مشاور امنیت ملی ترامپ چرا استعفا کرد

یکی از محورهای حمله مخالفان دونالد ترامپ نزدیکی ادعایی او و مقام‌های دولتش به ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه است. ادعایی که ستایش‌های متقابل آقایان ترامپ و پوتین به عنوان یکی از شواهدش ارائه می‌شود.

حق نشر عکس Reuters
Image caption مایکل فلین از جنجالی شدن ابایی نداشت

در میان حمله‌های سخت دموکرات‌ها و دیگر منتقدان و در حالی که اتهام نزدیکی به روسیه مدام مطرح می‌شود، فاش شد که مایکل فلین، مشاور امنیت ملی مستعفی دونالد ترامپ، وقتی هنوز دولت جدید روی کار نیامده بوده درباره تحریم‌هایی که دولت آمریکا (اوباما) وضع می‌کرده با سفیر روسیه گفتگو کرده است.

فلین در ابتدای طرح این اتهام تاکید می‌کند که حرفی از تحریم‌های آمریکا علیه روسیه زده نشده، مایک پنس هم از این ادعای او حمایت می‌کند. اما کمی بعد چندین مقام امنیتی آمریکایی می‌گویند مکالمه سفیر روسیه شنود می‌شده است و آنها تایید می‌کنند که آقای فلین درباره تحریم‌ها با او صحبت کرده است.

رسوایی صحبت با سفیر روسیه درباره تحریم‌های دولت وقت و بعد هم دروغ گفتن درباره آن چنان سنگین است که مایکل فلین تنها چهار روز پس از مصاحبه مقام‌های امنیتی استعفا می‌دهد.

مایکل فلین مواضع سرسختانه‌ای علیه ایران و اسلام‌گرایی داشت. او به این باور رسیده بود که آمریکا دارد جنگی جهانی علیه اسلام‌گرایی افراطی را می‌بازد.

او مقامی بود که پس از آزمایش موشکی ایران با لحنی تند به این کشور "اخطار رسمی" داد.


مایکل فلین از انتصاب تا استعفا

٢٩ دسامبر (٩ دى): اوباما در آخرین روزهایش در کاخ سفید تحریم‌هاى جدید علیه روسیه اعلام و تعدادى دیپلمات‌هاى مسکو در آمریکا را هم اخراج می‌کند.

١٢ ژانویه (٢٣ دى): خبرگزارى رویترز گزارش می‌دهد مایکل فلین که قرار است به محض ورود ترامپ به کاخ سفید به پست کلیدى و پر نفوذ مشاور امنیت ملى برسد، پنج بار در روز ٩ دى همزمان با اعلام تحریم‌هاى جدید علیه روسیه، تلفنى با سفیر آن کشور در واشنگتن گفتگو کرده است.

١٣ ژانویه (٢٤ دى): سخنگوى کاخ سفید می‌گوید این تماس‌هاى آقاى فلین با سفیر روسیه فقط براى فراهم کردن مقدمات تماس پوتین-ترامپ بوده است و در مورد تحریم‌ها حرفى نزدند.

١٥ ژانویه (٢٦ دى): مایک پنس معاون رئیس جمهور منتخب ترامپ هم در مصاحبه با شبکه سی‌بی‌اس تاکید می‌کند مایکل فلین با سفیر روسیه در مورد تحریم‌ها حرفى نزده.

١٩ ژانویه (٣٠ دى): نیویورک تایمز گزارش می‌دهد که پلیس فدرال آمریکا مشغول تحقیق در مورد مایکل فلین و سه دستیار دیگر ترامپ در مورد رابطه‌شان با روسیه است.

٢ فوریه (١٤بهمن): فلین ناگهان در میان خبرنگاران حاضر شد و در واکنش به آزمایش موشکى ایران به تهران با ادبیاتى تند تهران "اخطار" داد.

٨ فوریه (٢٠ بهمن): فلین در گفتگو با روزنامه واشنگتن تاکید می‌کند که هیچ حرف یا وعده‌اى در مورد لغو تحریمها به سفیر روسیه نداده است.

٩ فوریه (٢١ بهمن): روزنامه واشنگتن پست با چاپ نقل قول از نه مقام سابق و فعلى امنیتى میگوید فلین بر عکس ادعایش با سفیر روسیه در مورد تحریمها حرف زده است. در این گزارش مهم آمده است که نهادهاى اطلاعاتى تلفن سفیر روسیه را شنود می‌کردند و متن گفتگوى فلین با سفیر را هم دارند.

١٠ فوریه (٢٢ بهمن): شبکه ان‌بی‌سی خبر میدهد که منبع مصاحبه مایک پنس، معاون ترامپ، که روز ١٥ ژانویه گفته بود قطعا فلین با سفیر روسیه در مورد تحریم ها حرف نزده، خود فلین بوده است.

١٢ فوریه (٢٤ بهمن): رسانه‌هاى عمده به شدت به آنچه دروغگویی آشکار فلین خواندند انتقاد کردند.

١٣ فوریه (٢٥ بهمن): کاخ سفید اول می‌گوید ترامپ همچنان به فلین اعتماد دارد. بعدازظهر اما خبر می‌رسد که در حال بررسى وضعیت آقاى فلین هستند. شب فلین زیر فشارهاى گسترده استعفا می‌دهد.


هرچند در استعفای آقای فلین پای سفیر روسیه در میان است، موضع رسمی دولت این کشور این است که خودش را از این ماجرا کنار بکشد.

دیمیتری پسکوف، سخنگوی کرملین، گفته است که این ماجرا "یک مساله داخلی آمریکا، و یک مساله داخلی دولت دونالد ترامپ" است.

حق نشر عکس AP
Image caption برخی فلین را به نزدیکی بیش از حد به پوتین متهم می‌کردند

با این حال بعضی سیاستمداران روسیه حمایت خود از مایکل فلین را بیان کرده‌اند. الکسی پوشکف، سناتور روس و رئیس کمیته روابط خارجی در پارلمان، هشدار داده است که بعد از آقای فلین نوبت خود دونالد ترامپ است.

فشار روی ترامپ؟

اما آیا با استعفای مایکل فلین ممکن است که فشار روی آقای ترامپ ادامه پیدا کند؟ شاید. گفته شده که مقام‌های امنیتی کابینه باراک اوباما درباره مکالمه‌های مایکل فلین و سفیر روسیه به دونالد ترامپ هشدار داده بودند.

آنتونی زورکر، خبرنگار بی‌بی‌سی در آمریکا، می‌گوید استعفای مایکل فلین شاید برای "بند آوردن خونریزی کافی نباشد. دموکرات‌های کنگره و شاید بعضی از جمهوری‌خواهان، می‌خواهند بفهمند چه کسانی در جریان ماجراهای جنجالی آقای فلین بودند و چرا پیش از این اقدامی صورت نگرفت؟"

سوال این است که درباره مکالمه‌های آقای فلین "دونالد ترامپ چه موقعی از چه چیزهایی مطلع شده بود؟"

او می‌گوید همه این جنجال‌‎ها برای برخی ناظران یادآور بزرگترین رسوایی یک رئیس جمهور آمریکا است: واترگیت. بحرانی که به کناره‌گیری ریچارد نیکسون منتهی شد.

فلین که بود؟

بعضی همکاران نزدیک مایکل فلین او را فردی باهوش، اما مدیری بد توصیف می‌کنند.

آقای فلین مانند دونالد ترامپ ابایی از اظهارات جنجالی و تند نداشت. او معتفد بود "ترس از مسلمانان منطقی است" و اینکه زن‌ها باید در محل کار آرایشی کنند که "جذابتر شوند".

حق نشر عکس AFP
Image caption فلین می‌گفت زن‌ها باید در محل کار طوری آرایش کنند که جذاب باشند

در سال ۲۰۱۵ او در ضیافتی در مسکو حاضر شد که ولادیمیر پوتین نیز در آن حضور داشت.

او در عملیات رزمی آمریکا در هائیتی و گرانادا حاضر بود و در مقطعی از جنگ عراق و افغانستان فرماندهی ستاد مشترک عملیات ویژه را به عهده داشت.

مایکل فلین، ژنرالی که روزگاری حامی دموکرات‌ها بود، با ناامیدی از این حزب در کارزار انتخاباتی اخیر به یکی از نزدیکترین حامیان دونالد ترامپ، نامزد جمهوری‌خواهان، بدل شده بود.

او در سال ۲۰۱۴ پس از دو سال از ریاست سازمان اطلاعات دفاعی، زیر نظر پنتاگون، کنار گذاشته شد.

پسر او هم سال گذشته بعد از آن که گول اخبار جعلی را خورد که به غلط و بدون مدرک مقام‌های حزب دموکرات را به قاچاق انسان متهم می‌کردند، ناچار شد از مقامش در ستاد انتخاباتی دونالد ترامپ کنار برود.

مایکل فلین خودش را مثل دونالد ترامپ یک چهره "ضد سیستم" می‌دانست که می‌خواست علیه "بی صداقتی و فریبکاری سیاستمدارها" در آمریکا بایستد. اما یک ماه از عمر دولت دونالد ترامپ نگذشت که او به خاطر بی‌صداقتی ناچار به استعفا شد.