زندانیانی که اوباما عفو کرد

باراک اوباما

باراک اوباما در روزهای پایانی ریاست جمهوری‌اش مدت حبس ۲۰۹ زندانی را کاهش داده است.

او با اختیارات ویژه ریاست جمهوری، همچنین ۶۴ مجرم زندانی را مشمول عفو قرار داده است.

تخفیف مجازات زندان چلسی منینگ، یکی از بحث انگیزترین این موارد بود. او پیام‌های محرمانه را در اختیار سایت افشاگر ویکی لیکس قرار داده بود.

نه بخشودگی و نه تخفیف مجازات به معنی پذیرفتن بی گناهی شخص زندانی نیست.

بخشودگی یا تخفیف مجازات هنگامی به مجرمانی که محکوم شده‌اند تعلق می‌گیرد که تصور می‌شود آنها دین خود به جامعه را ادا کرده یا این که به نظر می‌رسد به دلایلی واجد شرایط تخفیف مجازات یا عفو کامل هستند.

دوایت جی لاوینگ- محکوم به اعدام

او در قتل دو راننده تاکسی در سال ۱۹۸۹، هنگامی که به عنوان سرباز در عراق خدمت می‌کرد، مجرم شناخته و به مجازات مرگ محکوم شد و از آن هنگام تا کنون در انتظار اجرای حکم اعدام به سر می‌برد.

از جمله جرایمی که او مرتکب شده، قتل با نقشه قبلی و تلاش برای قتل و سرقت مسلحانه است. او یکی از ۶ پرسنل نظامی آمریکاست که حکم مجازات مرگ برایشان صادر شده.

اکنون با تخفیف مجازات، حکم اعدام لاوینگ به حبس ابد مشروط کاهش یافته است.

ویلی مک‌کاوی-حبس تعلیقی

او که بازیکن بسکتبال مشهوری است به دلیل نپرداختن مالیات در سال ۱۹۹۶ به پرداخت جریمه و دو سال حبس تعلیقی محکوم شد.

او درآمدی را که از فروش یادگاری‌های ورزشی و امضای عکس‌هایش عایدش شده بود اعلام نکرده بود. ویلی مک‌کاوی اکنون بخشوده شده است.

یان شراگر- مجازات زندان را گذرانده

شراگر، که صاحب یک کلوپ شبانه است، صاحب استودیو ۵۴ در نیویورک بود که در دهه ۱۹۷۰ پاتوق افراد پولدار بود.

او و شریکش که این کلوپ را به راه انداخته بودند به جرم فرار از پرداخت مالیات زندانی شده بودند. باراک اوباما این دو نفر را هم مشمول عفو قرار داد.

جیمز کارترایت- در انتظار صدور حکم

این ژنرال سابق نیروی دریایی آمریکا اعتراف کرد که اتهامات دادستان‌های فدرال در مورد دست داشتنش در درز اطلاعات محرمانه را انکار کرده بود.

این اطلاعات محرمانه مربوط می‌شد به یک ویروس کامپیوتری که تاسیسات ایرانی‌ها برای غنی سازی اورانیوم را از کار انداخت. جیمز کارترایت بخشوده شد.

اسکار لوپز- مجازات ۳۰ سال زندان را می‌گذراند

این مرد ۷۴ ساله در سال ۱۹۸۶ پس از آن که نامش در فهرست کسانی قرار گرفت که اف بی آی در تعقیبشان بود دستگیر شد.

او عضو نیروهای ملی آزادیبخش پورتو ریکو بود. این سازمان زیرزمینی برای استقلال پورتو ریکو مبارزه می‌کرد.

از جمله جرایم او حمل سلاح گرم در جریان جنایت‌های خشونت آمیز و نقل و انتقال مهمات به قصد کشتن، مجروح کردن و تخریب ساختمان‌ها بود.

حالا قرار است لوپز در ماه مه آزاد شود و هدفش این است به پورتو ریکو بازگردد.

آربولدا آ اورتیز. در انتظار اجرای حکم اعدام

این مرد ۴۸ ساله به جرم نقشش در قتل و قاچاق مواد مخدر در سال ۲۰۰۰ محکوم به مرگ شد.

در طول محاکمه او بر این نکته پافشاری می‌کرد که مامورینی که از او بازجویی می‌کردند، هرگز به او نگفته بودند او حق داشتن وکیل یا حق سکوت در برابر پرسش‌ها را دارد.

وکیل مدافع آربولدا گفت موکلش هرگز خواندن یا نوشتن به هیچ زبانی را یاد نگرفته. کسانی که با مجازات مرگ مخالفند می‌گویند او ناتوان ذهنی است و اعدام او مغایر قانون اساسی است. اکنون حکم اعدام او لغو شده.

بخشودگی‌ها و کاهش مجازات چگونه اجرا می‌شود؟

آقای اوباما دوره حبس ۱۳۸۵ زندانی را کاهش داده و ۲۱۲ محکوم را عفو کرده، این رقم بیش از مجموع بخشودگی‌ها و تخفیف مجازات‌های ۱۲ رئیس جمهوری پیشین آمریکاست.

در آمریکا بخشودگی مجرم نه تنها به معنی لغو محکومیت و مجازات اوست بلکه سایر مجازات‌ها مانند ممنوعیت شخص مجرم از شرکت در هیئت منصفه فدرال و نیز ممنوعیت‌های ایالتی مانند حق رأی و مالکیت سلاح گرم لغو می‌شود.

تخفیف مجازات به این معنی است که مدت مجازات تغییر می‌کند ولی محدودیت‌های در نظر گرفته شده باقی می‌ماند.

هنگامی که دوره ریاست جمهوری دونالد ترامپ شروع می‌شود، او قادر نخواهد بود احکام عفو و تخفیف مجازات‌هایی را که باراک اوما صادر کرده، بلا اثر اعلام کند.