بازنشر توییت ضد اسلامی دونالد ترامپ الگوی خاصی را دنبال می‌کند

بازنشر توییت ضد مسلمان دونالد ترامپ حق نشر عکس Getty Images

دونالد ترامپ یک بار دیگر با استفاده از توییتر درمورد مسائل سیاسی مذهبی در بریتانیا اظهارنظر کرد.

در گذشته، او شهردار لندن را ساعاتی پس از وقوع یک حمله در این شهر به دلیل آنچه که وی درست مدیریت نکردن این حادثه خواند، مورد حمله قرار داده بود.

پس از حمله پنجم ژوئن در "لاندن بریج"، پل مشهوری در مرکز لندن، آقای ترامپ در توییتی خطاب به صادق خان، شهردار لندن،گفت: "بهانه رقت‌آور صادق خان. شهردار لندن که باید به سرعت فکری درباره این اظهارنظرش می‌کرد که دلیلی برای مضطرب شدن وجود ندارد. "

او به اشتباه افزایش جنایت در انگلستان و ولز را به "گسترش اقدامات تروریستی اسلامگراهای رادیکال" منتسب کرد و نوشت: "خوب نیست، ما باید آمریکا را امن نگه داریم."

و حال او چند ویدیوی یک گروه ملی‌گرای راست افراطی را در بریتانیا باز نشر کرده است؛ این در حالی است که صحت این ویدیوها تایید نشده است.

برای آقای ترامپ، معطوف کردن توجهات به سمت بریتانیا ظاهرا با هدف مقاصد سیاسی داخلی صورت می‌گیرد. توییت " آمریکا را امن نگه‌دار" اشاره به همین مسئله دارد.

او از رویدادها و حوادث آمریکا برای هشدار دادن به آمریکایی‌ها استفاده می‌کند، از آنچه که ممکن است در این کشور اتفاق بیفتد اگر آنها به سیاست‌های خود در مورد مهاجرت و امنیت مرزی توجه نکنند.

ممنوعیت ورود مسلمانان، کشیدن دیوار آمریکا-مکزیک، افزایش اخراج‌ها از این کشور، کاهش شدید اسکان مجدد پناهجوها، همه این‌ها بخشی از برنامه "امنیت ملی" رئیس جمهور است.

این همان چیزی است که آقای ترامپ در طول مبارزات انتخاباتی برآن تاکید داشت.

حالت تهاجمی لحن او یکی از شیوه‌هایی است که او را از مخالفانش متمایز می‌کند.

اساسا رئیس جمهور آمریکا قاطعانه معتقد است که سیاست‌های مهاجرتی به میزان وسیعی باعث وخیم شدن اوضاع در بریتانیا و سراسر اروپا شده است.

سارا هاکبی، مشاور مطبوعاتی رئیس جمهور، در پاسخ به خبرنگاران بر این مسئله تاکید کرد و درصدد برآمد تا نگرانی در مورد صحت ویدئوها را کاهش دهد.

خانم هاکبی گفت: "اینکه این یک ویدیوی واقعی باشد یا نه، اما تهدید واقعی است و این تهدید همان چیزی است که رئیس جمهور درباره آن صحبت کرده و آن چیزی است که رئیس جمهور بر آن تاکید می‌کند ، مواجهه با این تهدیدات واقعی است."

در حالی که بسیاری از آمریکایی‌ها احتمالا درباره گروه " اول بریتانیا" چیزی نشنیده‌اند. این گروه در ابتدا این ویدیوها را در توییتر منتشر کرد.

حق نشر عکس Getty Images
Image caption دونالد ترامپ یک بار دیگر با استفاده از توییتر درمورد مسائل سیاسی مذهبی در بریتانیا اظهارنظر کرد

احتمالا بسیاری از آمریکایی‌ها با گروههای ناسیونالیست تندروی اروپایی هم ناآشنا هستند. اما در آمریکا گروههای حامی برتری نژاد سفید وجود دارد که اقدامات گروههای رادیکالی که درخارج از آمریکا وجود دارند را دنبال می‌کنند.

دونالد ترامپ با این توییت‌ها، روز چهارشنبه (۲۹ نوامبر) نشان داد که این گروهها را دنبال می‌کند.

در حالی که جنجال‌های حول و حوش توییت‌های اخیر دونالد ترامپ، شدت گرفته، دیوید دوک، رهبر فرقه کوکلوس کلان‌ها در توییتی حمایت خود را از رئیس جمهور اعلام کرده است.

در حالی که توییت‌های آقای ترامپ بطور مرتب با پوشش گسترده رسانه‌ها مواجه می‌شود و گاه با نگرانی و گاه با محکومیت روبرو می شود. توییت‌هایی را هم که او برای میلیون‌ها فالور (دنبال کننده) بازنشر می‌کند هم اغلب با مسائل جنجالی خود روبرو می‌شود.

در ماه اوت، آقای ترامپ یک کاریکاتور را بازنشر کرد که در آن "قطار ترامپ" مردی را که لوگوی (آرم) سی ان‌ان داشت، زیر می‌گیرد.

این توییت چند روز پس از آن بازنشر شد که یک ملی‌گرای سفید پوست در شارلوتس ویل با خودرویش به یک معترض زد و او را کشت.

آقای ترامپ این توییت را پس از مدت کوتاهی از حساب کاربری خود پاک کرد.

دونالد ترامپ در جریان مبارزات انتخاباتی با بازنشر توییتی، خود را در معرض ادعاهای یهودستیزانه قرار داد.

توییت آقای ترامپ شامل شکلی شبیه ستاره داوود بود که پشت آن مقادیر زیادی پول قرار داشت. درون ستاره داوود درباره خانم کلینتون نوشته شده بود" فاسدترین کاندیدا".

دونالد ترامپ در دوران مبارزات انتخاباتی خود همچنین دوباردر سال ۲۰۱۶ توییت‌هایی را از یک حساب کاربری به نام ( whiteGenocideTM@)باز نشر کرد.

در توییتر معمولا گفته می‌شود که بازنشر توییت به معنای حمایت از آن نیست .

اما وقتی که بازنشر توییتی توسط رئیس جمهور آمریکا میلیون‌ها بیننده دارد وآن را به موضوعی خبری تبدیل می کند، بنابراین چنین ادعایی مصداق پیدا نمی‌کند.