فرمان ترامپ؛ تا الان چه می‌دانیم؟

ترامپ حق نشر عکس Getty Images

فرمان دونالد ترامپ، رییس جمهور آمریکا، برای توقف پذیرش پناهجویان و منع موقت ورود شهروندان هفت کشور عمدتا مسلمان به آمریکا، اعتراض‌های داخلی و انتقادهای جهانی را برانگیخته است.

این در حالی است که موافقان، فرمان اجرایی آقای ترامپ را تلاش او برای تحقق بخشیدن به وعده انتخاباتی "بازگرداندن عظمت به آمریکا" تلقی می‌کنند.

اما این فرمان که معترضان آن را "منع ورود مسلمانان به آمریکا" می‌دانند دقیقا چیست و چه کسانی را تحت تاثیر قرار می‌دهد؟

+ واکنش‌ رهبران جهان به فرمان مهاجرتی ترامپ


فرمان مهاجرتی ترامپ چیست؟

 • تعلیق اجازه ورود پناهجویان به آمریکا به مدت ۱۲۰ روز
 • ممنوعیت ورود پناهجویان سوریه به آمریکا تا مدت نامعلوم
 • تعلیق ۹۰ روزه صدور ویزا و ورود افراد از هفت کشور عمدتا مسلمان ایران، عراق، سوریه، لیبی، سومالی، سودان و یمن. این تعلیق دیپلمات‌ها و افراد دارای ویزای سازمان ملل را شامل نمی‎شود
 • تعیین سقف پذیرش ۵۰ هزار پناهجو برای سال ۲۰۱۷، برخلاف سقف ۱۱۰ هزار نفری که در دولت باراک اوباما در نظر گرفته شده بود.
 • دادن اولویت پناهندگی به اقلیت‌های مذهبی که در کشورشان آزار و اذیت شده‌اند. آقای ترامپ پیش از این در مصاحبه‌ای گفته بود که به مسیحیان سوریه که خواهان پناهندگی باشند اولویت داده خواهد شد.
 • تعلیق فوری برنامه‌ای که به مهاجران اجازه می‌داد ویزای خود را از یک سال قبل از تاریخ انقضا، بدون نیاز به مصاحبه و غیرحضوری تمدید کنند
 • استثنا‌ها مورد به مورد بررسی می‌شود

+نکات کلیدی دستور ترامپ درباره منع ورود پناهجویان و شهروندان هفت کشور به آمریکا


این فرمان چه کسانی را تحت تاثیر قرار می‌دهد؟

مسافرانی که تابعیت کشورهای ایران، عراق، لیبی، سومالی، سودان، سوریه و یمن را دارند در مدت ۹۰ روز پس از صدور فرمان اجرایی اجازه ورود به آمریکا را ندارند و درخواست ویزای آنها هم پذیرفته نخواهد شد.

کنسولگری‌های آمریکا در برلین اعلام کرده‌ است که افراد دوتابعیتی هم که شهروند یکی از این کشورها هستند نمی‌توانند برای دریافت ویزای آمریکا درخواست بدهند یا وقت بگیرند.

اما سفارت آمریکا در لندن که صبح روز ۳۰ ژانویه اطلاعیه‌ای مشابه کنسولگری آمریکا در برلین را در سایت خود قرار داده بود، بعد از ظهر همان روز اطلاعیه خود را به‌روز کرد و گفت که شهروندان بریتانیا یا کسانی که اقامت دائم این کشور را دارند و هم‌زمان تابعیت یکی از هفت کشور را هم دارا هستند، از فرمان ریاست جمهوری آمریکا مستثنی هستند.

بنا بر اطلاعیه تازه این افراد می‌توانند با ویزای آمریکا وارد خاک این کشور شوند و همچنین برای دریافت ویزا اقدام کنند.

رینس پریبس، رییس دفتر کاخ سفید، گفته است که دارندگان گرین کارت تحت تاثیر این محدودیت‌ها قرار نمی‌گیرند، با این حال در مصاحبه‌ای اذعان کرده است که حتی دارندگان گرین کارت هم ممکن است با سوال‌های بیشتری در فرودگاه مواجه شوند.

+وزارت خارجه ایران: شهروندان قبل از سفر به آمریکا اطمینان حاصل کنند

حق نشر عکس Reuters

این فرمان چگونه اجرا می‌شود؟

فرمان ترامپ باعث سردرگمی‌ بسیاری شده است و ابهامات زیادی دارد.

 • یک قاضی فدرال آمریکا دستور داده است که بخش‌هایی از فرمان دونالد ترامپ رئیس جمهوری این کشور مبنی بر منع ورود شهروندان هفت کشور به ایالات متحده و بازگرداندن آنها، موقتا متوقف شود.
 • بنا بر گزارش‌ها از سوار شدن بعضی از مسافران به پروازهای منتهی به آمریکا جلوگیری شده است. همچنین گزارش شده است که به خدمه پرواز تعدادی از هواپیما هم اجازه ورود به خاک آمریکا داده نشده است.
 • بر خلاف این ادعا که دارندگان گرین کارت تحت تاثیر این فرمان قرار نمی‌گیرند، بعضی مقامات گفته‌اند که اگر دارندگان گرین کارت که تابعیت هفت کشور اعلام شده را دارند از خاک آمریکا خارج شوند برای بازگشت پرونده آنها مورد به مورد بررسی خواهد شد. بر همین اساس وکلا به دارندگان گرین کارت توصیه کرده‌اند که فعلا از آمریکا خارج نشوند.
 • همچنین مشخص نیست که تعلیق برنامه دریافت غیرحضوری ویزا چه تاثیری بر خدمات کنسولگری‌های آمریکا در کشورهای مختلف خواهد داشت. متخصصان می‌گویند که متقاضیان ویزا ممکن است بیش از معمول در انتظار بمانند.
 • رینس پریبس، رییس دفتر کاخ سفید، گفته است شهروندان آمریکا که به یکی از هفت کشور اعلام شده در فرمان سفر می‌کنند ممکن است برای پاسخگویی به برخی سوالات بازداشت شوند.

+رییس دفتر کاخ سفید: محدودیت‌های اخیر 'شامل دارندگان گرین‌کارت نمی‌شود'


آیا این فرمان قانونی است؟

آمریکا پیش از این هم سابقه منع ورود شهروندان کشورها و مناطق خاصی را به خاک این کشور داشته است.

اما در سال ۱۹۶۵، کنگره آمریکا لایحه مهاجرت و تابعیت را تصویب کرد که تصریح کرده است هیچ فردی نمی‌تواند "به دلیل نژاد، جنسیت، ملیت، محل تولد و محل اقامت در مورد صدور ویزای اقامت مورد تبعیض قرار بگیرد." بنابراین منع ورود همه سوری‌ها برای به چالش کشیدن آقای ترامپ در دادگاه کافی خواهد بود. این واقعیت که همه این کشورها مسلمان هستند این استدلال را تقویت می‌کند که این یک فرمان "ضد مسلمان" است.

+ترامپ می‌گوید فرمانش 'منع ورود مسلمانان' نیست

حامیان فرمان آقای ترامپ با اشاره به حمله‌های پس از یازده سپتامبر می‌گویند که دولت آمریکا باید برای حفظ امنیت ملی این کشور اقدام کند. حامیان این فرمان اختیارات رییس جمهور در قانون "اتباع بیگانه غیرمجاز" مصوب سال ۱۹۵۲ را یادآوری می‌کنند که می‌تواند ورود هر گروهی از اتباع بیگانه را که منافع آمریکا را به خطر می‌اندازند، تعلیق کند.

آنها همچنین می‌گویند که رییس جمهور آمریکا می‌تواند قانون مصوب سال ۱۹۶۵ را کنار بگذارد. مهمترین نمونه‌ آن فرمان جیمی کارتر است که در جریان گروگان‌گیری سفارت آمریکا در سال ۱۹۸۰، ورود بعضی شهروندان ایران به خاک آمریکا را منع کرد.