معمای ناپدید شدن سرمایه‌دار سرشناس چینی

در سال ۲۰۱۵ پنج کتابفروش در هنگ‌کنگ ناپدید شدند و بعداً از خاک اصلی چین و در حالی که در چنگ مقامات چینی بودند سر درآوردند. اکنون این نگرانی ابراز شده که شیائو جیانهوآ، میلیاردر چینی که از هفته گذشته دیده نشده ممکن است به سرنوشت مشابهی دچار شده باشد.

اولین نجواها در این باره از خارج چین شروع شد.

چین مانع آغاز به کار دو نماینده منتخب در هنگ کنگ شد

رئیس اجرایی سابق هنگ‌کنگ به جرم فساد مالی محاکمه می‌شود

هشدار رئیس جمهور چین به جدایی‌طلبان

مینگجینگ نیوز، که سایت خبری مستقر در نیویورک و تخصصش در سیاست‌های چین است، گزارش داد که جمعه شب گذشته، یک میلیاردر چینی که نامش ذکر نشده بود، توسط پلیس و مقامات امنیتی دولت چین در هنگ‌کنگ دستگیر و به خاک اصلی چین انتقال داده شده است.

روز بعد، از پلیس هنگ‌کنگ درخواست شد که در مورد گم شدن این بازرگان معتبر تحقیقاتی به عمل آورد.

پلیس محلی هنگ‌کنگ جستجوهای خودش را شروع کرد و به این نتیجه رسید که شخصی که در صدد پیدا کردنش بودند، روز جمعه یعنی همان روزی که بازداشت شده بود، مجددا وارد خاک اصلی چین شده بود.

ولی یک روز بعد یعنی ۲۹ ژانویه، یکی از اعضای خانواده شیائو جیانهوآ از پلیس درخواست کرد که ماجرا را خاتمه یافته تلقی کنند چون شخص مورد بحث با آنان تماس گرفته و گفته خطری او را تهدید نمی کند.

روز دوشنبه، تمام مردم هنگ‌کنگ در جستجوی هویت این میلیاردر بودند و می خواستند بدانند جرم او چه بوده و اکنون کجاست؟ و این که آیا عوامل چینی، در خاک هنگ‌کنگ آزادانه فعالیت می کنند یا نه.

طولی نکشید که بووِن پرس، یک سایت خبری مستقر در آمریکا نام این سرمایه دار سرشناس را فاش کرد. شیائو جیانهوآ یکی از ثروتمندترین مردم چین است که هورون ریپورت، که اسامی شخصیت های فوق‌العاده ثروتمند چین را اعلام می کند، ثروتش را ۶ میلیارد دلار تخمین زده است.

آقای شیائو که چهل و چند ساله است قبلا یکی از رهبران دانشجویان در دانشگاه معتبر پکن بود. فعالیت های بازرگانی او عمدتا در بخش خدمات مالی است.


ماجرای کتابفروشان هنگ کنگ

  • در فاصله اکتبر تا دسامبر سال ۲۰۱۵، پنج نفر که با بنگاه انتشاراتی مایثی هاوس، ارتباط داده شده بودند ناپدید شدند. این بنگاه ناشر کتاب‌هایی است که در انتقاد از رهبران چین نوشته می‌شوند.
  • بعدا معلوم شد این پنج نفر توسط مقامات در خاک اصلی چین نگاه داشته می‌شوند.
  • لی بو، چونگ جیپینگ، گوی مینهای، و لام وینگ کی، متعاقبا در تلویزیون چین به فروش کتاب های فاقد مجوز اقرار کردند. گوی مینهای، همچنین به محکومیت سابقش به دلیل رانندگی پس از صرف مشروبات الکلی اشاره کرد.
  • لی بو، در مصاحبه جداگانه‌ای ربوده شدنش را تکذیب کرد و گفت به انجام تحقیقات مامورین کمک کرده است.
  • به استثنای گوی مینهای، بقیه این افراد در حال حاضر به هنگ‌کنگ بازگشته‌اند.
  • بیشتر آنان از هنگام بازگشت سعی کرده اند بی سر و صدا زندگی کنند ولی لام وینگ کی، سال گذشته گفت او را ربوده و مجبور به اقرار کرده بودند.

شیائو جیانهوآ، میلیاردر متولد چین، این موضوع را تکذیب کرده که برای اجتناب از تحقیقات دولت چین در ارتباط با فساد، به هنگ‌کنگ نقل مکان کرده.

گفته می شود که او آخرین بار در هتل چهار فصل هنگ‌کنگ که در تصور می شود در آنجا زندگی می کرده، دیده شده بود.

معما موقعی پیچیده تر شد که شرکت هولدینگ آقای جیانهوآ که دفترش در پکن است، در اپلیکیشن وی‌چت، بیانیه‌ای صادر کرد.

رسانه های هنگ‌ کنگ می گویند در این بیانیه او اعلام کرده بود: "من شیائو جیانهوآ، در حال حاضر در خارج تحت درمان قرار دارم. همه چیز خوب است." و افزوده بود که کسب و کار شرکت او طبق روال همیشه ادامه دارد.

به نظر می رسد این پیام با گزارش پلیس هنگ‌کنگ مبنی بر بازگشت او به چین، مغایرت دارد.

سه شنبه گذشته، شرکت آقای جیانهوآ بیانیه دیگری صادر کرد مبنی بر این که او یک میهن پرست و و از اعضای وفادار و متعهد حزب کمونیست است.

در این بیانیه ادعا شده بود که او ربوده نشده است.

در حقیقت در این پیام گفته شده که آقای شیائو که متولد چین است، در عین حال یک شهروند کانادایی و نیز دارای حق اقامت دائمی در هنگ‌کنگ است و از حمایت قانونی هر دو منبع برخوردار است.

حق نشر عکس AFP/GETTY IMAGES

در بیانیه قول داده شده بود که آقای شیائو به زودی پس از پایان درمان بازگشته و با رسانه ها ملاقات خواهد کرد.

تعجب اینجاست که هر دو پیام به زودی حذف شدند. به نظر می رسد اجازه استفاده از وی‌چت، از او گرفته شده است. امکان دسترسی به وبسایت شرکت هولدینگ هم در حال حاضر وجود ندارد.

دولت کانادا به بی بی سی گفته است که از جریان اطلاع دارد و مقامات کنسولی در حال جمع‌آوری اطلاعات بیشتری هستند.

با توجه به سؤالات بسیار و جواب های اندک، بازار شایعات در باره ارتباط ناپدید شدن آقای شیائو با مبارزه دامنه دار دولت چین علیه فساد، داغ است.

همچنین این سؤال مطرح شده که ممکن است او با جناحی از دولت چین که با شی جین‌پینگ، رئیس جمهوری مخالف است تماس داشته است.

گزارش هایی انتشار یافته مبنی بر این که او در حقیقت بانکدار نخبگان چینی بوده است. ولی باید توجه داشت که در یکی از بیانیه هایی که اکنون حذف شده، خود او لازم دیده تاکید کند که "او هرگز از هیچ یک از نیروها یا تشکیلات مخالف حمایت نکرده است".

اما اگر او را واقعا از هنگ‌کنگ ربوده باشند، آیا این عمل نقض سیاست "یک کشور دو نظام" که به معنی جدا نگاه داشتن قانونی هنگ‌کنگ از چین تا سال ۲۰۴۷، است نیست؟

تا کنون پاسخی برای این سؤال دیده نمی شود.

پلیس هنگ‌کنگ گفته است با وجود درخواست اعضای خانواده آقای شیائو مبنی بر دنبال نکردن ماجرا، به تحقیقات خود در این باره ادامه می دهد.

موضوعات مرتبط