جنجال بر سر 'برنج پلاستیکی' در نیجریه

Image caption برنج پلاستیکی در ظاهر واقعی به نظر میرسد

چند روز بعد از اعلام خبر کشف و ضبط ۲.۵ تن "برنج پلاستیکی" در نیجریه حالا مشاجره‌ای در این مورد میان مقام‌های آن کشور درگرفته است.

وزیر بهداشت نیجریه در پیامی در توییتر گفته است که نهاد مسئول نظارت بر سلامت مواد غذایی در آن کشور اثری از پلاستیک در این برنجها پیدا نکرده و آن را سالم تشخیص داده است. ادعایی که توسط خود این سازمان رد شده است.

یک مقام بلند پایه سازمان ملی نظارت بر دارو و مواد غذایی نیجریه تاکید کرده که اظهار نظر وزیر بهداشت در توییتر موضع این سازمان نیست.

این مقام به بی‌بی‌سی گفت که تحقیقات آزمایشگاهی در این مورد ادامه دارد و هنوز به نتیجه نرسیده است.

مقام‌های اداره گمرک نیجریه روز چهارشنبه ۲۱ دسامبر اعلام کردند که ۱۰۲ گونی "برنج پلاستیکی" را که به داخل آن کشور قاچاق شده بود کشف و ضبط کرده‌اند.

معلوم نیست که مبدا این گونی‌ها چه کشوری بوده است، اما سال گذشته مقادیری برنج پلاستیکی در چین کشف شده بود.

Image caption گونی‌های ضبط شده توسط گمرک نیجریه، هر کدام ۲۵ کیلوگرم است

به گفته رئیس اداره گمرک لاگوس، پایتخت نیجریه، قاچاقچیان قصد داشته‌اند برنج‌های قلابی را در ایام کریسمس به فروش برسانند.

در میان مواد غذایی اساسی در نیجریه، برنج از همه محبوب‌تر است و به طور سنتی بسیاری از مردم در ایام کریسمس به همدیگر برنج هدیه می‌دهند.

مارتین پیشنس، خبرنگار بی‌بی‌سی در لاگوس که نمونه‌هایی از برنج‌های ضبط شده را از نزدیک دیده است، می‌گوید ظاهرش واقعی بود اما بوی شیمیایی خفیفی داشت.

مسئولان گمرک نیجریه مقداری از برنج مشکوک ضبط شده را در آب جوشاندند. آنها می‌گویند این برنجها بعد از پخته شدن، به ماده‌ای چسبناک مانند صمغ تبدیل شد که بوی عجیبی داشت.

هیچ یک از خود این مسئولان حاضر نشدند از "برنج" پخته شده بخورند و وقتی در توییتر از وزیر بهداشت نیجریه سوالی مشابه پرسیده شد، او هم با شوخی جواب داد که بدون نمک آن را نخواهد خورد.

ویدیویی در شبکه های اجتماعی به اشتراک گذاشته شده که ظاهرا در آن شخصی مقداری "برنج پلاستیکی" را می‌پزد. او در این ویدیو که اصالتش قابل تایید نیست می گوید برنج‌های مشکوک هنگام پخته شدن آتش میگیرند و به قابلمه می‌چسبند.

موضوعات مرتبط