دفاع از تندیس ها؛ تلاش ترامپ برای انحراف موضوع بحث؟

سخنان و توییت های دونالد ترامپ با انتقاد جمهوری خواهان همراه شده است حق نشر عکس Reuters
Image caption سخنان و توییت های دونالد ترامپ با انتقاد جمهوری خواهان همراه شده است

همزمان با افزایش انتقادها از موضع گیری دونالد ترامپ نسبت به ناآرامی های شارلوتزویل، رییس جمهوری ایالات متحده بار دیگر از تلاش برای حذف تندیس ها و نمادهای مربوط به کنفدراسیون ایالت های جنوبی در جریان جنگ های داخلی آمریکا انتقاد کرده است.

آقای ترامپ پنجشنبه در توییتر نوشت: "باعث تاسف است که می بینیم تاریخ و فرهنگ کشور باعظمتمان با برداشتن تندیس ها و بناهای یادبود تکه پاره می شود."

آقای ترامپ همچنین با زیبا دانستن بناهای یادبودی که مربوط به شخصیت های سیاسی و نطامی کنفدراسیون ایالت های جدایی طلب جنوب آمریکا است، نوشت: "رابرت ای لی، استون وال جکسن. نفر بعدی کیست؟ جفرسون؟ بسیار احمقانه!"

ژنرال رابرت لی، فرمانده ارتش کنفدراسیون ایالت های جنوبی آمریکا بود.

تصمیم مقام های محلی برای برچیدن تندیس ژنرال لی در شهر شارلوتزویل با تجمع حامیان برتری نژاد سفید و نئونازی ها در این شهر و درگیری با تظاهرکنندگان مخالف نژادپرستی همراه شد.

هم‌زمان، رادیوی ملی آمریکا و تلویزیون عمومی پی بی اس نظرسنجی تازه ای را منتشر کرده اند که نشان می دهد ۶۲ درصد از پاسخ دهندگان با برچیده شدن مجسمه ها و نمادهای یادبود شخصیت های کنفدراسیون ایالت های جنوبی مخالف هستند.

تنها ۲۷ درصد از پاسخ دهندگان به چنین اقدامی پاسخ مثبت داده اند.

حتی ۴۴ درصد از پاسخ دهندگان آفریقایی تبار هم با برچیده شدن این نمادها مخالفت کرده اند و تنها ۴۰ درصد از سیاه پوستان موافق چنین اقدامی هستند.

یازده ایالت جنوبی آمریکا در سال ۱۸۶۱ در واکنش به سیاست های ضدبرده داری آبراهام لینکلن اعلام استقلال کردند و درگیر جنگی ۴ ساله با ایالات متحده شدند.

جنگ داخلی آمریکا در سال ۱۸۶۵ با تسلیم ارتش ایالت های جنوبی به پایان رسید ولی نمادهای زیادی از دوران کنفدراسیون به عنوان میراث تاریخی و فرهنگی این دوره در سراسر آمریکا و به خصوصو در ایالت های جنوب شرقی دیده می شود.

چرا مجسمه ها

حق نشر عکس AFP
Image caption تندیس رابرت لی فرمانده ارتش کنفدراسیون ایالت های جنوبی در ساختمان کنگره آمریکا

تحلیلگران با اشاره به نتیجه نظرسنجی بالا می گویند آقای ترامپ که از سوی افکار عمومی و همین طور بعضی از اعضای سرشناس حزب جمهوری خواه به خاطر موضع گیری هایش نسبت به وقایع شارلوتزویل تحت فشار است، سعی دارد موضوع بحث را به سمت برهه ای جنجالی از تاریخ آمریکا سوق دهد.

به گفته تحلیلگران، نزدیک بودن نظر آقای ترامپ نسبت به موضوع یادمان های جنگ داخلی با اکثریت مردم می تواند از فشار انتقادها به موضع گیری او به رخدادهای شارلوتزویل بکاهد.

استعفای مدیران عامل هفت شرکت بزرگ از عضویت در شورای تولید کاخ سفید در اعتراض به موضع گیری آقای ترامپ باعث شد او در روز چهارشنبه انحلال دو شورای مشورتی اقتصادی را اعلام کند.

همچنین در روزهای گذشته تعدادی از سناتورهای برجسته جمهوری خواه در کنگره آمریکا مانند جان مک کین، لینزی گراهام و مارکو روبیو به طور مستقیم از سخنان دونالد ترامپ در واکنش به درگیری های شارلوتزویل انتقاد کرده اند.

سناتور باب کورکر، رییس کمیته سیاست خارجی سنا هم در سخنانی آقای ترامپ را "فاقد صلاحیت" دانسته است.

بعضی دیگر هم مانند میچ مک کانل، رهبر اکثریت جمهوری خواه سنا و پل رایان، رییس مجلس نمایندگان آمریکا بدون نام بردن از آقای ترامپ خواهان محکومیت نژادپرستی شده اند.

حتی دو رییس جمهوری جمهوری خواه اسبق آمریکا یعنی جورج بوش پدر و پسر در بیانیه ای خواستار محکومیت "تعصب نژادی، ضدیهودی گری و نفرت پراکنی" شدند.

با این حال، دیوید دوک از رهبران سابق گروه کوکلاس کلان و یکی از انکارکنندگان جنجالی قتل عام یهودیان به وسیله هیتلر در جنگ جهانی دوم، با انتشار توییتی از "صداقت" آقای ترامپ تقدیر کرد.

ترامپ و دو طرف ماجرا

ناآرامی های شارلوتزویل در ویرجینیا زمانی آغاز شد که گروه هایی که عمدتا از حامیان برتری نژاد سفید و نئونازی ها بودند در اعتراض به تصمیم مقام های محلی برای برچیدن تندیس ژنرال لی شنبه و یکشنبه گذشته در این شهر تجمع کردند و با بر سر دادن شعارهای نژادپرستانه راهپیمایی کردند.

حق نشر عکس Reuters
Image caption ناآرامی های شارلوتزویل با کشته شدن یکی از مخالفان گروه های نژادپرست همراه شد

حضور مخالفان این گروه در شارلوتزویل با بخورد میان دو طرف همراه بود و یک زن جوان در اثر اصابت خودروی یکی از مخالفان برچیده شدن مجسمه ژنرال لی جانش را از دست داد.

آقای ترامپ در ابتدا "تعصب نژادی و خشونت صورت گرفته از سوی دو طرف را محکوم کرد اما پس از افزایش انتقادها به خاطر محکوم نکردن صریح نژادپرستی صورت گرفت، دوشنبه در برابر دوربین ها قرار گرفت و با خواندن یک متن از پیش تهیه شده نژادپرستی را شیطانی توصیف کرد و اعضای گروه هایی مانند کوکلاس کلان و دیگر گروه های برتری طلب نژادی مانند نئونازی ها را مورد انتقاد قرار داد.

اما آقای ترامپ سه شنبه در یک کنفرانس خبری جنجالی، تظاهرکنندگان مخالف را به اندازه تجمع کنندگان طرفدار برتری طلبان نژادی و نئونازی ها در خشونت های شارلوتزویل مقصر دانست.

او همچنین گفت کسانی که در پی حذف تندیس ژنرال لی هستند بعدا به سراغ مجسمه افرادی مانند جورج واشنگتن و توماس جفرسون می روند، "چرا که آنها هم برده دار بوده اند."

نام بردن از ژنرال لی که فرمانده ارتش جدایی طلبان از آمریکا بوده در کنار جورج واشنگتن و توماس جفرسون که از موسسان ایالات متحده و روسای جمهوری آن بوده اند، انتقادهایی به همراه داشته است.

دردسر تندیس ها

حدود ۱۵۰۰ تندیس و نماد یادمان از فرماندهان نظامی و سیاستمداران ایالت های جدایی طلب جنوب آمریکا در سراسر این کشور وجود دارد.

حتی تندیس یازده نفر از این افراد در راهروهای کنگره آمریکا نصب شده است.

در سال های گذشته تلاش هایی برای برچیدن این نمادها صورت گرفته ولی با مقاومت بعضی از ساکنان محلی و گروه های هوادار مواجه شده است.

حتی در بعضی از ایالت های آمریکا قوانینی در منع برچیده شدن این نمادها تصویب شده است.

برچیدن نمادهای کنفدراسیون دو سال پیش پس از کشته شدن ۹ سیاه پوست در کلیسایی در ایالت کارولینای جنوبی بار دیگر مورد توجه قرار گرفت.

قربانیان در یک کلیسا هدف گلوله یک فرد مسلح سفیدپوست قرار گرفته بودند.

انتشار عکس های مظنون به تیراندازی در کنار پرچم کنفدراسیون ایالت های جنوبی، برچیده شدن این پرچم را از برابر ساختمان مجلس ایالتی به همراه داشت.

پس از خشونت های شارلوتزویل نیز بار دیگر لزوم حذف نمادهایی که یادآورنده دوران برده داری هستند، دوباره بر سر زبان ها افتاده و در چندین شهر مقام های محلی خواهان چنین اقدامی شده اند.

تاکنون در شهرهای بالتیمور، بروکلین نیویورک، دورهام و نیواورلئان چندین نماد یادبود و تندیس برچیده شده اند و نانسی پلوسی، رهبر اقلیت دموکرات مجلس نمایندگان از رییس این مجلس خواسته است تا به تصویب قانونی برای حذف مجسمه های شخصیت های کنفدراسیون جنوب از راهروهای کنگره کمک کند.

در این بین، گروهی از نوادگان ژنرال توماس استون وال جکسون که از فرماندهان ارشد ارتش جنوب در جنگ داخلی است، خواهان برچیده شدن تندیس او از برابر ساختمان مجلس ایالتی ویرجینیا شده اند.

به گفته آنها این تندیس نمادی از برتری طلبی نژادی است.

ژنرال استون وال جکسون از جمله دو فرمانده ارتش کنفدراسیون است که دونالد ترامپ در توییت روز پنجشنبه به آنها اشاره کرده بود.