چرا زباله‌های رم را با قطار به اتریش می‌برند؟

رم حق نشر عکس AFP
Image caption مشکل زباله‌های شهری در رم به "بحران" تبدیل شده است

زباله‌های شهر رم ایتالیا که با قطار به اتریش می‌رسد، کمک بزرگی به روشن کردن چراغ خانه‌های شهروندان اتریشی می‌کند.

شهر دیدنی رم سال‌هاست که با بحران زباله‌های شهری دست به گریبان است.

اخیرا یک کارخانه تبدیل زباله به انرژی در نزدیکی شهر وین، پایتخت اتریش با استفاده از ظرفیت اضافی خود، این تبدیل بهینه را میسر کرده است. این فرایند طی توافقی که امسال صورت گرفت، به دست آمده است.

ایتالیا به شرکت اتریشی ای‌وی‌ان (EVN) برای انتقال بیش از ۷۰ هزار تن زباله شهری پول پرداخت می‌کند. این زباله‌ها توسط قطار از شمال ایتالیا و آلپ عبور می‌کند و به نیروگاه حرارتی تسونتن دورف در دانوب می‌رسد.

در هفته سه قطار حامل زباله‌های ایتالیایی به این نیروگاه می‌رسد که هر کدام از آنها حاوی ۷۰۰ تن زباله ایتالیایی است. این آشغال‌ها پس از سوزانده شدن، تبدیل به گازهای داغی می‌شود که منبع بخار است.

این بخار بعدا به نیروگاهی منتقل می‌شود که در آنجا به برق تبدیل می‌شود. ۱۷۰ هزار خانه در استان اتریش سفلی به همین طریق از برق استفاده می‌کنند.

Image caption زباله‌های شهر رم برای رسیدن به این نیروگاه بیش از ۱۰۰۰ کیلومتر را با قطار طی می‌کنند

البته انتقال زباله در مسیر حدود ۱۰۰۰ کیلومتری شاید برای عده‌ای چندان عاقلانه به نظر نرسد؛ اما این اقدام بخشی از تلاش‌های اتحادیه اروپا برای کاهش حجم دفن زباله‌های شهری است.

گرنات آلفونز، مدیر نیروگاه تبدیل حرارتی زباله می‌‍گوید: "این کار غیرعاقلانه‌ای نیست. راه حل دیگر این است که زباله‌ها در زمین دفن کنیم که گازهای متان و دی اکسید کربن متصاعد می‌کند."

به گفته او، این اقدامی "سازگار با محیط زیست" است و قطارهای زباله کلید حل این مشکل هستند.

مشکل زباله‌های رم چیست؟

در رم حتی در مناطق زیبایی نظیر پراتی، پی بردن به مشکل زباله‌ها کار چندان سختی نیست. در همه جای شهر به راحتی می‌توان سطل‌های انباشته از آشغال را دید که شهروندان هم از این موضوع شاکی هستند.

کلودیا گراسی، یک شهروند رم میگوید: "این وضعیت خیلی ظالمانه است. با این کار به شهر زیبای رم توهین شده است. این شهر مانند زن زیبایی است که بارها و بارها زخمی شده. "

آنتونیو اسپینا، استاد دانشگاه جامعه شناسی و سیاست‌های عمومی در دانشگاه لوئیس رم می‌گوید میزان تولید زباله در این شهر "بیش از حد تحمل" است.

به گفته این استاد دانشگاه از عوامل بروز این وضعیت " میزان تولید سرانه آشغال" در شهر رم است.

از دیگر عواملی که آقای اسپینا برشمرده است "پر شدن محل دفن زباله‌هاست" که به گفته او بعضی از آنها باعث مشکلات زیست محیطی شده‌اند و باید بسته شوند.

او همچنین گفته است محل دفن زباله‌ها در شهر رم دیگر گنجایش ندارند و مقام‌های ایتالیایی برای حل این مشکل نه تنها باید به مناطق دیگر ایتالیا فکر کنند بلکه باید به فکر از بین بردن زباله‌ها در کشورهای دیگر باشند.

حق نشر عکس Getty Images
Image caption ویرجینیا راگی، شهردار رم وعده داده مشکل زباله‌های شهری را حل کند

'مشکل سیاسی '

اما این مشکل فقط به کمبود ظرفیت محدود نمی‌شود؛ مشکل زباله‌های رم ابعاد سیاسی هم دارد. وعده شهردار این شهر برای برای حل این "معضل" به جایی نرسیده است.

این مشکل البته چیزی فراتر از سوء مدیریت است.

در سال ۲۰۱۴ میلادی تحقیقاتی درباره خدمات شهری که شامل جمع‌آوری زباله‌ها در رم هم می‌شد، انجام گرفت که از فساد مالی پر برداشت.

ویرجینیا راگی، شهردار تازه رم هم که سال پیش به قدرت رسید و وعده پاکسازی شهر را داد اما بلافاصله به دردسر افتاد.

کسی که خانم راگی مسئولیت این کار را به او سپرده بود مجبور به استعفا شد.

علت این استعفا اتهام‌های مالی در دوره ۱۲ ساله مشاوره به شرکتی بود که جمع‌آوری زباله‌های رم را بر عهده داشت؛ هر چند او این ادعاها را رد کرد.

این تکذیب البته چیزی از فشارها بر روی شهردار جدید کم نکرد.

موضوعات مرتبط

مطالب مرتبط