واکنش جهانی به ترامپ، با اِموجی‌ها

حق نشر عکس Getty Images

گروهی از مردم به انتخاب دونالد ترامپ به عنوان رییس‌جمهور آمریکا با شوق واکنش نشان دادند.

ما درباره‌ جمهوری‌خواهان، یا درباره‌ شکل‌های سنتی جشن گرفتن صحبت نمی‌کنیم. ما درباره‌ شکلک‌های استفاده شده توسط روس‌ها صحبت می‌کنیم.

تحلیل بیش از ۵۰ هزار توییت پست شده توسط روس‌ها بین ۹ تا ۱۰ نوامبر، در حالی که جهان دریافت که دونالد ترامپ به عنوان رییس‌جمهور آمریکا انتخاب شده است، نشان می‌دهد که کاربران روسی توییتر به شکل نامتناسبی از نتیجه‌ انتخابات شاد بودند.

استفاده از کامپیوتر برای تجزیه و تحلیل حال و هوای هزاران تماس ارتباطی دشوار است، به ویژه وقتی که متن به زبان‌های مختلف بسیاری باشد. خوشبختانه، یک زبانِ به سرعت در حال رشد تقریبا جهانی وجود دارد: زبان اِموجی‌ها (شکلک‌ها).

اِموجی‌ها، یا شکلک‌ها، در سال ۲۰۱۱ هنگامی که اپل آن‌ها را روی سیستم عامل خود فعال کرد، آوازه‌ بین‌المللی به دست آوردند. اموجی‌ها معنای ثابتی ندارند، اما برخی از آن‌ها به وضوح احساسات مثبت یا منفی را بیان می‌کنند.

در نمونه‌ توییت‌های روسی ما بیش از ۳،۳۰۰ بار از این تصاویر کوچک استفاده شده است. از بین ۲۰ شکلکی که بیشترين استفاده از آن‌ها شده، ۱۳ عدد مثبت و تنها یکی منفی بود. حال و هوای به تصویر کشیده شده توسط ۶ تای باقی‌مانده مبهم بود.

دونالد ترامپ پیش از این هم برای بهبود روابط آمریکا با روسیه تلاش کرده است. رابطه‌ای که در دوره‌ باراک اوباما تلخ شده بود،

از زمان انتخابات، لحن روسیه نيز نسبت به آمریکا، با تغییر موضع کانال‌های تلویزیونی دولتی از ادعاهای تقلب انتخاباتی به ابراز خوشحالی از پیروزی "مردی از جنس مردم"، تغییر کرده است.

بی‌بی‌سی نمونه‌ای از توييت‌های مرتبطی را که از "ترامپ" حرف می‌زنند با استفاده از رابط برنامه‌نويسی نرم‌افزار (API) دانلود کرد. اين رابط اجازه می‌دهد که توييت‌ها را بر حسب توييت‌های اخير يا محبوب بررسی کنيم که مشابه همان امکان جست‌وجوی وب‌سايت تويیتر است.

اطلاعات مکانی برای همه‌ کاربران توييتر موجود نيست ولی توانستیم توييت‌ها را بر حسب زبان دسته‌بندی کنيم. شش نمونه از ۲۵ هزار تا ۶۵ هزار توييت هر یک از زبان‌های روسی، اسپانيایی، فارسی، پرتغالی، ژاپنی و انگلیسی دانلود شد.

در جريان مبارزات انتخاباتی، دونالد ترامپ خشم جامعه‌ لاتين‌تبار را با اظهاراتی جنجال‌آميز درباره‌ی مهاجران مکزیکی برانگيخت. از زمان برنده شدن در انتخابات، ترامپ برنامه‌اش را برای ساختن ديواری بين آمریکا و مکزيک تکرار کرده است.

از ميان ۲۰ اموجی برتر که در توييت‌های اسپانيايی زبان درباره‌ ترامپ به کار رفته‌اند، فقط چهار مورد مثبت بودند، در صورتی ‌که شش مورد منفی بودند.

حق نشر عکس Getty Images
Image caption يکی از حاميان ترامپ با رييس جمهور منتخب دونالد ترامپ سلفی می‌گيرد

اموجی‌ها در زبان‌های ديگر به همان اندازه منفی بودند. در تويیت‌های پرتغالی‌زبان، ده مورد از ميان ۲۰ مورد برتر نشان‌دهنده‌ ناراحتی يا اضطراب و ۴ مورد نشانگر حس مثبت بودند. در فهرست انگليسی چهار مورد مثبت و ۹ مورد منفی بودند.

هرچند اموجی برتر در بسياری از زبان‌ها به نظر می‌رسد که حس مثبت را منتقل می‌کند ولی اغلب برای بیان عصبی بودن استفاده می‌شود و می‌تواند معنای طعن‌آلود داشته باشد. اين شکلک‌ پرکاربردترین اموجی در جهان است و محبوبيت‌اش دو برابر اموجی بعدی است، در نتيجه رتبه‌ بالای آن شايد جای تعجب نداشته باشد.

توييت‌های فارسی که رايج‌ترين زبان گفتاری در ايران است، با هفت اموجی مثبت و هشت اموجی منفی در میان ۲۰ اموجی برتر‌، احساسات متفاوتی را نسبت به انتخاب آقای ترامپ نشان می‌دهند.

هرچند رييس جمهور منتخب آمريکا توافق هسته‌ای با ايران را که باعث رفع تحريم‌ها شد و به ايران حقِ داشتن برنامه‌ی صلح‌آميز هسته‌ای را داد، "احمقانه‌ترین معامله‌ی تمام دوران‌ها" خوانده است، ولی ديدگاهی که از ايران می‌بينيم ظریف‌ و پیچیده است.

حق نشر عکس Getty Images
Image caption آقای ترامپ به شدت از توافق هسته‌ای آمريکا با ایران انتقاد کرده است

موضع آقای ترامپ درباره‌ روسيه که در کنار ايران از رژيم بشار اسد در سوريه حمايت می‌کند و انتقاد او از رابطه نزدیک آمریکا با عربستان سعودی که رقیب اصلی منطقه‌ای ايران است، ممکن است باعث بهبود روابط ایران و آمريکا شود.

در نخستين ديدار دونالد ترامپ با یک رهبر جهانی پس از پیروزی در انتخابات، او کوشيد که ژاپن شينزو آبه، نخست‌ وزير، را مطمئن کند که اتحاد دیرينه‌ آمریکا با ژاپن حفظ خواهد شد.

آقای ترامپ عهد کرده است که پيمان تجارت اقيانوس آرام را ملغی می‌‌کند که آقای آبه از آن به عنوان وسيله‌ای برای مقابله با رشد قدرت اقتصادی چين حمايت می‌کند و اين نظر را طرح کرده است که ژاپن و کره‌ جنوبی باید سلاح هسته‌ای خودشان را تولید کنند تا با تهديد موشک‌های کره‌ شمالی مقابله کنند.

کاربران ژاپنی توييتر با حيرت به انتخاب آقای ترامپ واکنش نشان دادند. پرکاربردترین اموجی در ژاپن در روزهای ۹ تا ۱۰ نوامبر شامل علامت‌های تعجب،‌ علامت سؤال و - چنان‌که در فرهنگ زبان اموجی‌ها مشهور است - "صورتکی که از ترس جيغ می‌‌کشد" بود.