تحریم‌ها باعث مذاکره کره شمالی و آمریکا می‌شود؟

کره شمالی حق نشر عکس Getty Images

همانطور که انتظار می‌رفت، بازارهای آسیایی واکنش مثبتی به پیشنهاد کیم جونگ اون به دونالد ترامپ برای دیدار نشان داده‌اند.

چنین واکنشی دور از انتظار نبود. به هر حال دورنمای گفت‌و‌گو و انتشار گزارش‌هایی مبنی بر موافقت رهبر کره شمالی با توقف آزمایش‌های هسته‌ای و موشکی و "تعهد به غیراتمی کردن" می‌توانند برای ثبات جهان خوب باشند.

و از چنین خبری قطعا در شرق آسیا استقبال می‌شود، چون تشدید بحران‌ها قطعا به اقتصاد کشورهای منطقه به خاطر در هم تنیدگی خطوط عرضه در منطقه آسیب می‌رساند.

اما دیدار احتمالی کیم جونگ اون و دونالد ترامپ می‌تواند به خاطر وضع بد اقتصادی کره شمالی باشد.

آمار نشان می‌دهد که اقتصاد کره شمالی به خاطر تحریم‌های وضع شده علیه آن تا چه حد لطمه خورده است.

حق نشر عکس Getty Images

صادرات کره شمالی سال پیش تا ۳۰ درصد کاهش یافت به خصوص صادرات به چین که بزرگ‌ترین شریک تجاری کره شمالی است تا ۳۵ درصد کم شد.

این برای نخبگان حکومت کره شمالی، که کیم جونگ اون برای مشروعیت خود به آنها احتیاج دارد، خوشایند نخواهد بود.

مورد نگران‌کننده دیگر این است که اوضاع تا چه حد می‌تواند وخیم‌تر شود.

مشاهده آثار بسیاری از اقدامات شدیدتری که علیه کره شمالی وضع شده زمان می‌برد. ویلیام نیوکامب عضو سابق کمیته متخصصان سازمان ملل متحد می‌گوید نشانه‌های اولیه چنین آثاری روز به روز برای مقام‌های کره شمالی مشهودتر می‌شود.

بررسی عواقب تحریم‌های جدید می‌تواند دلیل تمایل کره شمالی برای مذاکره درباره غیراتمی کردن باشد، موضعی که تا چند هفته قبل غیر ممکن به نظر می‌رسید.

کریستوفر هیل، دستیار سابق وزارت امور خارجه آمریکا در دوران ریاست‌جمهوری جورج دبلیو بوش می‌گوید آثار و عواقب این تحریم‌ها، چشمگیر بوده‌اند.

او می‌گوید چینی‌ها هم در این تحریم‌ها مشارکت داشتند که این به اقتصاد کره شمالی لطمه زد.

کیم جونگ اون در نطق سال نوی خود پذیرفت که تحریم‌ها تاثیر داشتند. ممکن است اقتصاد کره لطمه دیده باشد اما این به معنای آن نیست که دعوت آقای کیم از دونالد ترامپ از روی ضعف است.

انکیت پاندا از سایت دیپلمات می‌گوید هر نوع مذاکره با کره شمالی بر سر غیر اتمی کردن برای آمریکا هزینه خواهد داشت.

او می‌گوید دیدار میان کیم جونگ اون و دونالد ترامپ، حداقل از نظر آقای کیم، دیدار دو رهبر هم سنگ و تراز و مهم‌تر از همه دیدار رهبران دو قدرت اتمی است.