مطرح شدن دوباره ایمیل‌ها چقدر به کلینتون ضربه می‌زند؟

حق نشر عکس AFP

ممکن است این ای‌میل‌ها مهم نباشند. ممکن هم است خیلی مهم باشند اما تقریبا مشخص است در چند روزی که تا انتخابات مانده ماجرا فیصله پیدا نخواهد کرد.

جیمز کومی، رئیس پلیس فدرال آمریکا، در نامه‌ای به اعضای کنگره توضیح داده که سازمان متبوعش مجددا در حال ارزیابی ایمیل‌های هیلاری کلینتون در مورد نحوه رفتار با اسناد محرمانه است. اما این نامه به صورت اعصاب‌خردکنی مبهم است.

برای نمونه هیچ اشاره‌ای به جزئیات نشده. حتی معلوم نیست پای چند ایمیل در میان است.

چنین ابهامی تنها آتش حدس‌وگمان‌ها را شعله‌ورتر خواهد کرد. اطلاعات درز کرده از "منابع دولتی" دارد از همین حالا مثل چوب در این آتش ریخته می‌شود.

ظاهرا این ایمیل‌های جدید به هک شدن ایمیل شخصی جان پودستا، دستیار ارشد در تیم انتخاباتی خانم کلینتون، که توسط ویکیلیکس فاش شده مربوط نمی‌شود و ربطی هم به تحقیق و تفحص از بنیاد کلینتون ندارد.

پلیس فدرال در عین حال دارد سعی می‌کند که مانع آن شود که این اقدام به عنوان "بازگشایی مجدد" تحقیقاتش از خانم کلینتون منجر شود. اف‌بی‌آی به شبکه سی‌بی‌اس گفته که هنوز برای گرفتن چنین نتیجه‌ای "زود است."

منتقدان خانم کلینتون وارد فاز تهاجمی شده‌اند و می‌گویند که این خبر جدید نشان می‌دهد که ادعاهایشان درباره قانون‌شکنی‌های خانم کلینتون درست بوده.

دونالد ترامپ، رقیب انتخاباتی او، فرصت را مغتنم شمرد و در جریان تجمع انتخاباتی خود در نیو همپشایر گفت که خانم کلینتون "مجرمی فاسد است."

او در میان شعار جمعیت که فریاد "حبسش کنید" سر داده بودند، گفت که پلیس فدرال حالا فرصت پیدا کرده تا برای "جبران اشتباه ناگوارش شجاعت به خرج دهد". اف‌بی‌آی قبلا تصمیم گرفته بود که خانم کلینتون را در این رابطه به دادگاه نکشاند.

از طرف دیگر حامیان خانم کلینتون لاجرم چند روز آینده را در موضع دفاعی سپری خواهند کرد تا بلکه بتوانند ارزیابی درستی از شرایط داشته باشند.

احتمال این‌که این خبر باعث شود کسی به جای خانم کلینتون به آقای ترامپ رای دهد کم به نظر می‌رسد - در این لحظه اختلاف دو اردوگاه بیش از این حرف‌ها است.

اما می‌تواند حضور دموکرات‌ها در انتخابات را کاهش دهد، یا باعث شود بعضی از حامیانش به دیگر نامزدها مانند جیل استاین از حزب سبز یا گری جانسون از حزب لیبرتارین رای دهند.

فرای اهمیت نهایی این مساله، واضح است که این خبر مباحث را به طرف موضوعاتی می‌برد که برای خانم کلینتون خوب نیست.

در چند روز آینده همه صحبت‌های سیاسی معطوف این مساله خواهد بود و پیام نهایی خانم کلینتون به رای‌دهندگان در این همهمه به گوش کسی نخواهد رسید.

اما شاید مهمترین و قطعی‌ترین نتیجه این خبر این باشد که در صورت پیروزی احتمالی خانم کلینتون در انتخابات، او در ابتدای دوران ریاست‌جمهوری‌اش درگیری این دعوای سیاسی خواهد بود.

مطالب مرتبط