نواز شریف؛ منتقد 'سیاست کانتینری' در کانتینر

نواز شریف حق نشر عکس AFP
Image caption نواز شریف، نخست وزیر سابق پاکستان

نواز شریف، نخست‌وزیر سابق پاکستان روز چهارشنبه این هفته از اسلام‌آباد، پایتخت، راهی شهر زادگاه‌اش، لاهور شد.

این بازگشت آنقدر با سر و صدا همراه بوده که رسانه‌های پاکستانی چند روز است به آن می‌پردازند؛ تمام شبکه‌های خبری این کشور بخش عمده‌ای از برنامه‌های‌شان را به موضوع سفر آقای شریف اختصاص داده‌اند. علت اصلی آن همراهی هزاران نفر از طرفداران اوست: "کاروان نواز شریف".

حدود دو هفته پیش، دیوان عالی پاکستان، در ارتباط با پرونده اتهام فساد، از نواز شریف سلب صلاحیت کرد و او از قدرت کنار رفت.

اتهام‌ها، مربوط به دست داشتن فرزندان آقای شریف در معاملات چند شرکت ثبت شده در خارج بود.

در اسناد پاناما، نام سه نفر از فرزندان نواز شریف (مریم، حسن و حسین) ذکر شده بود.

پس از برکناری نوازشریف، وزیر نفت دولت او، شاهدخاقان عباسی سمت نخست‌وزیری را به عهده گرفته است. این بود که نواز شریف با همراهی هزاران نفر راهی خانه‌اش شد.

در پاکستان بسیاری بر این باور هستند که این‌گونه رفتن نخست‌وزیر "نا اهل‌" به شهر زادگاهش، اقدامی است در برابر حکم دیوان عالی پاکستان.

حق نشر عکس AFP
Image caption عمران‌خان، رهبر تحریک انصاف پاکستان

عمران‌خان، رهبر تحریک انصاف پاکستان در توییتر خود نوشت که سفر نوازشریف به لاهور تلاش حساب‌شده‌ای است برای تضعیف رای دادگاه عالی.

آقای شریف در حین سفر به سمت لاهور اعلام کرد در حالی رد صلاحیت شده که از شرکت پسرش هیچ حقوقی دریافت نکرده است. او گفت به‌زودی با ارائه درخواست تجدید نظر، رای دادگاه را به چالش خواهد کشید.

از اسلام‌آباد تا لاهور تقریباً پنج ساعت راه است، اما این مسیر برای کاروان نوازشریف حدود چهار روز طول کشید.

هزاران نفر نخست‌وزیر سابق پاکستان را برای کیلومترها همراهی کردند. عکس‌های او را در دست دارند، رقص و پایکوبی می‌کنند و شعار می‌دهند که "شیر" آمد. شیر نماد حزب مسلم لیگ شاخه نواز است. عروسک‌هایی به شکل و شمایل شیر هم در مسیر استقبال و همراهی نوازشریف در دست طرفدارانش دیده شد.

حق نشر عکس AFP

"سیاست کانتینری"

روز چهارشنبه، زمانی‌که آقای شریف در اسلام‌آباد وارد یک کانتینر شد تا برای طرفدارانش صحبت کند، بسیاری از خبرنگاران به‌سرعت به یاد انتقاد او از آن‌چه که "سیاست کانتینری" خوانده بود، افتادند.

حدود دو سال پیش و با آغاز موضوع اسناد پاناما و اتهامات علیه نواز شریف، عمران‌خان رهبر تحریک انصاف پاکستان تظاهراتی را علیه نخست‌وزیر برگزار کرد. کاپیتان سابق تیم ملی کریکت پاکستان در این تظاهرات سوار بر کانتینر خواهان پیگیری اتهام‌ها علیه نواز شریف بود.

در مقابل خانواده‌ نواز شریف از "کانتینرسواری" عمران‌خان بارها انتقاد کردند.

آقای شریف خطاب به مخالفان سیاسی‌اش گفت مسائل در خیابان حل نمی‌شود، سیاست کانتینری غلط است، مردم پاکستان سیاست کانتینری را نمی‌خواهند و به دادگاه مراجعه کنید.

مریم نواز، دختر آقای شریف هم تلویحا به عمران‌خان رقیب سرسخت پدرش گفته بود که شما می‌توانید تمام عمر خود را در کانتینر صرف کنید؛ اما نواز شریف استعفا نخواهد داد.

آقای شریف در جایی دیگر گفت که رهبران تحریک انصاف پاکستان به‌جای آن‌‎که به مردم خیبرپشتون‌خواه خدمت کنند، تمام وقت خود را در کانتینر صرف می‌کنند. نوازشریف اضافه کرد امروز مردم این ولایت به‌دنبال رهبر منتخب خود هستند، اما آن‌ها تنها در داخل کانتینرها پیدا می‌شوند.

روز چهارشنبه این هفته خود آقای شریف در کانتینر حاضر شد.

البته این کانتینرها متفاوت هستند. سازندگان آن امکانات آسایشی و نیازمندی‌های ضروری را در آن تعبیه کرده‌اند از جمله دست‌شویی، محل استراحت و لوازم گرمایی و سرمایی.

حق نشر عکس EPA

رسانه‌های پاکستان گزارش دادند که دو کانتینر کاروان آقای شریف ضد گلوله و بمب هستند و تقریباً پنج‌صد هزار روپیه پاکستانی برای ساخت آن مصرف شده‌ است.

کانتینرها در فضای سیاسی - امنیتی پاکستان هراز چندگاهی نقش داشته‌اند. حکومت از آن‌ها به عنوان سدی در مقابل تظاهرات‌کنندگان استفاده می‌کند. دو سال پیش درشهرهای عمده و در نزدیکی نهادهای کلیدی، حکومت کانتینرهایی را قرار داد تا در صورت نیاز به‌سرعت از آن‌ها استفاده شود. روی بسیاری از این کانتینرها نشانه‌های پلیس درج شده بود.

بسیاری از مواقع هم رهبران و سیاستمداران پاکستانی از این کانتینرها هنگام سخنرانی و تظاهرات استفاده می‌کنند؛ از جمله عمران‌خان رهبر تحریک انصاف پاکستان و طاهر قادری از روحانیون مطرح و پرطرفدار این کشور.

آن‌ها گاهی از کانتینر به عنوان سکو استفاده می‌کنند، و گاهی هم در تظاهرات‌های چند روزه در داخل آن به‌سر می‌برند. در این صورت هم از تهدیدهای احتمالی امنیتی در امان هستند و هم از وضعیت نامناسب فضای بیرون دور می‌مانند و از لوازم آسایشی داخل کانتینر بهره‌مند می‌شوند؛ طرفداران‌شان اما نه از تهدیدهای امنیتی دور هستند و نه به امکانات آسایشی نزدیک.

موضوعات مرتبط