چرا آنگ سان سوچی سکوت کرده است؟

حق نشر عکس Getty Images
Image caption خانم سوچی در کنار ارتش که چندین دهه قدرت را در دست داشته است بر میانمار حکومت می‌کند

ژانویه ۲۰۱۶ پس از سال‌ها حصر خانگی، آنگ سان سوچی، برنده جایزه صلح نوبل در یک مبارزه تاریخی در این کشور به قدرت رسید.

حزب اتحاد ملی برای دموکراسی به رهبری خانم سوچی ۸۰ درصد کرسی‌های پارلمان را به دست آورد و از آن روز به بعد او در کنار ارتش که چندین دهه قدرت را در دست داشته است بر میانمار حکومت می‌کند.

اما ارتش حاضر نشد که اداره وزارتخانه‌های کلیدی و نیروهای امنیتی را به خانم سوچی واگذار کند.

به قدرت رسیدن این زندانی سیاسی سابق، در وضعیت اقلیت مسلمان این کشور بهبودی ایجاد نکرده است.

به تازگی سازمان ملل متحد از دولت میانمار به رهبری آنگ سان سوچی به دلیل شیوه رفتار با اقلیت مسلمان روهینگیا "به شدت" انتقاد کرده و نیروهای نظامی این کشور را به "جنایت علیه بشریت" متهم کرده است.

کمیساریای عالی حقوق بشر سازمان ملل متحد گفته است که روزانه گزارش‌هایی درباره کشتار، تجاوز و آزار اقلیت مسلمان میانمار دریافت می‌کند.

برنامه نیوزنایت بی‌بی‌سی یک سال پس از به قدرت رسیدن خانم سوچی در گزارشی به موضوع مسلمانان میانمار و واکنش رهبر این کشور به وضعیت آنها پرداخته است.

نوامبر ۲۰۱۶ عده‌ زیادی از مسلمانان روهینگیا پس از اینکه یک گروه شبه نظامی به پاسگاه‌های پلیس حمله کردند ناچار کشور را ترک کردند و به سوی کشور همسایه بنگلادش به راه افتادند.

۱۷ هزار نفر از اعضای اقلیت مسلمان روهینگیا پس از ترک این کشور اکنون در اردوگاه‌های مرزی بنگلادش به سر می‌برند. کسانی که "نخواستنی‌ترین مردم جهان" نامیده می‌شوند.

نه دولت میانمار اجازه بازگشت به آنها می‌دهد و نه بنگلادش آنها را می‌پذیرد.

آنها در میانمار در فرودست‌ترین بخش جامعه قرار گرفته‌اند و حق شهروندی ندارند و در بنگلادش هم مهاجر غیرقانونی به شمار می‌روند.

Image caption مسلمانان میانمار "نخواستنی‌ترین مردم جهان" نامیده می‌شوند.

از ماه اکتبر سازمان ملل و گروه‌های حقوق بشری صدها مورد قتل، تجاوز و آدم‌ربایی را علیه مسلمانان روهینگیا گزارش کرده‌اند.

در زیر فشارهای بین‌المللی آنگ سان سوچی دستور داد تحقیقات در این زمینه از سوی

گروهی آغاز شود که هیچ یک از اعضای آن از روهینگیاها نبودند و مسئولیت آن بر عهده معاون رئیس‌جمهوری قرار دارد که یک ژنرال پیشین ارتش است.

شیوه تحقیق و جمعیت مورد مطالعه از سوی سازمان ملل مورد انتقاد قرار گرفته است. اما دفتر خانم سوچی بسیار از این شهادتنامه‌ها را ساختگی می‌داند.

یانگی لی کارشناس و گزارشگر ویژه حقوق بشر در میانمار می‌گوید آنچه رخ داده قطعا جنایت علیه بشریت از جانب حکومت و ارتش، نیروهای امنیتی و پلیس میانمار است.

منطقه‌ای که این اتفاقات در آن رخ داده تحت نظر ارتش و غیرقابل دسترسی است.

Image caption سازمان ملل متحد گفته است که روزانه گزارش‌هایی درباره کشتار، تجاوز و آزار اقلیت مسلمان میانمار دریافت می‌کند

خانم سوچی در مقابل این سوال بی‌بی‌سی که واکنشش به اتهام مطرح شده از سوی سازمان ملل چیست سکوت می‌کند اما وین تین یکی از متحدان خانم سوچی و سخنگوی حزب اتحاد ملی برای دموکراسی می‌گوید او بر سر دوراهی گیر کرده است. به گفته او "اگر خانم سوچی سخن نمی‌گوید به این خاطر نیست که برای این موضوع اهمیتی قائل نیست بلکه به این دلیل است که اگر حرفی بزند ممکن است وضعیت وخیم‌تر شود."

من نمی‌گویم که کاری از او برنمی‌آید اما ما هنوز دنبال راهش هستیم. به عنوان یک حکومت جدید تلاش می‌کنیم که به جایگاه یک کشور واقعا مدرن برسیم اما هزاران مشکل داریم.

سخنگوی حزب اتحاد ملی برای دموکراسی درباره آنچه علیه مسلمانان روهینگیا رخ داده می‌گوید به اعتقاد ما این موضوه نه جنایت علیه بشریت که یک موضوع داخلی است و موضوعی بین‌المللی نیست.

زندگی بسیاری از مردم میانمار در سال‌های گذشته بهتر شده است اما در زندگی مسلمانان روهینگیا بهبودی ایجاد نشده است و امیدی هم به تغییر وجود ندارد.