قربانیان حمله لندن و چند داستان دیگر

PA/Facebook حق نشر عکس PA/Facebook
Image caption از جمله قربانیان حمله لندن (از راست): آیشا فرید، کرت کوچران و کیث پالمر

هر حادثه دردناکی که به مرگ افراد منجر می‌شود، گاه در حد خبری کوتاه از مرگ چند نفر مختصر می‌ماند، در حالی که داستان زندگی هر کدام از قربانیان و افرادی که تحت‌تاثیر این حادثه قرار گرفته‌اند، می‌تواند صفحات چندین کتاب را پر کند. داستان زندگی قربانیان حمله روز چهارشنبه ۲۲ مارس در لندن هم وضعیت مشابهی دارد، در عین حال که نشانه دیگری از تنوع گسترده فرهنگی در این شهر است.

'مردی دوست داشتنی'

پلیس نام مرد ۷۵ ساله‌ای را که پنجشنبه شب در بیمارستان درگذشت، لسلی رودس اهل جنوب لندن اعلام کرده است.

آقای رودس یک شیشه پاک‌کن بازنشسته بود و گفته شده است که بعد از ملاقات یک نفر در بیمارستانی در حوالی پل وستمینستر، از پل عبور می کرد و از جمله افرادی بود که خالد مسعود با خودرو زیرشان گرفت.

همسایه‌های آقای رودس او را "مردی دوست‌داشتنی" توصیف کرده‌اند که از نظر سلامتی در وضعیت خیلی خوبی بود.

فیلیپ ویلیامز ۶۱ ساله، همسایه آقای رودس، گفته است که او ازدواج نکرده بود و فرزندی هم نداشت: "او را برای ۲۴ سال می‌شناختیم. خیلی دوست‌داشتنی بود و برای هر کسی هر کاری می‌کرد."

'مادر و همسری نازنین'

حق نشر عکس Facebook
Image caption آیشا فرید در راه مدرسه دخترانش بود که کشته شد

آیشا فرید که گفته می‌شود ۴۳ سال داشت، هنگام حمله، در حال عبور از پل وستمینستر بود و به دنبال دو دختر کوچکش می‌رفت که در مدرسه بودند.

این شهروند بریتانیا در کالج دی‌ال‌دی لندن کار می‌کرد و به همراه همسر و فرزندانش ساکن همین شهر بود.

پدرش اصالت قبرسی دارد و مادرش اسپانیایی است.

مدیر کالج دی‌ال‌دی گفته است که خانم فرید در بخش اداری کالج کار می‌کرد و او را از کارکنان "بسیار دوست‌داشتنی و مورد احترام" زیر مجموعه خود توصیف کرد.

یکی از همسایه‌های سابق آیشا فرید هم او را "مادر و همسری نازنین" توصیف کرد: "خیلی دوست‌داشتنی بود. با دو دختر خیلی خیلی دوست‌داشتنی. همسایه‌ای بهتر از او نمی‌توانید پیدا کنید."

'پدر و همسری فوقالعاده'

حق نشر عکس PA

کیث پالمر ۴۸ ساله، مامور پلیسی است که با ضربات چاقوی خالد مسعود در محوطه پارلمان بریتانیا کشته شد. ماموران پلیس لندن در بیشتر موارد مسلح نیستند و کیث پالمر هم در زمان حمله اسلحه‌ای به همراه نداشت.

او ۱۵ سال سابقه کار در نیروی پلیس را داشت و از آوریل سال گذشته (کمتر از یک سال پیش) به عنوان عضو نیروهای فرماندهی حفاظت پارلمانی و دیپلماتیک بریتانیا خدمت می‌کرد.

او ازدواج کرده بود و یک دختر ۵ ساله داشت.

در بیانیه خانواده‌اش آمده است: "کیث به عنوان پدر و همسری فوق‌العاده در یادها خواهد ماند."

"پسری بامحبت، برادر و عمویی دوست‌داشتنی. مردی که خود را وقف کارش کرده بود و از این که یک مامور پلیس است، به خودش افتخار می‌کرد. مردی شجاع و باجرئت که با هر کسی که او را می‌شناخت، دوست بود."

حق نشر عکس AFP
Image caption استیسی مارتین ۴۵ دقیقه قبل از حمله لندن، این عکس را با کیث پالمر گرفت

بعد از حمله، استیسی مارتین، یک گردشگر آمریکایی، عکسی را که با کیث پالمر داشت، منتشر کرد و نوشت که این عکس را ۴۵ دقیقه قبل از حمله ثبت کرده است. عکسی که به باور او احتمالا آخرین عکسی است که از این مامور پلیس ثبت شده است.

"نزدیکش شدم و پرسیدم که اشکالی ندارد با او عکس بگیرم؟ گفت هیچ اشکالی ندارد. خیلی مهربان بود."

کمتر از یک ساعت بعد، استیسی مارتین در تاکسی بود که صدای تیراندازی را شنید.

'حاضر بود لباس تنش را به شما بدهد'

حق نشر عکس Facebook
Image caption آقای کوچران "مردی مهربان و همسری دوست‌داشتنی" توصیف شده است

کرت کوچران ۵۴ ساله اهل یوتای آمریکا بود و به مناسبت بیست‌وپنجمین سالگرد ازدواج به همراه همسرش در سفر به اروپا به سر می‌برد.

ملیسا، همسر او هم در حمله به شدت مجروح شد. خواهر او در فیسبوک نوشته است: "خواهرم، ملیسا، یک پایش شکسته، یک دنده‌اش شکسته و سرش مجروح شده است."

آنها برای دیدار با والدین ملیسا در لندن به سر می‌بردند و قرار بود روز بعد (پنجشنبه) به آمریکا برگردند.

در بیانیه خانواده ملیسا آمده است که آنها از مرگ آقای کوچران "به شدت داغدیده" شده‌اند: "کرت مردی مهربان و همسری دوست‌داشتنی برای ملیسا، دختر و خواهر ما بود."

آقای کوچران مالک یک استودیوی ضبط صدا در یوتا بود. اوان مولای، از دوستان او، به بی‌بی‌سی گفت: "همیشه عاشق کارش بود."

"از آن دسته آدم‌هایی بود که حاضرند حتی لباس تن خودشان را به شما ببخشند. یک انسان مهربان واقعی. اتفاقی که افتاده، یک تراژدی است."

پیشنهاد ازدواج

حق نشر عکس Facebook

آندریا کریستی، ۲۹ ساله، گردشگر رومانیایی، به همراه دوست‌پسرش در حال قدم زدن روی پل وستمینستر بود که حمله رخ داد و او به رودخانه تیمز پرت شد.

او اکنون در بیمارستان بستری است و وضعیتش باثبات توصیف شده است. یک پای آندری بورناز، دوست پسر او هم شکسته است.

سفیر رومانی در لندن گفته است که آندریا چندین جراحت شدید داشت و تحت جراحی پیچیده‌ای قرار گرفته است.

آنها برای جشن گرفتن تولد آندری (دوست پسر آندریا) به لندن سفر کرده بودند و آندری گفته است که قصد داشت در همان روز حمله، به دوست‌دخترش پیشنهاد ازدواج بدهد.

بعد از حمله، امدادگران خیلی زود آندریا را از آب گرفتند، ولی او هنوز به طور کامل به هوش نیامده است، هرچند در وضعیت باثباتی به سر می‌برد.

نماینده قهرمان

حق نشر عکس PA
Image caption توبیاس الوود سعی کرد به مامور پلیس زخمی کمک کند

توبیاس الوود، از نمایندگان محافظه‌کار پارلمان بریتانیا، اندکی بعد از حمله در محوطه پارلمان بود. او که از افسران سابق ارتش بریتانیاست، سعی کرد به کیث پالمر کمک کند و با تنفس مصنوعی، او را به هوش آورد.

آقای الوود که برادرش را در حمله تروریستی سال ۲۰۰۲ میلادی در بالی از دست داده است، از جمله افرادی بود که بلافاصله خود را به کیث پالمر رساند.

در عکس‌هایی که از این لحظات ثبت شده‌اند، دست‌ها و صورت خون‌آلود او به وضوح دیده می‌شود. انتشار این عکس‌ها، موجی از قدردانی از این افسر سابق ارتش بریتانیا را به دنبال داشت.

حق نشر عکس PA
Image caption توبیاس الوود از افسران سابق ارتش بریتانیاست