درگیری در ادلب؛ دمشق می‌گوید هدف، 'گروه‌های تروریستی' است

گروهی از ساکنان جنوب ادلب درحال فرار از عملیات نظامی ارتش سوریه در نزدیکی پایگاه هوایی ابو ظهور در جنوب استان حق نشر عکس AFP
Image caption گروهی از ساکنان جنوب ادلب درحال فرار از عملیات نظامی ارتش سوریه در نزدیکی پایگاه هوایی ابو ظهور در جنوب استان

دولت سوریه در واکنش به انتقاد فرانسه از عملیات نظامی در جنوب استان ادلب گفته است که هدف این عملیات گروه‌های "جهادی تروریستی" هستند که جزو توافق کاهش تنش در این استان نمی‌شوند.

فرانسه دیروز اعلام کرده بود که به شدت نگران پیشروی‌های ارتش سوریه در استان ادلب است. این استان بزرگترین منطقه‌ای است که همچنان در کنترل مخالفان حکومت سوریه است. پاریس خواستار احترام به توافق سوریه و متحدانش با ترکیه برای ایجاد مناطق عاری از تنش شده که استان ادلب یکی از این مناطق است.

ترکیه که هم مرز استان ادلب است از روسیه و ایران خواسته است تا با فشار بر دمشق، پیشروی ارتش در ادلب را متوقف کنند. این استان تبدیل به پناهگاهی برای کسانی شده که از پیشروی‌های ارتش سوریه در مناطق دیگر کشور گریخته‌اند. علاوه بر غیرنظامیان، گروه‌های مخالف حکومت سوریه هم که در بخش‌های دیگر کشور عقب نشینی کرده‌اند، در ادلب پناه گرفته‌اند.

Image caption مواضع طرف‌های درگیر در عراق و سوریه

در ادلب چه می‌گذرد؟

نیروهای حکومت سوریه در تلاشند پایگاه هوایی "ابو ظهور" در جنوب استان ادلب را که در کنترل مخالفان است تصرف کنند. این پایگاه از حدود سه سال پیش در کنترل گروه جهادی تحریر الشام است. این گروه مرتبط با القاعده پیشتر نامش جبهه نصرت بود و چند گروه جهادی دیگر را زیر چتر خود دارد.

پایگاه ابوظهور در مرز استان ادلب و استان حلب قرار داد و اگر به تصرف کامل نیروهای سوریه درآید، اولین پایگاه هوایی در ادلب است که به دست حکومت می‌افتد. پایگاه‌های هوایی در سوریه، مناطقی با زیرساخت‌های نظامی هستند. این پایگاه‌ها اهمیت لجستیکی و استراتژیکی دارند.

نیروهای حکومت سوریه، از حدود دو هفته پیش، با پشتیبانی هوایی روسیه حمله‌هایی را به جنوب استان ادلب آغاز کردند و موفق شدند چندین روستا را تحت کنترل خود درآوردند. پیش از این دولت سوریه تنها دو روستای تحت محاصره فوعه و کفریا که اکثریت شیعه دارند را تحت کنترل داشت.

دمشق در پاسخ به انتقادهای فرانسه گفته است که نیروهایش در حال جنگ با گروه‌های "جهادی تروریستی" از جمله جبهه نصرت مرتبط با القاعده هستند (جبهه نصرت به تحریر الشام تغییر نام داده است).

ترکیه سوریه را به حمله به مواضع "مخالفان میانه‌رو" و هدف قرار دادن غیر نظامیان، به بهانه حمله به گروه‌های جهادی متهم می‌کند.

استان ادلب یکی از مناطق "عاری از تنش" است. اردیبهشت گذشته، در نشستی با حضور ترکیه، ایران و روسیه، مخالفان و نیروهای حامی حکومت سوریه توافق کردند که چهار منطقه را به عنوان مناطق عاری از تنش اعلام کنند. ایران، سوریه و ترکیه تضمین کنندگان این توافق هستند. مناطقی که شمال این توافق هستند (نقشه بالا) شامل:

١ - استان ادلب، که بیشتر تحت کنترل گروه تحریر الشام، مرتبط با القاعده است. البته ترکیه می‌گوید گروه‌های مخالف "میانه‌رو" هم در این منطقه هستند و نقش این گروه‌ها را پررنگ می‌کند. برآورد می‌شود که حدود یک میلیون غیرنظامی هم در این استان ساکن باشند. گروه‌هایی از جنگجویان داعش که از رقه و مناطق دیگر تحت کنترل این گروه گریخته‌اند هم در این استان پناه گرفته‌اند.

٢- رستان و تلبیسه، بین حما و حمص که در محاصره نیروهای حکومت سوریه هستند. برآورد می‌شود که حدود ١٨٠ هزار نفر غیر نظامی در این مناطق زندگی کنند. این مناطق تحت کنترل گروه‌های مخالف از جمله گروه‌های مرتبط با القاعده هستند.

٣- غوطه شرقی، منطقه‌ای تحت کنترل گروه جیش الاسلام است. این گروه مخالف در مذاکرات آستانه هم حضور داشت. برآورد می‌شود که حدود ۶۹۰ هزار غیر نظامی در این منطقه زندگی کنند.

٤- منطقه مرزی لبنان، شامل درعا که محل زندگی حدود ٨٠٠ هزار غیرنظامی و گروه‌های مخالف حکومت است.

خارج از این چهار منطقه، باقی مساحت سوریه، تحت کنترل سه نیروی عمده است. حکومت سوریه، ائتلاف نیروهای کرد و عرب که تحت حمایت آمریکا با داعش می‌جنگند و داعش که بیشتر مناطق تحت کنترلش را از دست داده است.

بیشتر درباره تاریخچه داعش:

موضوعات مرتبط