بحران کاتالونیا در ۳۰۰ کلمه

طرفداران استقلال کاتالونیا در بارسلون حق نشر عکس Getty Images
Image caption طرفداران استقلال کاتالونیا در بارسلون

تنش کنونی بین دولت مرکزی اسپانیا و کاتالوینا دارای پیچیدگی‌های خاص خود است که در این مطلب سعی شده تا حد امکان ساده شود.

کاتالونیا کجاست؟

منطقه‌ای در شمال شرقی اسپانیاست که دارای زبان، پرچم، پارلمان و سرود ملی خود است.

کاتالونیا با داشتن قدمت هزار ساله، پلیس خود را دارد و مسئولیت کنترل بر بعضی از خدمات عمومی این منطقه نظیر مدارس را عهده‌دار است.

کاتالونیا یکی از ثروتمندترین و مولدترین مناطق اسپانیا است.

چرا استقلال این منطقه جنجال برانگیز شد؟

پارلمان کاتالونیا همه‌پرسی استقلال را که اول اکتبر برگزار شد، تأیید کرد و این در حالی بود که دادگاه قانونی اساسی اسپانیا آن را تعلیق کرده بود.

در روز رأی‌گیری دولت اسپانیا سعی کرد مانع برگزاری همه‌پرسی شود و صدها نفر از رأی‌دهندگان در درگیری با پلیس اسپانیا در حوزه‌های رأی‌گیری مجروح شدند.

مقام‌های کاتالونیا می‌گویند که حدود ۹۰ درصد از رأی‌دهندگان به استقلال رأی داده‌اند.

دو طرف چه گفته‌اند؟

پس از برگزاری همه‌پرسی، مقام‌های کاتالونیا کشورشان را یک جمهوری مستقل اعلام کردند ولی بلافاصله اعلام استقلال را به حال تعلیق درآوردند.

کارلوس پوجدمون، رئیس دولت کاتالونیا خواستار گفتگو درباره روند جدایی از اسپانیا شده است.

ماریانو روخای، نخست وزیر اسپانیا در پاسخ خواستار توضیح بیشتر در این باره شده که آیا بالاخره مقام‌های کاتالوینا اعلام استقلال کرده‌اند یا نه.

قدم بعدی چیست؟

مقام‌های کاتالونیا تا پنجشنبه فرصت دارند اعلام استقلال را پس بگیرند، وگرنه دولت مرکزی اسپانیا گفته که ممکن است حاکمیت مستقیم بر این منطقه اعمال کند به این معنی که قدرت تصمیم‌گیری کاتالوینا درباره امور داخلی خود نظیر آموزش و بهداشت را تعلیق کند.

این بحران چه اهمیتی دارد؟

هنوز نشانه‌ای دیده نمی‌شود که این بحران به درگیری مسلحانه منجر شود، اما ادامه این بحران می‌تواند به ثبات اقتصادی اسپانیا و اتحادیه اروپا صدمه بزند و بی‌ثباتی را برای کشورهای حوزه یورو به همراه آورد.