چه کسانی باید نگران ریاست‌جمهوری ترامپ باشند؟

حق نشر عکس Reuters
Image caption دونالد ترامپ ماه ژانویه ۲۰۱۷ کاخ سفید را تحویل می‌گیرد

دونالد ترامپ چهل‌وپنجمین رئیس‌جمهور ایالات متحده آمریکاست. این جمله میلیون‌ها نفر را به شوق می‌آورد و میلیون‌ها نفر را می‌ترساند. در این نوشته می‌خواهیم ببینیم چه کسانی (قاعدتا) در دوران ریاست‌جمهوری ترامپ منتفع می‌شوند و چه کسانی (قاعدتا) ضرر می‌کنند. مبنای سنجش‌مان گفته‌های ترامپ تا پیش از انتخابات است. همین‌طور حرف‌های معاونش، مایک پنس، که فرماندار ایالت ایندیانا و یک مسیحی معتقد است.

زنان

موضوع جنسیت در هیچ انتخابات آمریکا این‌قدر مهم نشده بود. شاید چون اولین بار بود که آمریکایی‌ها می‌توانستند یک زن را به ریاست‌جمهوری انتخاب کنند.

حق نشر عکس Getty Images
Image caption هیلاری کلینتون می‌گفت دونالد ترامپ "قلدری" است که به زنان توهین می‌کند، اما در نهایت میلیون‌ها زن آمریکایی به ترامپ رأی دادند.

روزهای آخر کارزار انتخاباتی، هیلاری کلینتون مدام بر "مشکل ترامپ با زنان" تأکید کرد. می‌گفت او "قلدری" است که سی سال است زنان را "تحقیر و تخفیف می‌کند"، بهشان "ناسزا می‌گوید" و "آزارشان می‌دهد".

اما آن‌طور که از آمار برمی‌آید، میلیون‌ها زن باید این حرف موافق نبوده آند. نظرسنجی‌های پس از رأی‌گیری نشان می‌دهد ۴۲ درصد زنانی که در انتخابات شرکت کرده‌اند، به ترامپ رأی داده‌اند. یا دقیق‌تر بگوییم: ۵۳ درصد زنان سفید، ۴ درصد زنان سیاه و ۲۶ درصد زنان هیسپانیک.

ببینیم نتیجه به کدام زنان لطمه می‌زند و به کدام زنان سود می‌رساند.

برنده‌ها

چندی پیش کتی کی، از خبرنگاران بی‌بی‌سی، گزارشی در مورد ترامپ و زنان نوشته بود که یک جمله آن را اینجا نقل می‌کنیم: "(ترامپ) گفته زنانی که سقط‌جنین می‌کنند باید مجازات شوند، در مورد عادت ماهانه یک مجری زن تلویزیون شوخی زننده کرده، و مدعی شده عوض کردن یا خواباندن بچه کار او نیست."

ممکن است این مواضع به نظر تبعیض علیه زنان بیاید. اما بعضی رأی‌دهندگان، از جمله بعضی زنان خانه‌دار، حرف‌های ترامپ را مثبت ارزیابی کردند. به باور آنها، آنچه او گفته صرفا تأکیدی است بر نقش تاریخی زنان به عنوان مادر.

سایت خبری وکس تحلیلی منتشر کرده بود درباره رأی زنان آمریکایی به ترامپ. نویسنده معتقد بود زنانی که شانس موفقیت در بازار کار ندارند، احتمالا از سیاست‌ها و ارزش‌هایی حمایت می‌کنند که به نظرشان "به شکل سنتی تقسیم کار در خانواده اهمیت می‌دهد."

گروه دیگری از زنان که ممکن است در دوران ریاست‌جمهوری دونالد ترامپ سود ببرند، زنان طبقه کارگر سفیدپوست‌اند، که وعده بازگرداندن تولید از کشورهای دیگر به آمریکا به گوش‌شان خوش می‌آید.

حق نشر عکس Reuters
Image caption ایوانکا، دختر دونالد ترامپ، می‌گوید پدرش زن‌ستیز نیست

همین‌طور زنان باردار و زنانی که در ارتش خدمت کرده‌اند. ایوانکا، دختر دونالد ترامپ، برنامه‌ای برای پدرش تدوین کرده که طبق آن مادرانی که کارشان مرخصی زایمان باحقوق ندارد، شش هفته حقوق از دولت بگیرند. در مورد زنان نظامی هم آقای ترامپ وعده داده برای درمان "زخم‌های نامریی" مثل افسردگی سرمایه‌گذاری کرده و پزشکان متخصص زنان را بیشتر کند.

بازنده‌ها

فعالان حقوق زنان نگران برخورد آقای ترامپ با قانون سقط‌جنین هستند. در حال حاضر، بنا به یک رأی دیوان عالی آمریکا در سال ۱۹۷۳، زنان در هر ۵۰ ایالت آمریکا حق سقط‌جنین دارند. اما اگر آقای ترامپ برای آن یک جای خالی در دادگاه عالی یک قاضی محافظه‌کار معرفی کند، کفه محافظه‌کارها سنگین‌تر می‌شود، و ممکن است برخی رأی‌های تاریخی تغییر کنند.

البته موضع آقای ترامپ در مورد سقط‌جنین طی سال‌ها تغییر کرده. سال ۱۹۹۹ گفته بود: "من طرفدار حق انتخاب‌ام. از سقط‌جنین بدم می‌آید. از آن بیزارم. از هرآنچه سقط‌جنین نماینده آن است بیزارم. حتی از شنیدن بحثش چندشم می‌شود. ولی با این همه به حق انتخاب اعتقاد دارم."

حق نشر عکس Rex Features
Image caption رأی آوردن ترامپ برای زنانی که طرفدار هیلاری کلینتون بودند قابل‌هضم نیست

اما مارس ۲۰۱۶ گفت: "موضع من تغییر نکرده. من هم مثل رونالد ریگان طرفدار زندگی (سقط نکردن جنین) ام، به جز موارد استثنایی."

نگرانی‌ طرفداران حق سقط‌جنین هنگامی جدی‌تر شد که آقای ترامپ هشدار داد اگر سقط‌جنین غیرقانونی شود، زنانی که جنین‌شان را سقط‌کنند باید مجازات شوند. البته کمی بعد گفت منظورش این بوده که کسانی که سقط را برای زن باردار انجام می‌دهند باید مجازات شوند.

اما موضع مایک پنس، معاون آقای ترامپ، در این زمینه شفاف است. او ماه ژوئیه گفت: "من طرفدار زندگی‌ام و بابتش از کسی عذر نمی‌خواهم. خواهیم دید که (رأی دادگاه عالی در مورد سقط جنین) به زباله‌دان تاریخ که جایش است خواهد پیوست."

گروهی دیگر که از پیروزی آقای ترامپ ترسیده‌اند، کسانی هستند که اتهام‌ بدرفتاری‌های جنسی او را پیگیری کردند. در هفته‌های منتهی به انتخابات، چندین زن مدعی شدند که آقای ترامپ بدون رضایت بوسیده‌شان یا به بدن‌شان دست زده. حتی نواری منتشر شد که در آن آقای ترامپ می‌گفت "هر وقت می‌خواهم می‌بوسم‌شان. مثل مغناطیس می‌ماند... وقتی معروف باشی مقاومت نمی‌کنند."

بعضی اعضای حزب جمهوری‌خواه نگران بودند که این نوار به موقعیت آقای ترامپ در انتخابات ضربه بزند، اما این‌طور نشد. حالا آنها که به او اتهام زده بودند نگران نشسته‌اند ببینند رئیس‌جمهور منتخب سر حرف پیش از انتخاباتش می‌ایستد یا نه. او گفته بود: "انتخابات که تمام شد همه این دروغ‌گوها را به دادگاه می‌کشم."

مسلمان‌ها - داخل و خارج آمریکا

آقای ترامپ پیش از انتخابات گفته بود مسجد‌های آمریکا باید زیر نظر باشند، و نیروهای امنیتی باید در راستای برنامه‌های ضدتروریستی رد مسلمانان را بگیرند. او تأکید کرده بود که اهمیتی نمی‌دهد اگر حرفش با ادب سیاسی رایج نخواند.

حق نشر عکس AP
Image caption بسیاری آقای ترامپ را به خاطر حرف‌هایش در مورد خانواده سرباز مسلمان آمریکایی که کشته شده بود، محکوم کردند

کمی بعد گزارش‌های پرشماری منتشر شد که آقای ترامپ می‌خواهد یک بانک اطلاعاتی از همه مسلمانان آمریکا ایجاد کند. جمهوری‌خواهان این گزارش را تکذیب کردند و گفتند گزارشگری در این باره پرسیده بوده و آقای ترامپ پرسش را درست متوجه نشده بوده.

وقتی خبرنگار شبکه تلویزیونی ان‌بی‌سی از آقای ترامپ پرسید فرق فهرست مسلمانان با فهرست یهودی‌ها که آلمان نازی تهیه کرده بود چیست، او پاسخ داد: "شما بگو."

برنده‌ها

به نظر نمی‌رسد در جمعیت مسلمان آمریکا کسی از ریاست‌جمهوری دونالد ترامپ منتفع شود. بعضی مسلمان‌ها معتقدند آنها تنها گروهی هستند که آقای ترامپ هرگز تلاش نکرده رأی‌شان را جذب کند.

بازنده‌ها

منتقدان آقای ترامپ او را متهم می‌کنند که به اسلام‌هراسی و کلیشه‌های منفی در مورد مسلمانان دامن زده که رأی آمریکایی‌هایی را که نگران حملات تروریستی به خاک این کشور هستند جذب کند.

حق نشر عکس Getty Images
Image caption آقای ترامپ پس از کشتار سن برناردینو خواستار "توقف کامل" ورود مسلمانان به آمریکا شد

وقتی والدین همایون خان،‌ سرباز مسلمان آمریکایی که کشته شده بود، در کنگره ملی حزب دموکرات روی صحنه رفتند که علیه آقای ترامپ موضع بگیرند، آقای ترامپ گفت مادر همایون خان کنار همسرش ایستاده و حرف نزده چون "اجازه نداشته حرف بزند."

بعد از کشتار سن برناردینو در کالیفرنیا، دونالد ترامپ گفت "تا زمانی که نمایندگان کشور بفهمند چه خبر است" ورود مسلمانان به آمریکا باید "کامل متوقف شود". بیانیه آقای ترامپ خشم بسیاری را در کشورهای مختلف برانگیخت - تا جایی که در بریتانیا صدها هزار نفر نامه سرگشاده درخواست منع ورود او به بریتانیا را امضاء کردند.

حتی مایک پنس هم به این بیانیه اعتراض کرد و گفت پیشنهاد آقای ترامپ "توهین‌آمیز و خلاف قانون‌اساسی" است.

به نظر می‌رسد آقای ترامپ این پیشنهاد را کنار گذاشته. کمی پیش از انتخابات، مایک پنس در پاسخ به خبرنگار سی‌ان‌ان که پرسید چرا آقای ترامپ دیگر در این مورد چیزی نمی‌گوید، گفت: "چون موضع‌اش دیگر این نیست".

هیسپانیک‌ها

اغراق نیست اگر بگوییم بحث‌انگیزترین وعده انتخاباتی دونالد ترامپ "دیوار مکزیکی" بوده. او به وعده اخراج میلیون‌ها مهاجر غیرقانونی از آمریکا بسنده نکرد و گفت جلوی مهاجران غیرقانونی را با بتون می‌گیرد.

او گفت: "یک دیوار بزرگ می‌سازم. مطمئن باشید کسی بهتر از من دیوار نمی‌سازد. ضمن اینکه من ارزان می‌سازم. یک دیوار بسیار بزرگ در مرز جنوبی می‌سازم. و پولش را از خود مکزیکی‌ها می‌گیرم."

برنده‌ها

انریکه پنیا نیتو، رئیس‌جمهور مکزیک، آقای ترامپ را "تهدید" خوانده و گفته کشورش هزینه دیوار ۳۰۰۰ کیلومتری را نخواهد پرداخت. اما بعضی هیسپانیک‌های ساکن مناطق مرزی معتقدند این پروژه کار ایجاد می‌کند و برایشان سود دارد.

حق نشر عکس Twitter / Donald Trump
Image caption نوامبر ۲۰۱۵، دونالد ترامپ بار دیگر طرح دیوارکشی بین آمریکا و مکزیک را تکرار کرد - این بار در توییتر

آن‌طور که ای.جی دلگادو، از هواداران هیسپانیک آقای ترامپ، در واشنگتن پست نوشته، دغدغه این گروه فقط مهاجرت نیست. به اعتقاد او هیسپانیک‌ها بیش از هرچیز به "اقتصاد و کار" اهمیت می‌دهند.

از آنجا که ۲۹ درصد رأی‌دهندگان هیسپانیک به آقای ترامپ رأی دادند، می‌شود فرض کرد عوامل متعددی در تصمیم‌گیری‌شان نقش داشته. اگر آقای ترامپ واقعا شغل‌های ساده تولیدی را به آمریکا بازگرداند، بی‌تردید این ۲۹ درصد حس می‌کنند تصمیم‌شان درست بوده.

بازنده‌ها

طبق آخرین آمار رسمی حدود ۱۱ میلیون مهاجر غیرقانونی در آمریکا زندگی می‌کنند، که بخش قابل‌توجه‌شان هیسپانیک‌اند. طبیعی است این گروه از وعده آقای ترامپ که گفته نیروی کار مرتبط با اخراج غیرقانونی‌ها را سه برابر می‌کند، نگران‌اند.

حق نشر عکس Getty Images
Image caption هر روز حدود یک میلیون نفر از مرز آمریکا و مکزیک می‌گذرند - بسیاری برای کار

اگر دیوار کشیده شود، میلیون‌ها مکزیکی - از گردشگر و کارگر گرفته تا دانشجو و تاجر - ضرر می‌کنند. هر روز حدود یک میلیون نفر از مرزهای قانونی مکزیک و آمریکا رد می‌شوند. منتقدان طرح آقای ترامپ می‌گویند تجارت آمریکا و مکزیک شش میلیون فرصت شغلی در آمریکا ایجاد کرده.

نکته‌ای که نباید از یاد برد این است که "هیسپانیک‌ها" مثل هر گروه قومی-نژادی دیگر اولویت‌های مختلف و مواضع سیاسی متفاوت دارند. به‌عنوان مثال، برای کوبایی-آمریکایی‌های میامی - که خودشان یا نسل قبلی‌شان از کوبا گریخته و در کل موضعی ضدحکومت کوبا دارند - موضع سختگیرانه آقای ترامپ در قبال کوبا جذاب است.

آقای ترامپ برخلاف هیلاری کلینتون حامی تمدید تحریم‌های کوبا بود - تحریم‌هایی که دولت باراک اوباما پس از چندین دهه لغو کرد. اگر آقای ترامپ در مقام ریاست‌جمهوری همچنان بر این موضع پافشاری کند، کسانی که کسب‌وکارشان از تجارت آمریکا و کوبا رونق گرفته متضرر خواهند شد.

مطالب مرتبط