ریاست‌جمهوری ترامپ و سیاست‌های زیست‌محیطی آمریکا

ترامپ در جریان تبلیغات انتخاباتی‌اش وعده می‌داد محدودیت‌ها را برای استخراج زغال‌سنگ و استفاده از این سوخت آلاینده رفع کند. حق نشر عکس Getty Images
Image caption ترامپ در جریان تبلیغات انتخاباتی‌اش وعده می‌داد محدودیت‌ها را برای استخراج زغال‌سنگ و استفاده از این سوخت آلاینده رفع کند.

دونالد ترامپ با وعده‌های متعددی برای وارونه‌کردن آن‌چه باراک اوباما ساخته است، به ریاست‌جمهوری رسید؛ یکی از آنها هم وعده‌هایش برای لغو مقررات و قوانین محدودکننده به نفع محیط زیست.

در هشت سال دولت اوباما، هم قوانین داخلی آمریکا بیشتر به محیط زیست پرداختند و هم در فضای بین‌المللی دولت آمریکا در پیش‌بردن اقدام‌هایی برای کاهش گازهای آلاینده مشارکت داشته است. گازهایی که اغلب دانشمندان می‌گویند عامل گرم‌شدن زمین اند.

وعده‌های دونالد ترامپ خیلی از کنش‌گران زیست‌محیطی را نگران می‌کرد؛ حالا که رئیس‌جمهور می‌شود، امیدوار اند آن‌قدرها هم به وعده‌هایش وفا نکند.

او که به‌زودی رهبر دومین کشور آلاینده جهان می‌شود، بارها گفته است که به حرف اغلب دانشمندان درباره تاثیر گازهای گل‌خانه‌ای بر گرمایش زمین اعتقادی ندارد و "همه‌اش ساختگی است".

در طول انتخابات وعده می‌داد محدودیت‌ها را از معدن‌های زغال‌سنگ و میدان‌های نفتی بر می‌دارد.

حامیان آن محدودیت‌ها امیدوار اند این کار آن‌قدرها برای دونالد ترامپ راحت نباشد.

محدودیت‌های ایالتی و قضایی برای دولت ترامپ

دبرا ناپمن، پژوهش‌گر بنگاه مطالعاتی رند، امیدوار است ماهیت فدرالی حکومت در آمریکا، به نفع محیط زیست عمل کند؛ دست‌کم در کوتاه‌مدت: "قوانین زیست‌محیطی ایالت‌ها اغلب توسط خود ایالت‌ها تصویب و اجرا شده است. بعید است که رپیس‌جمهور ترامپ بتواند چندان رفتار دولت‌های ایالتی را در این زمینه عوض کند."

خانم ناپمن اشاره می‌کند که دولت‌های ایالتی در سال‌های اخیر تلاش فراوانی در زمینه محیط زیست کرده‌اند؛ مثلا برای انرژی‌های تجدیدپذیر: "۲۹ ایالت برنامه‌های تشویقی برای جای‌گزین‌کردن انرژی بادی و خورشیدی به جای سوخت‌های فسیلی دارند. هم‌چنین محدودیت‌های قضایی هم وجود دارد که کنارزدن بخشی از مقررات کنونی را برای رییس‌جمهور بعدی دشوار می‌کند."

اما کنش‌گرانی که در این سال‌ها برای وضع مقررات محدودکننده برای کاهش آلاینده‌های زیست‌محیطی تلاش می‌کرده‌اند، می‌گویند آن‌چه تا الآن انجام شده هم کافی نیست و در این باره حتا درجا زدن هم به ضرر آینده بشر است.

حق نشر عکس Newscom
Image caption ترامپ می‌گوید تعهدات زیست‌محیطی به ضرر منافع اقتصادی آمریکاست؛ حامیان محیط زیست می‌گویند تعهدات کشورها سازگار با منافع آنهاست، مثلا برای چین که آلودگی، به یک مساله سیاسی تبدیل شده است چون دارد مردم را می‌کشد.

"اتحادیه دانشمندان دغدغه‌مند" از جمله گروه‌هایی است که بارها مواضع دونالد ترامپ را رد کرده‌اند و درباره رفتار دولت او هشدار داده‌اند.

آلدن مه‌یر، مدیر سیاست‌گذاری این گروه، می‌گوید این کنش‌گران نگران قدم‌هایی هستند که دولت باراک اوباما هم بر نداشت: "ما نگران استانداردهای خودروسازی هستیم. همین‌طور نگران تولید متان در پالایش‌گاه‌های نفت و گاز هستیم. موضوعی که دولت اوباما تازه شروع کرده بود در نظر بگیرد و برایش قوانین و مقررات بگذارد. اما حالا روشن است که دولت ترامپ علاقه‌ای به وضع مقررات برای صنعت نفت و گاز در آن حوزه ندارد."

دونالد ترامپ گفته است از توافق پاریس هم کنار می‌کشد؛ بزرگ‌ترین توافقی که کشورهای جهان تا کنون برای حفظ محیط زیست کرده‌اند، و طبق آن هر کشور طبق وعده‌ای که داده باید سوخت‌های فسیلی کمتری بسوزاند تا جلوی گازهای گل‌خانه‌ای که اغلب دانشمندان عامل گرمایش زمین می‌دانند را بگیرد.

شعار ناسازگاری تعهدات زیست‌محیطی با منافع آمریکا

رئیس‌جمهور جدید آمریکا که شعارش "اولویت‌دادن به آمریکا" بوده، می‌گوید این توافق برای کندکردن صنعت آمریکاست؛ نظری که حامیان این توافق از جمله آلدن مه‌یر رد می‌کنند: "تعهداتی که کشورها تحت توافق پاریس داده‌اند، تعهداتی بوده که باور داشته‌اند در راستای منافع اقتصادی خودشان هم هست."

مدیر سیاست‌گذاری "اتحادیه دانشمندان دغدغه‌مند" می‌گوید مثلا چین تصریح کرده که قصد دارد استفاده از سوخت زغال‌سنگ را کاهش بدهد؛ و این "هم به خاطر کاهش آلودگی‌ای است که دارد مردم خودش را می‌کشد و به یک مساله سیاسی در چین تبدیل شده است؛ و هم به این خاطر که از نظر اقتصادی هم معقول به نظر می‌آید."

امیدواری حامیان محیط زیست این است که حتی اگر آمریکا پای توافق پاریس نایستد، بقیه کشورهای جهان راه خودشان را بروند. هرچند بدون مشارکت دومین کشور تولیدکننده گازهای گل‌خانه‌ای، نمی‌توان جلوی آلوده‌ترشدن زمین را گرفت.

دبرا ناپمن، پژوهش‌گر بنگاه مطالعاتی رند، می‌گوید: "هرچند الآن بیش از ۱۹۰ کشور جهان، توافق پاریس را امضا کرده‌اند، و حالا دارد اجرایی می‌شود، ولی اگر آمریکا تعهدی به این توافق نشان ندهد، هم تاثیر عمده‌ای روی پیش‌رفت اجرای این توافق می‌گذارد و هم جایگاه رهبری آمریکا را در این باره از بین می‌برد."

نگرانی مسئولان کنونی در دولت باراک اوباما و حامیان محیط زیست، به‌خصوص با گزینه پیش‌نهادی دونالد ترامپ برای ریاست سازمان حفاظت از محیط زیست است: اسکات پروئت؛ که اساسا منتقد چنین سازمانی است و موضعی علیه وضع مقررات برای صنایع دارد.

گذشته از این که قوانین ایالتی و گروه‌های حامی محیط زیست چه‌قدر در داخل آمریکا، و دولت‌های دیگر و همین‌طور تعهدات بین‌المللی آمریکا در فضای جهانی، دست دولت ترامپ را برای خنثی‌کردن تلاش‌های دولت اوباما ببندند، کنش‌گران در این باره نگران تاثیر موضع آمریکا بر حفظ روح تلاش‌های سال‌های اخیر اند. تلاش‌هایی که حامیان محیط زیست می‌گویند همین الآن هم خیلی دیر شده است و بدون حمایت آمریکا، این تلاش‌ها باز هم عقب می‌افتد.