چرا دولت راستگرای مجارستان به سوروس حمله می‌کند؟

حق نشر عکس AP
Image caption ویکتور اوربان، نخست وزیر مجارستان خواستار محدودیت سازمانهای غیردولتی در اروپا در سال ۲۰۱۷ شده است

حمله دولت مجارستان- از حزب راست میانه فیدز - به سازمانهای غیردولتی، سبب شده که متهم شود موازین اساسی دموکراتیک را نادیده گرفته است.

جورج سوروس، میلیاردر معروف آمریکایی ۸۶ ساله متولد مجارستان است و "بنیاد جامعه باز" که متعلق به اوست در ۱۰۰ کشور فعالیت دارد و از اواسط دهه ۱۹۸۰، از گروه های مدنی در شرق اروپا و بالکان حمایت کرده است. زمانی که چهره های مهم حزب فیدز، مخالف دولت وقت بودند نیز از منابع این بنیاد استفاده می‌کردند.

مقامات فیدز و رسانه های طرفدار دولت، سازمان های غیردولتی را متهم می‌کنند که نماینده نخبگان غیرمنتخب، مداخله‌گر و لیبرالی هستند که دوره آنها سپری شده است.

+ ببینید: گفت‌وگو با جورج سوروس، 'مدیر موسسه جامعه باز'

گروه‌هایی که هزینه آنها را جورج سوروس تامین کرده، متهم هستند که ترتیب تظاهرات ضد دولتی را در لهستان داده و برای بی اعتبار کردن مقامات منتخب در رومانی، اسلواکی، جمهوری چک و مجارستان از مبارزات ضد فساد استفاده می‌کنند.

شخص آقای سوروس، سال گذشته هدف انتقاد دونالد ترامپ، رئیس جمهوری منتخب آمریکا قرار گفت.

حق نشر عکس Getty Images
Image caption معترضان به بسته شدن مهمترین روزنامه منتقد دولت

آندراس کادار، رئیس مشترک یک سازمان غیردولتی موسوم به کمیته مجار هلسینکی، می گوید: "دولت، اول نهادهای دموکراتیک مانند دادگاه قانون اساسی و دفتر رسیدگی به شکایات مردم از سازمان های دولتی را تضعیف کرد. آنها بعدا رسانه ها را نابود کردند."

+ بخوانید: همدردی جورج سوروس با معترضان در وال استریت

آقای کادار از این شکایت داشت که دولت، کنترل رسانه های بخش دولتی را در دست گرفته و صدای منتقدان را یا با پرداخت پول خاموش کرده یا جلوی فعالیت آنها را گرفته، مانند بستن نشریه نپژاباداسگ، روزنامه اصلی مخالفان در اکتبر سال گذشته.

"اکنون آنها علیه آن دسته از سازمان های غیردولتی ناظر، که صلاحیت تحقیق و افشای موارد سوء استفاده از قدرت را دارند، اعلام جنگ کرده‌اند. در ارتباط با این موضوع نام سه سازمان غیر دولتی ذکر شده: شفافیت بین المللی،اتحادیه آزادی های مدنی مجارستان و کمیته هلسینکی."

Image caption جورج سوروس، سال ۱۹۴۷ مجارستان را به مقصد آمریکا ترک کرد، پیش از آنکه "بنیاد جامعه باز"را راه اندازی کند

ولی مقامات سرشناس حزب فیدز وضعیت را با چشم دیگری می بینند. از نظر سژیلارد نمث، معاون حزب فیدز در پارلمان مجارستان، پیروزی دونالد ترامپ در آمریکا یک فرصت بین المللی برای کنار زدن سازمان های دردسرساز ایجاد کرده.

ویکتور اوربان، نخست وزیر مجارستان هم با این نظر موافق است. او در ماه دسامبر گذشته موقعی که چنین سازمان های غیردولتی در سراسر اروپا تحت فشار قرار گرفته بودند اعلام کرد : "همه چیز آشکار خواهد شد.این که پول (آنها) از کجا تامین می شود، با کدام سرویس های مخفی تماس دارند و این که از کدام سازمان غیر دولتی به چه منظوری استفاده می شود."

اقدامات آقای اوربان با ترمیم قانون مصوب سال ۲۰۱۱ شروع خواهد شد که بر اساس آن رهبران سازمان های غیردولتی مکلف خواهند شد دارایی های خود را اعلام کنند. به نظر می رسد این اقدام الگوبرداری از مقررات اخیر روسیه و اسرائیل برای محدود کردن جامعه مدنی است.

سال گذشته فعالیت "بنیادهای جامعه باز" در روسیه پایان یافت. این ممنوعیت در پی یک روند سه مرحله‌ای با تحقیقات مالی شروع شد و بعد برچسب عامل خارجی به آن زده شد که در نتیجه فعالیت این نهاد در روسیه را غیرممکن ساخت.

سژیلارد نمث، می گوید لازم است مجارستان نیز همین کار را بکند.

"هدف امپراتوری سازمان‌های شبه مدنی سوروس، پیشبرد کسب و کارهای کلان و صحت عمل سیاسی در سطح جهانی، با دور زدن دولت های ملی است. این سازمان ها را باید با تمام امکانات موجود عقب راند."

مطالب مرتبط