صد زن، آیا زنان مکزیک کمتر از مردان فاسدند؟

تمام ماموران پلیس ترافیک در ایالت مرکزی مکزیک را زنان تشکیل می دهند
Image caption تمام ماموران پلیس ترافیک در ایالت مرکزی مکزیک را زنان تشکیل می دهند

فساد در پلیس مکزیک چنان فراگیر است که در ایالت مرکزی کشور به دنبال راه حل‌های ریشه‌ای بوده اند. به نظر می‌رسد یکی از این راه حل ها تاکنون نتیجه داده است.

ماموران پلیس ترافیک در ایالت مرکزی مکزیک یونیفورم‌های شیکی دارند: شلوار سیاه، پیراهن نارنجی و سیاه و یک کلاه شیک سیاه. یک جفت دستکش سفید و دستگاه کوچک صدور جریمه برای رانندگان متخلف از کمربند آنها آویزان است.

اکثر ماموران کمی آرایش می‌کنند، از سایه ابروی تیره گرفته تا ناخن های مانیکور شده و لاک زده، و با ظاهری شیک و آراسته در محل خدمت حاضر می شوند.

پلیس ترافیک ایالت مرکزی مکزیک اخیرا دستخوش تحول بزرگی شده است. چند سال پیش مقامات مسئول تمامی ماموران مرد را برکنار کرده و تصمیم گرفتند برای این شغل فقط زنان را استخدام کنند چون قابل اعتمادترند. در حال حاضر حدود ۴۰۰ زن در اداره پلیس ترافیک این ایالت مشغول خدمت هستند.

+ صد زن، ۲۰۱۶؛ من مادرم، اما مجرد

فساد در مکزیک مشکل بزرگی است، هر ساله میلیاردها دلار به اقتصاد کشور ضرر می زند و باعث بدنامی این کشور شده است. بر اساس گزارش سازمان شفافیت بین المللی، پرداخت رشوه یا به اصطلاح محلی "موردیدا" (که به معنای گاز گرفتن است) معادل ۱۴ درصد مالیات درآمد خانواده های معمولی مکزیک است.

در ایالت مرکزی مکزیک، پرجمعیت ترین و در عین حال فقیر ترین ایالت کشور، فساد و رشوه حتی از سایر نقاط کشور جدی تر است. یکی از واحدهای پلیس ترافیک را هنگام گشت همراهی کردیم. جودیت مورالس، خودرو(موتر) را می‌راند و مامور دیگری به نام رزا بائزا پنا همراه اوست. رزا که در این شیفت مسئول صدور جریمه است، با سایه ابروی صورتی (گلابی رنگ) براق، ماتیک و لاک ناخنی تقریبا هم رنگ به سر کار آمده است.

جودیت می گوید: "بعضی از راننده ها گستاخی می کنند و دریافت جریمه از یک مامور زن برایشان ناراحت کننده است. آنها عادت کرده‌اند که همیشه قدرتمند و دست بالا را داشته باشد."

Image caption جودیت و رزا آماده گشت روزانه هستند

اما او می‌افزاید تمامی این موارد تجربه‌های زندگی اند و به او کمک می‌کند تا به عنوان یک زن رشد کند. این شغل به او کمک کرده تا از نظر احساسی قوی تر باشد. برای او به عنوان مادری که باید ساعت های طولانی کار کند و در عین حال از پسرش نیز مراقبت کند کار ساده‌ای نیست. اما جودیت با لبخند بزرگی می‌گوید پسر هشت ساله‌اش به شغل او افتخار می‌کند.

اولین راننده متخلف در شیفت امروز یک راننده تاکسی است که کمربند ایمنی خود را نبسته است. رزا برگ جریمه ۲۰ دلاری را به او می‌دهد که اگر در همان زمان جریمه پرداخت شود مبلغ آن به ۶ دلار کاهش می‌یابد. پاسکوال، راننده تاکسی، باوجودیکه جریمه شده در مجموع واکنش مثبتی دارد. او می گوید:"وضعیت بهتر شده. فساد و رشوه خواری در مناسبات بین مردها آسانتر است و نحوه رفتار ماموران زن با ما بهتر است."

زنان در مدیریت

مدیر پلیس ترافیک ایالت مرکزی مکزیک زنی است به نام روسالبا سنچز بلاسکز، که ۲۵ سال در نیروی پلیس سابقه کار دارد و از سال ۲۰۱۱ که طرح استخدام ماموران زن در پلیس ترافیک به اجرا گذاشته شد هدایت این نیرو را به عهده دارد.

+ صدزن؛ مبارزه هر روز زنان مراکشی با آزار خیابانی

او میگوید: "نتیجه پژوهشی که انجام شده به ما نشان می‌دهد که زنان برخورد مسئولانه تری دارند و می‌دانند که تخلف چه نتیجه‌ای خواهد داشت. در گذشته شکایات زیادی در مورد فساد و رشوه وجود داشت و در نتیجه فرماندار ایالت تصمیم گرفت تمامی کارمندان این نیرو فقط ماموران زن باشند. امروزه به جای هر صد شکایتی که قبلا صورت می‌گرفت فقط یک یا دو شکایت دریافت می کنیم."

کارشناسان می گویند هر چند شواهدی وجود دارد که نشان می‌دهد زنان بعنوان ماموران پلیس کار خود را به خوبی انجام می دهند ولی این تمام ماجرا نیست."

Image caption برخی از منتقدان می گویند فساد در میان زنان ممکن است کمتر باشد چون سابقه کار آنها کمتر است

ماریا النا مورنا، فعال مدنی که برای بهبود امنیت عمومی فعالیت می کند می گوید:"در مورد نیروی پلیس از هر ۱۰ نفر داوطلب مرد فقط سه نفرشان در گزینش اولیه قبول می‌شوند ولی در مورد زنان از هر ۱۰ نفر حداقل ۷ نفر تایید می‌شوند. در نتیجه از نظر اقتصادی نیز استخدام زنان بهتر است چون با سرعت بیشتری می توان ماموران را استخدام کرد و آموزش داد."

او می‌افزاید:"به نظر می رسد فساد در بین ماموران زن کمتر است. ولی این مساله خیلی پیچیده تر از تفاوت‌ها بین مردان و زنان است. فساد و رشوه خواری یک معضل ساختاری است و ما باید روش کار نهاد‌های دولتی و عمومی را متحول کنیم."

پروفسور آنا ماریا گوئتز، می‌گوید یکی از دلایل کمتر بودن فساد در میان ماموران زن این است که اکثر آنها جدیدا مشغول کار شده اند. او می افزاید:"زنان معمولا تلاش می کنند نشان دهند که شغل خود را به خوبی و با صداقت انجام می دهند. گروه های جمعیتی دیگری هم که در گذشته مورد تبعیض بوده اند به همین شیوه کار می‌کنند. مثلا کارمندانی که از گروه‌های اجتماعی پایین دست هستند معمولا در ادارات دولتی و عمومی عملکرد بهتری دارند."

"اما فساد مالی و اداری اساسا به هویت جنسی یا جمعیتی افراد بستگی ندارد. زمینه‌ها و عامل اصلی آن فرصت طلبی و امتیازهای اقتصادی و یا در مقابل مجازات این اعمال است. به کارگیری زنان بعنوان نظافت چی معضلات سیاسی کار درستی نیست. زنان را به خاطر تساوی جنسی در محیط کار و به خاطر عدالت اجتماعی باید استخدام کرد و نه به این خاطر که کیفیت کار آنها در برخی مشاغل بهتر است."

+ صد زن؛ عکاسی، عشق جدید دختران در افغانستان

با گذشت زمان و افزایش سابقه کار زنان در مشاغل عمومی ممکن است درصد فساد در میان آنها نیز افزایش یابد. اکثر مردم مکزیک معتقدند دلیل اصلی پرداخت و یا دریافت رشوه این است که کار ساده‌ای است. مصونیت در مورد این نوع تخلف ها حدود ۹۰ درصد است و در اکثر موارد حتی افرادی که بازداشت می شوند مجازات نمی شوند.

مردسالاری در برابر فساد مالی

فرهنگ مکزیک به شدت مرد سالارانه وتمایزها در مورد نقش زنان و مردان در این کشور بسیار پررنگ است. برخی معتقدند اجرای چنین طرح هایی کمک چندانی نخواهد کرد.

خیمنا آندیون، مدیر یک موسسه پژوهشی به نام سیمون دو بووار می‌گوید:"به نظرم مشکل چنین طرح هایی این است که کلیشه های موجود در مورد تفاوت زنان و مردان را تقویت می کند. یکی از دلایل کمتر بودن فساد در میان زنان این است که آنها همیشه نقش مراقبت از دیگران را به عهده داشته اند و در مجموع به رفاه و سلامت جامعه توجه بیشتری می کنند. این نتیجه تجارب آنها و نقشی است که تا کنون در جامعه ایفا کرده اند و به نظرم به مختصات جنسی و یا زن بودن ربطی ندارد."

Image caption ماموران پلیس ترافیک برای انجام بسیاری از وظایف خود به آرامش و خوش رفتاری نیاز دارند

جودیت و رزا پس از متوقف کردن چند راننده به خاطر نبستن کمربندهای ایمنی در ادامه گشت به صحنه یک تصادف رانندگی می‌رسند. تصادف بین موتور سیکلت و یک کامیون روی داده و از قرار معلوم راننده کامیون از صحنه فرار کرده است.

در حالی که جودیت سعی می کند ترافیک را هدایت کند، رزا مشغول آرام کردن قربانی تصادف می شود که به گفته او بخش دلسوزانه شغل آنهاست. ولی آیا می توان به این نتیجه رسید که این نوع خصوصیات زنانه می‌توانند در مبارزه با فساد مالی موثر باشند؟

+ صدزن؛ مبارزه هر روز زنان مراکشی با آزار خیابانی


صدزن

فصل صد زن ۲۰۱۶ بی‌بی‌سی فارسی در مورد زنان، شخصیت‌های تاثیر‌گذار و دغدغه‌های آنها است. این مجموعه شامل مطالب متنوعی از جمله گفت‌‌وگو‌، گزارش و یادداشت از زنان در نقاط مختلف جهان است.

با ما همراه شوید، در تلویزیون، وب‌سایت و رادیو. همچنین ما را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید، فیسبوک، اینستگرام، توییترو یوتیوب.

با هشتگ #صدزن در بحث‌های ما شرکت کنید


کریستسن هافرد از مسئولین یک موسسه مدنی که برای تشویق اشتغال زنان فعالیت می کند می گوید:"پس از ۲۰ سال فعالیت در زمینه نابرابری جنسیتی درعرصه اشتغال در کمال تعجب متوجه شدم که در زمینه تاثیر زنان بر فساد مالی تحقیقات چندانی صورت نگرفته است."

"به همین خاطر تصمیم گرفتیم در مورد تاثیرات این طرح درایالت مرکزی مکزیک تحقیق کنیم. کاملا مطمئن هستم که فساد در میان زنان کمتر است و احتمالا دلایل متعددی دارد. ولی در سراسر جهان ما می بینیم که زنان برای حل معضلات جامعه راه حل های متفاوت و جدیدی ارائه می دهند و در عین حال می دانیم که زنان حاضرند ریسک بیشتری را بپذیرند."

بسیاری از کارشناسان معتقدند که زنان برای خو گرفتن به فساد مالی و اداری در نهادهای دولتی و عمومی سابقه کار و در نتیجه زمان کمتری داشته اند. سنجش کارائی زنان در مبارزه با فساد مالی و اداری هنوز محتاج پژوهش های بیشتری است.

موضوعات مرتبط