کمپین دختران مصری برای حق دوچرخه‌سواری

حق نشر عکس Kahilah
Image caption برنامه دوچرخه‌سواری پورت‌سعید را پنج دانش‌آموز راهنمایی راه انداختند

گروهی از دختران مصری در اعتراض به برخوردهای خصمانه با زنان دوچرخه‌سوار، یک کمپین دوچرخه‌سواری راه‌ انداخته‌اند.

زنان مصری به‌ندرت سوار دوچرخه می‌شوند. آنها که می‌شوند، باید آزار و اذیت مدام رهگذران را به جان بخرند.

بیشتر بخوانید: چرا دوچرخه‌سواری زنان، چرخ مشروعیت نظام سیاسی را پنچر می‌کند؟

به همین خاطر پنج دختر نوجوان در شهر پورت‌سعید در شمال مصر دست‌به‌کار شده‌اند که این وضع را عوض کنند. آنها کمپینی راه‌ انداخته‌اند با شعار "فرق نداریم"، که زنان را به دوچرخه‌سواری ترغیب کنند - آن‌هم در شرایطی که قطع یارانه‌های سوخت رفت‌وآمد شهری را بسیار گران کرده.

اولین برنامه کمپین دوچرخه‌سواری گروهی در پورت‌سعید بود، که هم زنان هم مردان در آن شرکت کردند.

یکی از برگزارکنندگان برنامه در یک برنامه تلویزیون دولتی گفت: "می‌خواهیم نشان بدهیم که دخترها و پسرها فرق ندارند. دخترها هم می‌توانند دوچرخه‌سواری کنند. هدف اول ما این است که چشم مردم به دوچرخه‌ سوار شدن دخترها عادت کند."

گروه کحیله که در حوزه حقوق زنان فعالیت می‌کند، از ابتکار این نوجوانان حمایت کرده. اناس المصراوی، بنیان‌گذار این گروه، می‌گوید صدها جوان در این برنامه شرکت کرده بودند. او معتقد است برنامه‌هایی مثل این "آغاز دگرگونی" است.

روی صفحه فیس‌بوک این برنامه پر از پیام‌های تحسین‌آمیز است. یکی از دخترانی که در برنامه شرکت کرده بود، نوشته: "آمدیم که مردم بفهمند دوچرخه‌سواری عادی است، و خجالت ندارد."

در سال‌های گذشته، به ویژه پس از انقلاب ۲۰۱۱، آمار خشونت و آزار جنسی علیه زنان در مصر بالا رفته، که مردم، به خصوص فعالان حقوق زنان و مقام‌های این کشور، را نگران کرده.

سال ۲۰۱۴ مجازا‌ت‌های جدیدی برای خشونت علیه زنان تصویب شد، از جمله حداکثر پنج سال حبس.

موضوعات مرتبط

مطالب مرتبط