کالیفرنیا هم به اقدام قضایی علیه فرمان ترامپ پیوست؛ کاخ‌سفید می‌گوید خاطرجمع است

حق نشر عکس Getty Images
Image caption تجمع‌های بسیاری در اعتراض به فرمان قبلی دونالد ترامپ برگزار شد.

سه روز مانده تا آغاز اجرای فرمان جدید دونالد ترامپ که مانع صدور روادید برای شهروندان ایران و ۵ کشور دیگر می‌شود، یکی دیگر از ایالت‌های آمریکا هم گفته است با اقدام دادگاهی علیه این فرمان همراه می‌شود.

روز دوشنبه خاویر بیسرا، دادستان کل ایالت کالیفرنیا، اعلام کرد که به شکایت ایالت واشنگتن از این فرمان جدید پیوسته است.

به این ترتیب تعداد ایالت‌هایی که رسما علیه فرمان جدید رئیس‌جمهوری آمریکا اقدام قانونی کرده‌اند، به هشت ایالت رسیده است.

فرمان قبلی آقای ترامپ در دادگاه به بن‌بست خورد و قاضی دستور داد جلوی اجرایش را بگیرند.

+ دادگاه دستور اجرایی ترامپ را معلق کرد؛ کاخ سفید واکنش نشان داد

+ دادگاه فرجام هم علیه فرمان مهاجرتی ترامپ رای داد

+ ترامپ فرمان مهاجرتی جدید را امضا کرد

مخالفان نسخه جدید این فرمان که آن را هم‌چنان تبعیض‌آمیز می‌دانند، امیدوار اند دادگاه جلوی این فرمان را هم بگیرد.

از یک سو، ایالت واشنگتن و شش ایالتی که به آن پیوسته‌اند (مینه‌سوتا، ماساچوست، اورگان، نیویورک، مریلند و کالیفرنیا) می‌خواهند حکم دادگاه درباره فرمان قبلی، شامل نسخه جدید این فرمان هم بشود. آنها می‌گویند فرمان دوم آن‌قدرها با فرمان اول تفاوت ندارد و هرچند بر عده کمتری اثر می‌گذارد، باز هم حقوق عده‌ای شهروندان را نقض می‌کند و خلاف قانون اساسی است. آنها از جمله می‌گویند فرمان دوم هم فقط شامل کشورهایی است که اکثریت جمعیت آنها مسلمان اند.

از سوی دیگر ایالت هاوایی که نخستین ایالتی بود که علیه این فرمان اقدام قضایی کرد، در پرونده‌ای که نزد دادگاه برده، گفته است این فرمان حقوق کسانی را نقض کرده که ساکن این ایالت اند. قرار است دادگاه روز ۱۵ مارس، درست روز قبل از آغاز اجرای این فرمان، به شکایت داگ چین، دادستان کل ایالت هاوایی برسد.

شکایت شخصی درباره یک شهروند سوری

در شکایت ایالت هاوایی، یک شهروند هم به طور خصوصی علیه فرمان دوم دونالد ترامپ شکایت کرده است.

اسماعیل شیخ، رهبر (یا آن‌طور که رسانه‌های آمریکا گزارش داده‌اند "امام") اتحادیه مسلمانان هاوایی، خودش مصری است و با کارت سبز (گرین‌کارت) در آمریکا زندگی می‌کند.

مادرزن او شهروند سوریه است و وسط کار گرفتن روادید ایالات متحده بوده است تا برای ملاقات با دخترش و خانواده‌اش به هاوایی سفر کند ولی با فرمان جدید رئیس‌جمهوری آمریکا، او نمی‌تواند به این سفر برود.

حق نشر عکس Public Domain
Image caption 'امام اتحادیه مسلمانان هاوایی' شاکی شخصی فرمان دوم ترامپ در این ایالت است.

هرچند در نسخه دوم فرمان دونالد ترامپ مواردی از "معافیت" آمده است که ماموران مرزی و کنسول‌گری‌های آمریکا می‌توانند اجازه دهند برایشان روادید صادر شود، اما وکلای آشنا با این امور می‌گویند ثابت‌کردن این معافیت‌ها در دادگاه، خیلی پیچیده و شاید حتی ناممکن باشد.

از قضا این معافیت‌ها درست همان مواردی اند که یا در رسانه‌ها خیلی برجسته شدند و یا مخالفان فرمان قبلی مثال‌هایی از آن را به دادگاه فدرال ارائه داده بودند و با همان استدلال‌ها بود که جلوی اجرای نسخه قبلی فرمان گرفته شد.

از جمله برای افرادی که یک دوره‌ متمادی برای تحصیل یا کار در آمریکا بوده‌اند؛ یا افرادی که قصد دارند برای ملاقات یا اقامت با بستگان نزدیک (مثلا همسر، فرزند یا پدر و مادر) وارد آمریکا شوند و منع ورود در دوره تعلیق، برایشان دشواری شدید ایجاد می‌کند؛ یا کودکانی که به درمان فوری نیاز دارند.

اما حقوق‌دانان و کنش‌گران مخالف این قانون می‌گویند این معافیت‌ها فقط برای روی کاغذ است و راهی برای در بردن این فرمان از دادگاه احتمالی.

'شکایت ثبت کنید'

در واکنش به پرونده آن هفت ایالت، روز جمعه جیمز روبارت، همان قاضی دادگاه فدرال در واشنگتن که دستور توقف فرمان قبلی را صادر کرده بود، این بار گفت مدارک ارائه‌شده کافی نیست و مخالفان باید شکایت یا پیشنهادی در ارتباط با این فرمان ثبت کنند تا او بتواند درباره‌اش حکم صادر کند.

خاویر بیسرا، دادستان کل ایالت کالیفرنیا، می‌گوید هرچند عبارت‌بندی و کلمات در فرمان دوم دونالد ترامپ عوض شده‌اند، اما "نیت و عواقب آن که خلاف قانون اساسی است" هم‌چنان به جای خود باقی است.

حق نشر عکس Getty Images
Image caption ژنت ناپولیتانو، رئیس نظام دانشگاهی عمومی ایالت کالیفرنیا که خودش در دولت اول باراک اوباما وزیر امنیت داخلی آمریکا بود، در اظهارنامه برای دادگاه گفته است فرمان جدید، در وظیفه دانشگاه‌ها 'اختلال ایجاد می‌کند.'

کالیفرنیا در ادعانامه‌اش نزد دادگاه گفته است میزبان ۱۰ میلیون نفر مهاجر است، سال گذشته پذیرای بیش از ۸ هزار پناهنده بود، و بیشترین تعداد دانشجویان خارجی را در میان ایالت‌های آمریکا دارد؛ ۱۵۰ هزار نفر.

ژنت ناپولیتانو، رئیس نظام دانشگاهی عمومی ایالت کالیفرنیا که خودش در دولت اول باراک اوباما وزیر امنیت داخلی آمریکا بود، در اظهارنامه برای دادگاه گفته است فرمان جدید، "در جریان آزاد دانشجویان و محققان که هسته مرکزی تکلیف دانشگاه‌ها برای آموزش، تحقیق و خدمات عمومی است، اختلال ایجاد می‌کند."

به طور مشخص دانشگاه کالیفرنیای جنوبی به دادگاه گفته است بین ۱۵۰ تا ۲۰۰ دانشجوی تحصیلات تکمیلی دارد که شهروند این شش کشور مشمول فرمان دوم اند و این فرمان دوم "به طور اساسی در ادامه تحصیل این دانشجویان در دانشگاه‌های کالیفرنیا اختلال ایجاد می‌کند".

کاخ سفید 'خاطرجمع' است

از همان زمان که موضوع شکایت این ایالت‌ها از فرمان دوم رئیس‌جمهوری درباره منع صدور روادید برای این چند کشور مطرح شد، کاخ سفید گفت درباره این‌که این بار در دادگاه پیروز می‌شود، خاطرجمع است.

البته درباره فرمان قبلی هم مقام‌های دولت و در صدر آنها خود دونالد ترامپ با لحن مطمئنی حرف می‌زدند که دادگاه نمی‌تواند جلوی اجرای فرمان را بگیرد؛ اما دیدیم که گرفت.

با این حال این بار خود شاکیان هم اذعان می‌کنند که کارشان دشوارتر از دفعه پیش است؛ این بار عده کمتری مشمول این فرمان می‌شوند و معافیت‌هایی که حساب‌شده و با توجه به حکم دادگاه درباره فرمان قبلی در نظر گرفته شده‌اند.