حزب ضداسلامی آلمان به پارلمان می‌رود

پوستر انتخاباتی AfD حق نشر عکس AFP
Image caption روی این پوستر انتخاباتی AfD نوشته شده: "برقع؟ ما بیکینی را ترجیح می‌دهیم"

حزب "آلترناتیو برای آلمان" یا AfD به احتمال زیاد اولین حزب ملی‌گرای راست افراطی خواهد بود که بعد از جنگ جهانی دوم به پارلمان آلمان راه پیدا می‌کند.

این حزب یک سال پیش حزب محافظه‌کار آنگلا مرکل، صدر اعظم آلمان را در انتخابات محلی تا رده سوم پایین آورد.

نظرسنجی‌ها نشان می‌دهد که AfD در انتخابات پارلمانی روز یکشنبه ۲۴ سپتامبر (دوم مهر) با کسب ۱۲ درصد آرا می‌تواند تا ۵۰ کرسی را در بوندستاگ (پارلمان آلمان) به دست آورد.

این حزب در سال ۲۰۱۳ به عنوان حزبی ضد یورو، واحد پول اروپایی، تاسیس شد اما بعدا به حزبی تبدیل شد که با مخالفت با مهاجرت و ضدیت با اسلام شناخته می‌شد. AfD در حال حاضر در ۱۳ پارلمان محلی از ۱۶ ایالت آلمان نماینده دارد.

حق نشر عکس Reuters
Image caption آلیس ویدل و الکساندر گاولند رهبری حزب راست افراطی AfD را به عهده دارند

AfD به دنبال چیست و چرا محبوب شده است؟

حزب آلترناتیو برای آلمان (Alternative für Deutschland) واکنش‌های منفی به تصمیم خانم مرکل را برای پذیرش حدود ۹۰۰ هزار پناهجو در سال ۲۰۱۵ به نردبان ترقی خود تبدیل کرد.

بین این حزب و جنبش افراطی پاگیدا که هر هفته تظاهراتی در ضدیت با "اسلامی کردن غرب" برگزار می‌کرد، ارتباط‌هایی وجود داشت.

AfD بعضی از شعارهای ضد سیستمی پاگیدا مانند Lügenpresse یا "رسانه‌های دروغ‌گو" را برای خود برگزید که یادآور آلمان نازی بود.

این حزب پایگاهی بسیار قوی در مناطقی از آلمان شرقی سابقا کمونیست دارد. این در حالی است که تمرکز اصلی مهاجران و پناهجویان در آن مناطق نیست.

حزب آلترناتیو برای آلمان می‌گوید که این کشور باید سیستم کنترل مرزی را از نو تعریف کند و مرزهای خارجی اروپا کاملا به روی مهاجران بسته شود.

این موضع‌گیری با سیاست‌های حوزه شنگن - حوزه رفت و آمد آزاد در اروپا که بیشتر این قاره را پوشش می‌دهد و کنترل مرزی سخت‌گیرانه‌ای در آن وجود ندارد - در تناقض است.

AfD معتقد است که آلمان باید نیروی مرزبانی جدید تاسیس کند. فراوکه پتری که چند ماه پیش از رهبری آلترناتیو برای آلمان کناره‌گیری کرد، حتی گفته بود که پلیس آلمان باید در صورت لزوم به پناهجویانی که قصد ورود غیر قانونی به کشور را دارند، شلیک کند.

AfD خواهان سیاست‌های سخت‌گیرانه مهاجرتی برای جلوگیری از سوءاستفاده از سیستم مهاجرتی آلمان است. بررسی و حذف درخواست‌های پناهندگی از کشورهایی که "امن" محسوب می‌شود از جمله این خواسته‌هاست.

این حزب می‌گوید سیستم خدمات رفاهی و اجتماعی نمی‌تواند پاسخ‌گوی این حجم از پناهجویانی باشد که خانواده‌هایشان را هم با خود با آلمان می‌آورند.

مقام‌های AfD می‌گویند سیستمی که برای کمک به پناهجویان بر اساس رسیدگی فرد به فرد طراحی شده با مهاجرت گروهی و پذیرش کسانی که بیشترشان برای سازگاری با فرهنگ آلمان مشکل دارند، مورد سوء استفاده قرار گرفته است.

پخش این فایل در دستگاه شما پشتیبانی نمی شود.
نگاهی به موقعیت احزاب در آستانه انتخابات پارلمانی آلمان

معرفی اسلام به عنوان 'ضد آلمان '

در ماه مه سال ۲۰۱۶، AfD سیاستی کاملا ضد اسلامی را برای حزب تدوین کرد. در مانیفست انتخاباتی این حزب بخشی وجود دارد که توضیح می‌دهد چرا این حزب معتقد است "اسلام جایی در آلمان ندارد".

AfD می‌خواهد تامین بودجه خارجی برای ساخت مساجد در آلمان را متوقف کند، روبنده یا برقع و اذان‌گویی مسلمانان را ممنوع کند و امامان مساجد را در روندی که دولت تعیین می‌کند، غربال کند.

برنامه انتخاباتی حزب می‌گوید مسلمانان "میانه‌رو " که هم‌گونی با جامعه را می‌پذیرند، "اعضای ارزشمند جامعه" محسوب می‌شوند. اما تاکید می‌کند که تنوع فرهنگی در آلمان جایی ندارد و جواب نمی‌دهد.

حدود سه میلیون ترک‌تبار در آلمان زندگی می‌کنند که بیشترشان مسلمان هستند.

AfD توافق سال ۲۰۱۶ اتحادیه اروپا با ترکیه را که با هدف توقف سیل مهاجرت از طریق حوزه بالکان به دست آمد، "تحقیرکننده" می‌داند.

رستاخیر ملی‌گرایی

تنها چند روز مانده به انتخابات پارلمانی، الکساندر گاولند، یکی از دو رهبر AfD گفت که آیدان اوزوگوز، عضو کمیسیون هم‌گونی اجتماعی و فرهنگی، باید به کشور آبا و اجدادی‌اش ترکیه برگردد و با کلماتی تحقیرآمیز گفت که باید "او را به آناتولی انداخت". خانم اوزوگوز یک آلمانی ترک‌تبار است. آقای گاولند همچنین گفته که آلمانی‌ها باید به سربازانشان در هر دو جنگ جهانی "افتخار کنند".

پیش از آن بیورن هوکه، یک سیاستمدار ارشد دیگر حزب به دلیل محکوم کردن ساخت بنای یادبود هولوکاست در برلین، موجی از خشم و انتقاد را برانگیخت. او به طرفدارانش گفته بود آلمانی‌ها "تنها ملتی هستند که یک بنای یادبود شرم‌آور در پایتخت کشورشان ساخته‌اند".

پخش این فایل در دستگاه شما پشتیبانی نمی شود.
انتخابات آلمان برای بازیگران پولی و مالی آلمان چقدر مهم است؟

علیه یورو

هدف از تاسیس AfD در اوایل سال ۲۰۱۳ در واقع مخالفت با کمک‌ مالی به کشورهای در حال ورشکستگی حوزه یورو و مقابله با ایده حفظ واحد پول اروپایی بود.

از آن زمان این حزب با گردش بیشتر به راست، سیاست‌های ضد مهاجراتی و ضد اسلامی تندتری را در پیش گرفته اما هم‌چنان جایگزین کردن یورو با مارک آلمان (واحد پول قبلی) را جزو وعده‌های خود قرار داده است.

برند لوکه، اولین رهبر حزب، ریاست گروهی از اقتصاددان‌‌ها را بر عهده داشت که با کمک مالی به یونان و کشورهای جنوب اروپا در زمان بحران مخالف بودند. آنها می‌گفتند که مالیات‌دهندگان آلمانی نباید جور بدهی‌های هنگفت کشورهای ولخرج و بی‌مبالات حوزه یورو را بکشند.

آقای لوکه در سال ۲۰۱۵ حزب آلترناتیو برای آلمان را به این دلیل که می‌گفت بیش از حد بیگانه‌ستیز شده ترک کرد. خروج او اولین جنگ قدرت از چندین مورد منازعه داخلی در حزب را رقم زد.

سیاست‌های ضد یوروی AfD با سیاست‌های دیگر گروه‌های راست افراطی اروپا مانند جبهه ملی فرانسه و حزب استقلال بریتانیا (UKIP) هم‌خوان است.

آلترناتیو می‌گوید به جای اقدامات تمرکزگرایانه در اتحادیه اروپا، کشورها باید خود به صورت مستقل قدرت بیشتری داشته باشند.

AfD هشدار داده که اگر اتحادیه اروپا نتواند خود را اصلاح کند و همچنان به تمرکزگرایی ادامه دهد، این حزب تمام تلاش خود را برای خروج آلمان از اتحادیه خواهد کرد.

موضوعات مرتبط