گوترش خواستار احترام به حقوق بشر در آسیای میانه شد

رحمان و گوترش
Image caption دبیرکل سازمان ملل با رئیس جمهور تاجیکستان دیدار کرد

آنتونیو گوترش، دبیر کل سازمان ملل متحد، از رهبران پنج جمهوری سابق شوروی در آسیای میانه خواسته است که در فرایند مبارزه با افراط گرایی و تروریسم به حقوق بشر احترام بگذارند.

آقای گوترش روز سه شنبه ۲۳ خرداد (۱۳ ژوئن) ضمن سخنرانی در همایشی منطقه‌ای پیرامون مبارزه با افراط گرایی و تروریسم گفت که "سیاست‌های همراه با محدودیت حقوق بشر موجب انزوا و به حاشیه رانده شدن گروه‌های قومی و مذهبی می‌شود و زمینه را برای افراط گرایی هموار می‌سازد."

سخنان او در همایشی ایراد شد که وزرای ذیربط پنج کشور منطقه - تاجیکستان و ترکمنستان، ازبکستان و قرقیزستان و قزاقستان - را گردهم آورده بود. در پایان این همایش اعلامیه‌ای مشترک در باره تقویت تلاش‌های منطقه‌ای برای مبارزه با تروریسم منتشر شد. آقای گوترش از کشورهای منطقه برای فعالیت‌های مشترک علیه تروریسم سپاس گفت.

کشورهای آسیای میانه که به داشتن رهبران خودکامه و مادام العمر شهره‌اند، به خاطر سرکوب مخالفان و محدود ساختن آزادی‌های مدنی شهروندان هواره مورد انتقادهای شدید بین المللی قرار گرفته‌اند. به ویژه وزارت خارجه آمریکا از این کشورها برای ایجاد محدودیت در اموز مذهبی انتقاد کرده است.

سفر دبیر کل سازمان ملل متحد به کشورهای آسیای میانه از ۱۸ خرداد در قزاقستان شروع شده و امروز در عشق‌آباد، پایتخت ترکمنستان، خاتمه یافت. وی روز قبل در دوشنبه بود و در همایشی برای بررسی استراتژی ملی توسعه تاجیکستان و مسایل مربوط به تغییرات اقلیمی شرکت کرد.

وضع افغانستان

آقای گوترش پس از دیدار یکشنبه شب خود با امامعلی رحمان، رئیس جمهوری تاجیکستان، گفت: "ما در این ملاقات وضعیت افغانستان و همکاری‌ها میان کشورهای آسیای میانه در مبارزه با تروریسم و افراط گرایی خشونت آمیز و جرایم، به ویژه قاچاق مواد مخدر را، بررسی کردیم."

حضور گروه‌های پیکارجو در شمال افغانستان طی دو سال اخیر به نگرانی‌هایی در کشورهای آسیای میانه و روسیه دامن زده است. به ویژه در هفته‌های اخیر چند مورد حمله گروه‌های شورشی در افغانستان صورت گرفته است.

در واکنش به این وضعیت اخیرا دولت‌‎های عضو جرگه کشورهای همسود رزمایشی در جنوب تاجیکستان برگزار کردند که در جریان آن روسیه از موشکهای بالستیک "اسکندر ام" استفاده کرد. البته منتقدان این اقدام را بیشتر نمایشی و نوعی تلاش روسیه برای نمایش قدرت و نفوذ خود در منطقه عنوان کردند.

در برابر نگرانی‌های فزاینده از ترروریسم، وضعیت حقوق بشر در کشورهای آسیای میانه رو به وخامت است. منتقدان می‌گویند که کشورهای منطقه به بهانه مبارزه با تروریسم مخالفان سیاسی خود را سرکوب، و آزادی‌های مدنی و دسترسی به منابع خبری اینترنتی و وسایل دیگر ارتباطی را محدود می کنند.

آنتونیو گوترش گفت در دیدار با رئیس جمهوری تاجیکستان مسائل حقوق بشری را هم بررسی کرده و از جمله به او گفته است که سازمان ملل آماده است در اجرای توصیه‌های بین المللی در زمینه حقوق بشر به این کشور کمک کند.

قبل از سفر دبیر کل سازمان ملل متحد به آسیای میانه گروه‌های مدافع حقوق بشر، از جمله دیدبان حقوق بشر، از او خواسته بودند که در دیدارش با رهبران منطقه از آنان بخواهد که به موارد گسترده نقض حقوق بشر، از جمله شکنجه، سرکوب ناراضیان و محدودیت آزادی بیان، پایان بدهند.

تغییرات اقلیمی

موضوع تغییرات اقلیمی و برنامه‌های ملی توسعه کشورهای آسیای میانه از محورهای دیدار آقای گوترش با مقامات این کشورها بود. از جمله او روز دوشنبه در همایشی پیرامون دستیابی به اهداف توسعه پایدار و مقابله با پیامدهای تغییرات اقلیمی در تاجیکستان شرکت داشت.

در این همایش امامعلی رحمان، رئیس جمهوری تاجیکستان، ضمن سخنرانی درباره برنامه ملی توسعه این کشور گفت که تغییرات اقلیمی رسیدن به اهداف توسعه را در کشورهای محصور در خشکی، مانند تاجیکستان، دشوار کرده است.

آقای رحمان گفت: "تاجیکستان مثل دیگر کشورهای محصور در خشکی در سمت تأمین نمودن همگرایی و پیوستن کشور با ساختار تجارت بسیارجانبه به مشکلات معین دچار می‌باشد. چنین حالت به روند تأمین رشد بیمیلان دیگر ساحه‌های حیات جامعه نیز تأثیر منفی می‌رساند. از این لحاظ، ما چنین می‌شماریم که این گروه کشورها باید از امتیازهای مساعد مربوط به تجارت جهانی برخوردار باشند."

موضوعات مرتبط