نکاتی که دونالد ترامپ به آن معتقد است

حق نشر عکس Getty Images

دونالد ترامپ، پیروز انتخابات ریاست جمهوری آمریکا عقاید خاصی دارد که پیش از انتخابات برای برخی تعجب برانگیز بود.

در زیر تعدادی از آنها را می‌خوانید.

۱)هزاران آمریکایی‌ عرب‌تبار پس از حملات ۱۱ سپتامبر ۲۰۰۱ جشن گرفتند. ترامپ بارها گفته است که اعراب آمریکایی از حملات یازده سپتامبر ابراز خشنودی کردند. این در حالی است که هیج گزارشی در این مورد وجود ندارد.

۲) او خواهان نظارت بیشتر بر مساجد است و گفته در راستای برنامه‌های "ضد تروریستی" مسلمانان باید زیر نظر قرار بگیرد.

۳) آمریکا باید از "القای حس خفگی با آب" استفاده کند. آقای ترامپ معتقد است این شیوه و دیگر موارد "بازجویی سخت" در مبارزه با داعش مشروع است و می‌گوید این کارها در مقابل کارهایی که آن‌ها می‌کنند، از جمله سر بریدن "هیچ" است.

۴) باید داعش را "با بمب صاف کرد". آقای ترامپ می‌گوید هیچ‌یک از نامزدهای انتخابات ریاست‌جمهوری آمریکا به اندازه او به داعش سخت نخواهند گرفت و بگفته او این گروه با قطع دسترسی‌شان به نفت تضعیف خواهد شد.

۵) باید یک "دیوار بزرگ بزرگ" بین آمریکا و مکزیک کشید. آقای ترامپ معتقد است مکزیکی‌هایی که به آمریکا می‌آیند عموما مجرم‌اند و باید جلوی ورود آنها و سوری‌ها را گرفت. دونالد ترامپ گفته است: "آنها مواد مخدر می‌آورند، جنایت می‌آورند. همه تجاوزکارند." او معتقد است هزینه ساخت دیوار را هم - که به تخمین بی‌بی‌سی بین ۲ تا ۱۳ میلیارد دلار می‌شود - باید مکزیک بپردازد.

حق نشر عکس Getty Images

۶) همه یازده میلیون مهاجر غیرقانونی باید اخراج شوند. این رقم تخمین مقام‌های آمریکایی است، که بعضا برنامه او را بیگانه‌هراسی و به لحاظ مالی غیرقابل ‌اجرا می‌دانند. تخمین بی‌بی‌سی این است که چنین کاری ۱۱۴ میلیارد دلار هزینه دارد. آقای ترامپ می‌گوید علاوه بر این "حق شهروندی به خاطر تولد" باید لغو شود. طبق این قانون، به فرزند مهاجر غیرقانونی که در خاک آمریکا متولد می‌شود شهروندی داده می‌شود.

۷) با ولادیمیر پوتین "رفیق می‌شوم". آقای ترامپ در گفتگو با سی‌ان‌ان گفت که اوباما و پوتین آن‌قدر از هم بدشان می‌آید که نمی‌توانند با هم مذاکره کنند، اما "من احتمالا با او رفیق می‌شوم و در آن‌صورت این مشکلاتی که حالا داریم، نخواهیم داشت."

۸) چین را باید بازخواست کرد. آقای ترامپ معتقد است باید به چین فشار آورد که تراز بازرگانی‌اش با آمریکا را تعدیل کند. آقای ترامپ پیش از پیروزی گفت در صورت قدرت یافتن، چین را وادار می‌کند سیاست پایین نگه‌داشتن ارزش پولش را کنار بگذارد، و استانداردهای محیط‌ زیستی و رفاه کارگرانش را بالا ببرد.

۹) اگر صدام و قذافی هنوز سر کار بودند، دنیا جای بهتری بود. آقای ترامپ به سی‌ان‌ان گفت وضع لیبی و عراق "به مراتب بدتر" از زمانی است که این دو دیکتاتور زنده و در قدرت بودند.

۱۰) آدم "حقیقتا خوبی" است. آقای ترامپ در آخرین کتابش به نام "آمریکای فلج" می‌نویسد: "من حقیقتا آدم خوبی هستم. باور کنید. خوشحالم که آدم خوبی هستم. در عین حال عزم کرده‌ام عظمت را به کشورمان برگردانم."

۱۱) نظرات جنجال‌برانگیز زیادی درباره زنان داشته است. کسانی که در برنامه تلویزیونی او کار می‌کردند او را متهم کرده‌اند که زنان را بر اساس ظاهرا آنان ارزش‌گذاری ‌می‌کرده است.

حق نشر عکس Getty Images
Image caption ترامپ عقیده‌‌ای به محدودیت مالکیت اسلحه ندارد

۱۲) ترامپ در یکی از اظهارنظرهایش گفته بود که ۳۰ سالگی "سن مطلوب" زنان است و زنان را باید در ۳۵ سالگی "کنار گذاشت."

۱۳) او سال گذشته پس از آن که یک زوج مسلمان در جریان عملیاتی ۱۴ نفر را در یک مرکز نگهداری معلولان در سن برناردینو کشتند، خواستار آن شد که از ورود مسلمانان به آمریکا جلوگیری شود.

۱۴) "مهاجران سوری را به خانه می‌فرستم". بعد از حملات پاریس او گفت که حتی چند "تروریست" سوری در قالب پناهنده می‌تواند "فاجعه بار" شوند و قول داده که هیچ پناهجوی سوری را در آمریکا نپذیرد و آنهایی هم که در آمریکا هستند را اخراج کند.

۱۵) ترامپ عقیده‌‌ای به محدودیت مالکیت اسلحه ندارد و می‌گوید کشتار دسته جمعی مسئله‌ای روانی است که باید روی درمان آن سرمایه‌گذاری کرد.

۱۶) شیوه آسان‌تر مالیاتی. او می‌گوید که نباید از کسانی که درآمدی زیر ۲۵ هزار دلار دارند مالیات گرفت و مالیات بازرگانی را به ۱۵ درصد کاهش می‌دهد.

۱۷) ثروت اقای ترامپ حدود ۱۹ میلیارد دلار برآورد شده است. او هزینه فعالیتهای انتخاباتی را شخصا متقبل شده بود و گفته است فعالیت‌های تجاری خود را با وام "کوچک یک میلیون دلاری" از پدرش شروع کرده است.

۱۸) آقای ترامپ می‌گوید سیستم درمانی سربازان قدیمی در آمریکا نیازمند تغییرات اساسی است و به گفته او تعداد زیادی به دلیل طولانی شدن زمان پذیرش پزشک جان خود را از دست داده‌اند.

۱۹) دونالد ترامپ سیستم درمانی معرفی شده توسط باراک اوباما را "فاجعه" خوانده است و گفته همه باید تحت پوشش بیمه درمانی قرار گیرند.

حق نشر عکس Getty Images

۲۰) رئیس جمهور منتخب آمریکا در حالیکه اهمیت آب و هوای تمیز را مورد تاکید قرار می‌دهد اما تغییرات اقلیمی را "فریب" خوانده است و معتقد است محدودیت‌های زیست محیطی باعث کاهش رقابت در بازارهای جهانی می‌شود.

۲۱) دونالد ترامپ خواهان محدود کردن "لابی‌گری" است و پیشنهاد کرده است ممنوعیت ۵ ساله برای مقامهای دولتی که شغل خود را ترک می‌کنند و به لابی گری روی می‌آورند باید وضع شود.

۲۲) آقای ترامپ می‌گوید ژاپن و کره جنوبی نباید برای ساخت تسلیحات اتمی به آمریکا تکیه کنند و باید در این زمینه خودشان اقدام کنند.

۲۳) او میگ‌وید آمریکا در بین اعضای سازمان پیمان آتلانتیک شمالی بیشتری سهم را می‌پردازد هر چند بعدا از ائتلاف سخن گفت.

۲۴) آقای ترامپ می‌گوید در صورت غیرقانونی شدن عمل سقط جنین در آمریکا پزشکان باید تنبیه شوند.

۲۵) دونالد ترامپ گفته است قوانین کمیته ملی جمهوری‌خواهان علیه اوست. او سیستم نماینده گزینی را "نامنصفانه" خوانده است.

۲۶) از جمله پیشنهادهای او بالا بردن حداقل دستمزد فدرالی از رقم کنونی است( ۷ دلار و بیست و پنج سنت در ساعت).

۲۷) آقای ترامپ می‌گوید هیلاری کلینتون رقیب دموکرات او به دادستان کل لورتا لینچ و در انتخابات اخیر رشوه داده است. به گفته آقای ترامپ، خانم کلینتون وعده داه است در صورت پیروزی در انتخابات لورتا لینچ را در شغلش حفظ کند،. اقای ترامپ همچنین گفته هیلاری زنی را که بیل کلینتون، همسرش را در زمان ریاست جمهوری به رفتار نامناسب متهم کرده بود نابود کرد.

مطالب مرتبط