انتخابات بریتانیا؛ پارلمان دیگر در انحصار مردان سفیدپوست پولدار نیست

پارلمان حق نشر عکس PA
Image caption آغاز به کار پارلمان جدید بریتانیا

انتخابات پارلمانی بریتانیا، برای حزب محافظه‌کار بریتانیا نتایج دلسرد کننده‌ای داشت، اما برای جامعه چند فرهنگی و متنوع امروز بریتانیا امیدوار کننده بود. نگاهی به نمایندگان راه یافته به پارلمان نشان می‌دهد که دیگر کرسی‌های مجلس در انحصار مردان سفید پوست و تحصیل کردگان مدرسه‌های خصوصی نیست.

امروز پارلمان بریتانیا، نمایندگانی از میان زنان، مهاجران، دگرباشان جنسی، و معلولان دارد. همچنین تعداد نمایندگانی که در مدرسه‌های دولتی درس خوانده‌اند افزایش یافته است. در این گزارش، این تغییر با مقایسه نمایندگان انتخاب شده و نمایندگان قبلی، به تصویر کشیده شده است.

با انتخاب ۲۰۸ نمیانده زن، این پارلمان بیشترین تعداد نماینده‌های زن را در تاریخ دارد. حدود صد سال پیش، با تغییر قانون راه برای ورود نمایندگان زن به پارلمان باز شد. و حالا حدود ۳۲ درصد کل نمایندگان زن هستند. حزب کارگر با ۱۱۹ و حزب محافظه‌کار با ۶۷ نماینده زن دو حزب اصلی پارلمان هستند. حزب استقلال اسکاتلند ۱۲ و حزب لیبرال دموکرات ۴ نماینده زن دارند.

در انتخابات سال ۱۹۸۷ میلادی، اولین نماینده سیاه پوست وارد پارلمان بریتانیا شد. بعد از سی سال، ۵۲ نماینده از اقلیت‌های نژادی، وارد پارلمان شده‌اند. حزب کارگر، با ۳۲ نماینده از اقلیت‌ها، بیشترین تنوع را دارد. بعد از آن حزب محافظه‌کار با ۱۹ و حزب لیبرال دموکرات با یک نماینده از اقلیت‌های نژادی، در رده‌های بعدی هستند.

۴۵ نماینده پارلمان، خود را دگرباش جنسی معرفی کرده‌اند که نشان می‌دهد تعداد این نمایندگان نسبت به انتخابات قبلی، ۴۰ درصد بیشتر شده است. نمودار دایره‌ای بالا، تعداد نمایندگان دگرباش هر حزب را نشان می‌دهد.

حق نشر عکس @SHEFHALLAMLAM/CLLR TONY BELTON
Image caption از راست: مارشا دکوردوا، جارد امارا

دو نماینده هم در پارلمان امسال معلول هستند. مارشا دکوردوا، نماینده بترسی از حزب کارگر نابینا است و جارد امارا، که مبتلا به همی‌پارزی یا فلج ناقص عضلانی است، جای نیک کلگ از حزب لیبرال دموکرات را که سابقا جانشین نخست وزیر بریتانیا بود گرفت. استیون لوید، که مشکل شنوایی دارد هم دوباره به پارلمان بازگشته است. روبرت هالفون، نماینده محافظه‌کار که او هم همی‌پارزی دارد دوباره انتخاب شده است و همراه هم حزبی‌اش پل ماینارد، که بیماری مشابهی دارد به پارلمان می‌رود.

دیوید کمرون، نخست وزیر سابق، جرج اوزبورن، وزیر دارایی سابق و بوریس جانسون، وزیر خارجه فعلی، سه نماینده از تعداد زیادی نماینده پارلمان هستند که در مدرسه‌های گران قیمت خصوصی درس خوانده‌اند. انتخابات امسال، شاهد تغییری محسوس در سابقه تحصیلی نمایندگان بود. به شکلی که بیش از نیمی از نمایندگانی که به مجلس رفتند، در مدرسه‌های دولتی درس خوانده بودند. نمودار بالا، اختلاف در سابقه تحصیلی پارلمان قبلی و فعلی را نشان می‌دهد.

موضوعات مرتبط