هزینه جدایی بریتانیا از اتحادیه اروپا چقدر است؟

یورو حق نشر عکس Getty Images

یکی از بحث‌برانگیزترین مسائلی که پس از همه‌پرسی جدایی بریتانیا از اتحادیه اروپا مطرح شد و تاکنون هم حل نشده باقی مانده، هزینه‌هایی است که بریتانیا باید به این اتحادیه بپردازد؛ که البته هر کدام از دو طرف رقم‌های متفاوتی را به عنوان هزینه جدایی ارائه می‌کنند.

براساس یافته‌های بی‌بی‌سی دولت بریتانیا اخیرا پیشنهاد رقمی تا سقف ۵۰ میلیارد یورو (حدود ۵۹ میلیارد دلار) را به اتحادیه اروپا داده است.

حدود دو ماه پیش ترزا می، نخست‌وزیر بریتانیا، اعلام کرد که کشورش حاضر است ۲۰ میلیارد یورو به اتحادیه اروپا بپردازد که البته اروپایی‌ها خواستار افزایش این رقم شدند.

چرا بریتانیا برای جدایی باید به اتحادیه اروپا پول بدهد؟

اتحادیه اروپا می‌گوید بریتانیا قبل از نهایی شدن فرآیند جدایی که قرار است در مارس ۲۰۱۹ انجام شود، باید تمامی حساب‌های خود را با این اتحادیه تسویه کند.

این هزینه‌ها مربوط به تعهدات مالی لندن در قالب توافق‌هایی بوده که بریتانیا در زمان عضویت در این اتحادیه آنها را پذیرفته و نسبت به آنها تعهد دارد.

البته حجم مشکلاتی که در دراز مدت پس از خروج بریتانیا گریبانگیر اتحادیه اروپا خواهد شد کم نیست.

مسائلی نظیر میزان مشارکت مالی بریتانیا در صندوق بازنشستگی کارمندان اتحادیه اروپا طی سال‌های آینده تنها یک نمونه از آنهاست.

یک مثال مشابه دیگر در این زمینه، توافق‌های مشارکت بریتانیا در پروژه‌های عمرانی اتحادیه اروپاست؛ که در زمانی صورت گرفته که اصلا بحث جدایی بریتانیا از این اتحادیه مطرح نبوده است.

بعضی از این پروژه‌ها آغاز شده و بعضی دیگر اصلا آغاز نشده‌اند ولی لندن از نظر مالی نسبت به آنها تعهد دارد.

حق نشر عکس Getty Images
Image caption حدود دو ماه پیش ترزا می، نخست وزیر بریتانیا اعلام کرد که کشورش حاضر است ۲۰ میلیارد یورو به اتحادیه اروپا بپردازد که البته اروپایی‌ها خواستار افزایش این رقم شدند

اتحادیه اروپا چقدر از بریتانیا طلب می‌کند؟

اروپایی‌ها به دلیل توجه به حساسیت موضوع در داخل بریتانیا به رقم مشخصی اشاره نمی‌کنند.

خواسته آنها رسیدن به توافقی است که براساس آن بتوان به یک فرمول عادلانه برای محاسبه دست یافت.

اتحادیه اروپا می‌گوید لندن باید به طور کامل سهم خود را از بودجه‌های قبلا توافق شده در پروژه‌های آتی بپردازد.

البته پروژ‌ه‌های دیگری هم در مناطق کمتر توسعه یافته اتحادیه اروپا وجود دارد که بعد از جدایی بریتانیا کار آن آغاز خواهد شد و به گفته مقام‌های اروپایی لندن قول مشارکت مالی در این پروژه‌ها را داده است.

اتحادیه اروپا می‌گوید سهم بریتانیا در این پروژه‌ها ۲۰ میلیارد یوروست.

یکی از تعهدات بلند مدت در این زمینه، مسئله مشارکت لندن در صندوق بازنشستگی کارمندان اتحادیه اروپاست که ممکن است رقمی حدود ۱۰ میلیارد یورو برای بریتانیا آب بخورد؛ البته این رقم تا حد زیادی به نحوه محاسبه بستگی دارد.

یکی دیگر از تعهدات بلند مدت که می‌توان به آن اشاره کرد مشارکت مالی بریتانیا در شرایط بروز بحران است؛ وام‌هایی که برای پرداخت به کشورهایی نظیر اوکراین و ایرلند باید تضمین شود و این رقم حدودا ۱۱.۵ میلیارد یورو تخمین زده شده است.

البته این وام‌ها در نهایت باید توسط کشورهای وام گیرنده در اقساط به بریتانیا پرداخت شوند.

بریتانیا چقدر حاضر است برای جدایی به اتحادیه اروپا بدهد؟

بریتانیا برای پرداخت حدود ۲۰ میلیارد یورو در بودجه کلی اتحادیه اروپا در سال‌های ۲۰۱۹ و ۲۰۲۰ میلادی اعلام آمادگی کرده است.

این کشور گفته است تعهداتش در زمان عضویت در اتحادیه اروپا قابل احترام است و پیشنهادات این اتحادیه را بررسی می‌کند.


مقام‌های بریتانیایی می‌گویند از طرق مختلفی می‌توان پول کمتری به اتحادیه اروپا پرداخت:

  • با کاهش درصد تعهدات مالی خود در اتحادیه اروپا؛ به عنوان مثال اگر این رقم از ۱۳ درصد به ۱۲ درصد کاهش یابد این رقم معادل میلیاردها یورو است
  • محاسبه تعهدات بریتانیا در صندوق بازنشستگی اتحادیه اروپا با روش‌هایی متفاوت
  • محدود کردن مشارکت در پروژه‌هایی که پس از جدایی بریتانیا در اتحادیه اروپا شروع خواهد شد

یکی دیگر از نکاتی که بریتانیا به آن اشاره کرده این است که اگر این کشور در زمینه مالی تعهداتی دارد باید سهمی هم از دارایی های اتحادیه اروپا داشته باشد که البته بعضی از کشورهای این اتحادیه نظیر آلمان گفته اند این داراییها متعلق به کل اتحادیه است.

دونالد تاسک، رئیس شورای اتحادیه اروپا، اخیرا به ترزا می، نخست وزیر بریتانیا گفته است حداکثر تا اوایل دسامبر سال جاری (۲۰۱۷) باید در این زمینه پیشرفت‌هایی حاصل شود.

در شرایط ایده آل بریتانیا باید قبل از خروج از اتحادیه اروپا حساب‌های خود را با اروپایی‌ها تسویه کند هر چند رسیدن بر سر توافقی جامع کار ساده‌ای بنظر نمی‌رسد.