت مستقیم ارتش آمریکا، دوران خلافت دولت اسلامی بسیار پیش از این به پایان می‌رسید، اما در عین حال تاکید می‌کند که حتی در صورت پیروزی اولیه، نیروهای تندرو چندی بعد با نامی دیگر ظهور می‌کردند.

حق نشر عکس .
Image caption نه تنها شهر موصل پایتخت خلافت خود خوانده اسلامی به حساب می‌آید که این عملیات بزرگترین و پیچیده‌ترین عملیات نظامی علیه پیکارجویان داعش مى‌باشد. رقابت‌ قدرت‌ها و تضاد منافع بازیگران منطقه‌ای نیز در این عملیات پررنگ‌تر است.

چرا موصل در تایید و تثبیت دکترین اوباما اهميت دارد؟

این اولین بار نیست که دکترین اوباما برای مبارزه با پیکارجوریان آزمایش می‌شود. در حال حاضر آمریکا از همین شیوه (آموزش و محول كردن مسئوليت‌هاى اصلى به نيروهاى بومى) برای مبارزه با گروه‌های پیکارجوی تروریستی در مناطق دیگری چون لیبی، سومالی، سوریه و افغانستان نیز استفاده می‌کند. به علاوه، نیروهای بومی عراق با همین روش توانسته‌اند شهرهای فلوجه و رمادی را از داعش بازپس بگیرند. اما موصل به دلیل ویژگی‌های متفاوتی که دارد معیاری قوی‌تر برای سنجش کاربردی بودن این دکترین به حساب می‌آید.

چرا موصل متفاوت است؟

نه تنها شهر موصل پایتخت خلافت خود خوانده اسلامی به حساب می‌آید که این عملیات بزرگترین و پیچیده‌ترین عملیات نظامی علیه پیکارجویان داعش مى‌باشد. رقابت‌ قدرت‌ها و تضاد منافع بازیگران منطقه‌ای نیز در این عملیات پررنگ‌تر است.

از اينها گذشته، ویژگی‌های جمعیتی و تاریخی موصل نيز آن را از سایر شهرهاى عراق متمایز می‌کند. موصل تا پيش از به تصرف در آمدن به دست داعش بیش از ٢ ميليون نفر جمعيت داشت و از این رو بزرگترین دستاورد داعش به شمار می‌‌آید. گرچه شیعیان بیش از ۶۰ درصد جمعیت مسلمانان عراق را تشکیل می‌دهند، اما موصل شهری سنی‌ نشین است که بسیاری از سکنه‌ آن از وفاداران و حامیان حزب بعث هستند. به علاوه، تا قبل از تصرف داعش، اين شهر بزرگترین مرکز زندگی مسیحیان و دانشگاه آن نیز از بزرگترین دانشگاه‌های خاورمیانه بود.

البته تثبيت دکترین اوباما با توجه به نفوذ عميق مجتمع‌های نظامی - صنعتی در لايه‌هاى سياست خارجى آمريكا تنها با شكست داعش در موصل ميسر نمى شود. پيروزى اين رويكرد به تغييراتى كه در پى بازپس‌گيرى موصل در عراق روى دهد، بستگى خواهد داشت.

اگر گروه‌هاى سياسى تاثيرگذار بتوانند با دستيابى به توافقى عملى و تقسيم قدرت فرصتى دوباره براى اعتمادسازى و همزيستى مسالمت‌آميز فراهم كنند، مى‌توان انتظار داشت كه دكترين اوباما به مدلى مؤثر و كم هزينه‌تر براى ايالات متحده و براى مبارزه با تروريسم تبديل شود. در غير اين صورت مى‌توان انتظار داشت كه تاريخ از اوباما به عنوان رهبرى كم تجربه و ضعيف در عرصه سياست خارجى ياد كند.

به هر حال، نتیجه عملیات موصل هر چه باشد، پس از پایان ریاست جمهوری اوباما مشخص خواهد شد. چنانچه شواهد فعلی نشان می‌دهد، احتمال می‌رود که هیلاری کلینتون جانشین اوباما در کاخ سفید باشد. کلینتون که در طول دهه‌هایی که در سیاست آمریکا مستقل از همسرش فعال بوده‌ است، همواره مواضعی تندروتر نه تنها از اوباما، که سایر دموکرات‌‌ها داشته است، احتمالا سیاست‌های مداخله‌جویانه‌‌تری را پیش خواهد گرفت. اما پیروزی دکترین اوباما، ممکن است بتواند تا حدی به تعدیل سیاست‌های او نیز بینجامد.