'آقای اربیل'؛ باشگاه مد جوانان کرد عراق

موفقیت جوانان کرد عراقی در دنیای مُد حق نشر عکس MR ERBIL

ممکن است هنگامی که اسم عراق به میان می‌آید اولین چیزی که به ذهن بسیاری از مردم خطور می‌کند جنگ و درگیری باشد، ولی گروهی از کردهای جوان عراقی طرفدار مد، امیدوارند تصویر روشن‌تر و خوش بینانه‌تری از کشورشان بسازند و شاید در طی این مسیر تاثیری هم در تغییرات اجتماعی منطقه داشته باشند.

این گروه با توجه به این که مرکز اقلیم خودمختار کردستان در شمال عراق اربیل نام دارد، نام خود را "آقای اربیل" گذاشته است. شهر اربیل در مبارزه علیه گروه موسوم به دولت اسلامی (داعش) در خط مقدم جبهه قرار دارد.

رونمایی از اولین عکس‌های تبلیغاتی آقای اربیل، در ماه فوریه گذشته صورت گرفت و به سرعت در رسانه‌های اجتماعی منعکس شد. این عکس‎ها در قلعه تاریخی شهر اربیل که نامش در میراث جهانی سازمان ملل متحد ثبت شده، برداشته شده بود و سازمان رسانه‌ای و فن آوری وُکاتیو، اخیرا در معرفی این گروه، این رویداد را "گردهم آیی جنتلمن‌ها" خوانده بود.

حق نشر عکس RAWA KURDI

عکس ۲۰ مرد که جدیدترین پوشاک مردانه را پوشیده بودند، یعنی مدل‌هایی که هیپسترها طرفدار آن هستند و لباس‌هایی که معرف سلیقه آن‌هاست- شلوارهای تنگ و ریش‌هایی که با دقت زیاد اصلاح شده، به سرعت در اینستاگرام طرفدار پیدا کرد.

آقای اربیل که بسیاری آن را "اولین باشگاه مد مردانه عراق" می‌خوانند، اکنون دارای ۳۰ عضو و بیش از ۲۵ هزار طرفدار در اینستاگرام است و در فیسبوک هم فعال است.

اگر چه ممکن است مدل این لباس‌های مردانه، غربی باشد، آقای اربیل بر این نکته پافشاری می‌کند که طرح لباس‌ها تلفیق مدرنیته و میراث فرهنگی الهام گرفته از شیوه زندگی سنتی طبقه مَلاکان کُرد است.

حق نشر عکس MR ERBIL

بنا بر مقاله وُکاتیو، در ایام گذشته، ملاکان کرد برای حضور در اجتماعات فرهنگی یا رفتن به چایخانه‌ها بهترین لباس خود را می‌پوشیدند.

تغییر اجتماعی

ولی هدف گروه منحصر به دنیای مدُ نیست بلکه یک هدف جدی‌تر تقریبا سیاسی را هم دنبال می‌کند.

آقای اربیل، خودش را تقریبا مشابه جنبشی می‌داند که نماینده کردهای جوان عراقی است که به دنبال زندگی بهتر هستند و می‌خواهند فرهنگ کُردها را به دنیا معرفی کنند.

این گروه حتی امیدوار است که در تغیرات اجتماعی تاثیر بگذارد و عقاید سنتی به خصوص در مورد حقوق زنان را به چالش می‌طلبد.

تاثیر مناقشه تقریبا دائمی روی زندگی زنان نیز سوژه‌ای است که غالبا مطرح می‌شود.

حق نشر عکس MUSTAFA KHAYAT

پنجشنبه هر هفته، آقای اربیل، در مقاله‌ای زنان را ترغیب می‌کند که به نمایندگی از طرف جامعه‌شان کار کنند.

دشنی مراد، یکی از این زنان است که برای آن عده از زن‌های ایزدی شمال عراق که از کشتار و تجاوز جنسی توسط شبه نظامیان داعش جان سالم به در برده‌اند، کارگاه‌هایی دایر کرده که در آن شیوه پرورش استعدادها و مهارت‌ها برای رهبری، آموزش داده می‌شود.

آقای اربیل در پیامی در تاریخ ۱۹ ژانویه در اشاره به تلاش‌های دشنی مراد می‌نویسد: " تلاش او برای بشردوستی، محبت و صلح، خارق‌العاده است" و ادامه می‌دهد: "به کار خوبت ادامه بده، ما به تو افتخار می‌کنیم."

موضوعات مرتبط