آب‌میوه بخرید و ماری‌جوانا هدیه بگیرید

برگ حشیش حق نشر عکس Thinkstock
Image caption کشیدن یا فروختن حشیش در خیابان‌های واشنگتن دی سی هنوز هم غیر قانونی است ولی ساکنان اجازه دارند که "بدون پرداخت (ولی نه فروش) تا یک اونس (۲۸ گرم) ماریجوانا را به فرد دیگری باحداقل سن ۲۱ سال منتقل کنند

هر یکشنبه، در تقاطع خیابانی شلوغ در محله آدامز مورگن در واشنگتن دی سی، مردی با لباس کلاه‌دار بزرگی به عابران نزدیک می‌شود و کارت ویزیت به آنها می‌دهد. او از کسانی که کارت را قبول می‌کنند با پیغام "جا به شما خیر بدهد" تشکر می‌کند. (جا در مذهب راستافار نام خدا است).

روی این کارت‌های ویزیت که هر یک مزین به برگ سبز ماریجوانا هستند نوشته شده: "تحویل رایگان استیکر همراه با هدیه". اگر کسی جزییات بیشتری طلب کند، این مرد به استارباکس آن سوی خیابان می‌رود و بسته ارزانی از ۱۸ استیکر صورتک‌های خندان زرد، آبی و قرمز را نشان می‌دهد.

فروشنده می‌گوید: "۶۰ دلار برای استیکرها".

مرد وقتی پول را می‌گیرد بسته استیکر را با پاکت کوچکی پر از ماریجوانا به مشتری می‌دهد. فروشنده می‌گوید: "علفش مجانی است" و برای هیچ کس هم مهم نیست. می‌گوید: "ممنون که از کسب و کار استیکر ما حمایت می‌کنید. جا به شما برکت بدهد."

این مرد همین شیوه را در خیابان‌هایی که در قبضه استارت‌آپ‌های آنلاین در پایتخت آمریکا هستند تکرار می‌کند. بازار اینجا رو به رشد است چرا که مصرف تفننی ماریجوانا از سال ۲۰۱۵ قانونی شده است.

بر اساس قانون محلی، بزرگسالان بالای ۲۱ سال اجازه کشیدن حشیش را در اماکن خصوصی، تملک تا ۵۶.۷ گرم حشیش و پرورش حداکثر ۱۲ گیاه حشیش با حداکثر شش گیاه کامل گل‌دار را دارند.

کشیدن یا فروختن حشیش در خیابان‌های واشنگتن دی سی هنوز هم غیرقانونی است ولی ساکنان اجازه دارند که "بدون پرداخت، تا یک اونس (۲۸ گرم) ماریجوانا را به فرد دیگری باحداقل سن ۲۱ سال منتقل کنند (نه اینکه بفروشند). "

این وضعیت نقطه شروع شرکت‌هایی مانند های‌اسپید بود، آبمیوه فروشی آنلاینی که بطری‌های کوچک آب توت‌فرنگی یا لیمو را به مبلغ ۵۵ دلار (به اضافه بسته رایگانی پر از گل ماری‌جوانا با بوی تند و رنگ‌های متنوعی از زرد تا بنفش) تحویل می‌دهند.

دیوید اومه که دو سال پیش این تجارت را آغاز کرده است و تازه کارش را به بوستون ماساچوست گسترش داده، بعد از انتخابات ریاست‌جمهوری در نوامبر که ماری‌جوانا قانونی شد. او می‌گوید: "ما شرکت تحویل آبمیوه هستیم."

حق نشر عکس Mandel Ngan
Image caption بر خلاف ایالت‌هایی مثل اریگون یا کلرادو که فروش حشیش تفننی مجاز است، واشنگتن سیستمی دوپیوندی دارد که مصرف و هدیه دادن حشیش در آن مجاز است ولی تجارت‌اش مجاز نیست

مدیر اجرایی های‌اسپید در خبرنامه‌ هفتگی خود که برای صدها مشتری می‌فرستد وضعیت فعلی را این گونه توضیح می‌دهد: "هدیه دادن ماریجوانا قانونی است".

بازار هدیه حشیش، از فناوری‌های نو هم استفاده می‌کند و محدود به استیکر و آبمیوه نیست. این بازار یک اپلیکیشن موبایل هم دارد که سخنرانی‌های ۵ دقیقه‌ای را با این شعار می‌فروشد که "عالی باشید."

مشتریان "سخنرانی" را می‌خرند، صاحب شرکت با ماشین به خانه‌اش می‌رود، سخنرانی مختصری درباره خودیاری می‌کند و بعد از سخنرانی هدیه ماریجوانا را تحویل می‌دهد.

اپ‌ها و وب‌سایت‌های دیگر تی‌شرت، پوسترهای با مناظر طبیعی یا عکسی از جورج واشنگتن، مجسمه‌های کوچک یا بلیت جشنواره می‌فروشند و همه با "هدیه" همراه‌اند.

'منطقه خاکستری'

صاحب‌نظران به بی‌بی‌سی گفتند که این بازار از یک "ابهام" در قوانین واشنگتن درباره ماریجوانا استفاده می‌کند.

بر خلاف ایالت‌هایی مثل ارگون یا کلرادو که فروش حشیش تفننی مجاز است، واشنگتن سیستمی دوگانه دارد که مصرف و هدیه دادن حشیش مجاز است ولی تجارتش نه.

این منطق هدیه - که معمولا همراه محصولاتی است که زیادی گران هستند- باعث بحث و جنجال شده و برخی آن را کاری "لب مرز قانون" یا "حیله غیرقانونی" می‌دانند.

این استارت‌آپ‌ها بدون محدودیت در واشنگتن کار می‌کنند (بجز مناطق فدرال مثل ساختمان‌ها و پارک‌های عمومی) و محصولات را در خانه مشتریان یا محل کار تحویل می‌دهند.

اما کسانی بوده‌اند که از حد گذشته و زیاده‌روی کرده‌اند و در نتیجه دستگیر شده‌اند مثل صاحب سرویس کوش‌گادز که به گفته پلیس با خودروهای لوکس، برچسب‌های برگ ماریجوانا دور شهر پخش می‌کرد و ماری‌جوانا و محصولات مرتبط می‌فروخت.

حق نشر عکس Cortesía de HighSpeed
Image caption منطق هدیه - که همیشه مرتبط است با فروش محصولاتی با قیمت بیش از حد - جنجالی است و به صورت "لب مرز قانون" یا "حیله غیرقانونی" دیده می‌شود

او ابتدا گفت ماریجوانا را در قبال هدیه‌های دیگر، هدیه می‌داده اما بعد اقرار به تقصیر کرد و محکوم به دو سال حبس تعلیقی شد.

دیوید بنوویتس وکیل مدافع جنایی که به وکالت پرونده‌های فروش یا مالکیت مواد مخدر مشهور است می‌گوید: "این شرکت‌ها بر اساس موازین قانونی کار نمی‌کنند و از آنها برای توزیع ماریجوانا استفاده می‌شود".

"قانون می‌گوید اگر فروشنده قانونی ماریجوانا برای مصارف پزشکی نیستید، نمی‌توانید در واشنگتن دی سی ماری‌جوانا بفروشید. این شرکت‌ها در عوض هدیه، درخواست پول می‌کنند در نتیجه این انتقال قانونی نیست. "

پروفسور چد اوارت که در کالج آن آروندل کامیونیتی، کارآفرینی در اقتصاد نوپدید ماری‌جوانا تدریس می‌کند به واشنگتن پست می‌گوید: "اینجا یک ابهام قانونی داریم در نتیجه با این کارآفرینانی مواجهیم که این کارها را می‌کنند."

حق نشر عکس Reuters
Image caption واشنگتن بوی ماریجوانا می‌دهد

"فکر می‌کنم این کارها در مرز قانون هستند ولی مرز کجاست؟"

راب ماروس، مدیر ارتباطات دادستان کل واشنگتن دی سی در مصاحبه‌ای با واشنگتونین می‌گوید که این حفره‌ قانونی و آنها مایل به سرمایه‌گذاری در این حفره هستند باید شناسایی شوند.

آدام ایدینگر، یک فعال سیاسی محلی که پیش‌قدم طرح قانونی کردن ماری‌جوانا در منطقه کلمبیا بوده، به شبکه خبری محلی ووسا می‌گوید: "ممکن است که واقعاً شواهد کافی برای تعقیب قضایی این افراد در حال حاضر وجود نداشته باشد. این امکان هست که پلیس واشنگتن به این موضوع اولویت نداده باشد. این کار هنوز هم غیرقانونی است اما چیزهای خیلی مهمتری هم وجود دارند."

پلیس محلی در بیانیه‌ای گفت: "هر شرکتی که تبلیغ ماریجوانا از هر نوعی را در ازای پرداخت پول کند غیرقانونی است و این شامل آن شرکت‌هایی هم می‌شود که خدمات دیگری را در ازای 'هدیه' ماریجوانا تبلیغ می‌کنند. "

'واشنگتن بوی ماریجوانا می‌دهد'

بنا به تحقیقات بازار که مووسه آرک‌ویو ارایه کرده ، فروش حشیش قانونی در آمریکا در سال ۲۰۱۶ ۶.۷ میلیارد دلار سود داشته که رشدی ۳۰ درصدی در مقایسه با سال ۲۰۱۵ داشته است.

فضای پایتخت آمریکا برای این گیاه مثبت به نظر می‌رسد. در گزارش با عنوان "واشنگتن بوی ماریجوانا می‌دهد و برای ساکنان‌اش هم واقعاً مهم نیست"، واشنگتن پست نظرسنجی‌ای را منتشر کرد که نشان می‌داد ۵۷ درصد از ساکنان پایتخت "می‌گویند که حداقل ماهی یک بار بوی ماریجوانا به مشام‌شان می‌رسد".

از بین این ساکنان، ۶۲ درصدشان می‌گویند که این بو "اصلاً" یا "خیلی زیاد" آنها را آزار نمی‌دهد.

حق نشر عکس jjosh edelson
Image caption به رغم قوانین مختلف ایالت‌ها، حشیش هنوز هم در قوانین فدرال ممنوع است و در همان رده کوکایین یا هرویین طبقه‌بندی می‌شود

در واقع، بوی حشیش را می‌توان در نقاط مختلف این منطقه در طول روز یا شب، در روزهای هفته یا آخر هفته حس کرد.

بررسی‌ها نشان می‌دهند بیش از ۸۰ درصد افراد زیر ۴۰ سال و ۶۲ درصد ساکنان ۴۰ تا ۶۴ سال واشنگتن به قانونی شدن ماری‌جوانا نظر مثبتی دارند.

به گفته سی بی اس، حدود ۱۳درصد از مردم محلی حشیش می‌کشند. در روز تحلیف دونالد ترامپ،۲۰ ژانویه، ۴.۲ هزار عدد سیگار ماریجوانا را فعالان مدافع قانونی‌سازی فدرال حشیش چند ساختمان آن طرف‌تر از کاخ سفید هدیه کردند.

به رغم قوانین مختلف ایالت‌ها، ماری‌جوانا هنوز هم در قوانین فدرال ممنوع است و در همان رده کوکایین یا هرویین طبقه‌بندی می‌شود.

موضوعات مرتبط