انتخابات آمریکا: چرا روسیه از پیروزی ترامپ خشنود است

حق نشر عکس Reuters

برخی‌ از نمایندگان مجلس روسیه پس از شنیدن خبر پیروزی دونالد ترامپ در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا شروع به کف زدن کردند.

ولادیمیر پوتین بی‌درنگ این پیروزی را تبریک گفت و شبکه‌های تلویزیونی دولت روسیه فورا موضوع برنامه‌هایشان را از "ادعای تقلب در انتخابات" به درود فرستادن به این "مرد برآمده از مردم" تغییر دادند.

واضح است که پیروزی دونالد ترامپ به دل روسیه خوش می‌آید.

کمی‌ پس از این‌که دونالد ترامپ سخنرانی پیروزی خود را تمام کرد، ولادیمیر پوتین با فرستادن پیغامی اظهار امیدواری کرد که با همکاری یکدیگر بتوانند به "بحران" موجود در روابط روسیه و آمریکا پایان دهند.

او همچنین خواهان گفتگوهای سازنده بین دو طرف بر اساس "احترام متقابل و ملاحظه منافع دیگری به معنای واقعی‌" شد.

تحلیلگران و سیاستمداران حامی‌ دولت روسیه علنا خوشحالی خود را ابراز کردند.

مارگاریتا سیمونیان، سردبیر شبکه "روسیه امروز"، با اضافه کردن شکلک لبخند در توییتر نوشت: "می‌‌خواهم یک پرچم آمریکا پشت شیشه ماشینم بگذارم و دور تا دور مسکو بچرخم. بیایید و به من بپیوندید. امروز لیاقت چنین حمایتی را دارند."

حق نشر عکس @M_Simonyan
Image caption توییت مارگاریتا سیمونیان، سردبیر شبکه روسیه امروز

ویاچسلاو نیکونوف، از نمایندگان مجلس و عضو حزب "روسیه متحد" که حامی‌ پوتین است، در باره رای‌دهندگان به ترامپ گفت: "آنها باید با طبقه حاکم آمریکا و رویه مرسوم در واشنگتن و دروغ‌هایی‌ که از همه شبکه‌های تلویزیون بیرون ریخته می‌شد می‌جنگیدند."

آقای نیکونوف طی‌ صحبت‌هایش در روسیه ۲۴ - شبکه تلویزیونی دولت روسیه که انتخابات آمریکا را در طول شب به صورت گسترده پوشش می‌‌داد - گفت: "این یک رای اعتراضی بود. این انتخابات اعتراضی بود علیه دولت کنونی آمریکا و رویه فعلی‌ آن‌."

البته همه مردم روسیه از این اتفاق خوشحال نبودند.

"انگار که زندانی شده باشی"

ناتالیا پلوینا، از فعالان حزب مخالف "پارناس"، در توییتر خود نوشت: "دارم سخنرانی او را نگاه می‌‌کنم و خودم را نیشگون می‌‌گیرم. باورم نمی‌‌شود که این اتفاق دارد می‌‌افتد."

دختران گروه موسیقی "پوسی رایوت" که در سال ۲۰۱۲ به خاطر اجرای ترانه‌ای با مفاهیمی علیه پوتین در کلیسای مسکو به زندان افتادند، برای تسلی خاطر در توییتر خود به زبان طعنه‌آمیزی نوشتند: "مثل این است که به زندان بیافتی. اولش تکان دهنده است. اما کم کم می‌‌فهمی‌ چگونه باید در حبس زندگیت را بسازی و پیش ببری. از پسش بر می‌آیی."

دولت آمریکا روسیه را متهم کرده که کمپین هیلاری کلینتون را با حملات سایبری تضعیف کرده و به این ترتیب در مهندسی نتایج انتخابات دست داشته.

اخیرا شخص آقای پوتین ادعای دخالت روسیه در این قضیه را به سخره گرفت و به طعنه پرسید که مگر آمریکا "شهر هرت" است.

حق نشر عکس AP

اما انزجار دولت روسیه از هیلاری کلینتون عمیقتر از این حرف‌ها است. خانم کلینتون در دوره‌ای که وزیر خارجه بود به تندی از انتخابات بحث‌برانگیز مجلس روسیه در سال ۲۰۱۱ انتقاد ‌‌کرد. این باعث شد پوتین او را به تحریک اعتراضات گسترده‌ای که در ادامه علیه او صورت گرفت متهم کند.

رسانه‌های روسیه نیز تصویر مخدوشی از فعالیت‌های انتخاباتی خانم کلینتون ارائه دادند و او را یک ضدروس پرخاشگر، جنایت‌کار و دروغگو معرفی کردند.

تیتر یکی‌ از روزنامه‌های روسیه در روز انتخابات این بود: "کلینتون با موشک‌های هسته‌ای ما را محاصره خواهد کرد؛ ترامپ کریمه را به رسمیت می‌‌شناسد."

سرگئی مارکوف، تحلیلگر سیاسی حامی‌ دولت روسیه، به بی‌بی‌سی گفت: "از این که روابطشان با روسیه بهبود پیدا می‌‌کند و جنگ سرد‌ی که واشنگتن و لندن دارند دنیا را به سمتش هل می‌‌دهند پایان می‌یابد بسیار خوشحالیم."

او به حرف‌های آقای ترامپ مبنی بر "قابل بررسی بودن" قضیه الحاق شبه‌جزیره‌ کریمه به روسیه اشاره کرد و گفت: "مایه خشنودی است که که دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور جدید، برای ولادمیر پوتین احترام قائل است و در عین حال می‌پذیرد که کریمه به روسیه تعلق دارد."

آیا اینها خبر از بهبود روابط دو کشور می‌‌دهند؟ یا این که روسیه دارد برای استفاده از آشفتگی‌ و اختلافاتی که در نتیجه این انتخابات به وجود آمده به نفع خود، از جمله در سوریه، برنامه‌ریزی می‌کند؟

شواهد زیادی وجود دارد که روس‌ها می‌خواهند از سردرگمی ناشی از انتخابات در آمریکا استفاده کنند و به همراه نیروهای دولتی سوریه برای کنترل شهر حلب دست به عملیات بزنند.

در این صورت، روسیه می‌‌تواند مطمئن باشد که "گفتگوهای سازنده‌ای" که آقای پوتین می‌خواهد با آقای ترامپ داشته باشد از موضع قدرت آغاز می‌‌شود.

مطالب مرتبط