تانک کنترل از راه دور و ربات مین‌یاب در رژه میدان سرخ مسکو

تانک اوران-۹ به راکت‌های ضد تانک، توپ و مسلسل مجهز است حق نشر عکس mil.ru/facebook
Image caption تانک اوران-۹ به راکت‌های ضد تانک، توپ و مسلسل مجهز است

مراسم رژه روز پیروزی در روسیه امروز با حضور ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهوری روسیه، و شماری از مقام‌های خارجی از جمله بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل، در میدان سرخ مسکو برگزار شد و روسیه آخرین محصولات دفاعی خود را به نمایش گذاشت.

ولادیمیر پوتین رژه نظامی ۹ مه را که سنت زمان شوروی سابق است احیا کرده است. ۹ مه روزی است که روسیه به میلیون‌ها کشته در جنگ با آلمان نازی ادای احترام می‌کند.

در این مراسم تانک کنترل از راه دور روسیه و سلاح‌های جدید روسیه که این کشور در سوریه آنها را امتحان کرده، نشان داده شدند.

تانک اوران-۹ به راکت‌های ضد تانک، توپ و مسلسل مجهز است.

خودروهای جنگی جدید، پهپاد و موشک ضد کشتی هم در این رژه نمایش داده شده‌اند.

سایت خبری گازتا می‌گوید تانک اوران-۹ و ربات مین روب ملقب به اوران-۶ در سوریه امتحان خوبی پس داده‌اند.

روسیه شماری از نیروهای ویژه خود را به همراه تسلیحات جدید و قدیم برای کمک به بشار اسد رئیس‌جمهوری سوریه در جنگ با گروه‌های پیکارجو از جمله گروه موسوم به دولت اسلامی (داعش) به سوریه فرستاده است.

حق نشر عکس Mil.ru/facebook
Image caption از ربات مین روب اوران-۶ برای پاکسازی مین‌ها در نقاطی مانند حلب، دیر زور و پالمیرا استفاده شده است

سایت گازتا می‌گوید اوران-۹می‌تواند هدف خود را شناسایی کند اما تصمیم‌گیری برای شلیک به آن با فرماندهی است که در یک خودروی زرهی در سه کیلومتری محل است.

روسیه از ربات مین روب اوران-۶ برای پاکسازی مین‌ها در نقاطی مانند حلب، دیر زور و پالمیرا استفاده کرده است. اوران ـ ۶ از راه دور هدایت می‌شود و شعاع عمل آن یک کیلومتر است.

سایت گازتا به نقل از معاون وزیر دفاع روسیه می‌گوید اوران-۶ از فاصله امنی مین‌های نزدیک به نیروهای دولتی را منفجر می‌کرد و به آنها امکان ورود به اماکن تحت کنترل پیکارجویان را می‌دهد.

برای اولین بار روسیه خودروهای همه‌جا‌رو تولید این کشور را به نمایش گذاشته است. روسیه می‌تواند روی این خودروها مسلسل کار بگذارد.

حق نشر عکس Mil.ru/facebook
حق نشر عکس Reuters

روسیه همچنین پهپادی به نام کورسار را هم به نمایش گذاشته که از آن می‌توان برای عملیات شناسایی، حملات موشکی و حمل تجهیزات استفاده کرد. از این پهپاد می‌توان در هر وضعیت جوی استفاده کرد.

این پهپاد می‌تواند تا ده ساعت و تا ارتفاع ۶ کیلومتری پرواز کند و حداکثر برد آن ۱۶۰ کیلومتر است.

یوری بوریسوف، معاون وزیر دفاع روسیه، گفته است ارتش روسیه چندین پهپاد دیگر هم دارد که فقط دو نمونه آن در رژه میدان سرخ به نمایش در می‌آید. یکی از آنها کوسار است و دیگری پهپادی هلیکوپتری شمل به نام کاتران.

حق نشر عکس Mil.ru/facebook
Image caption از کورسار می‌توان برای عملیات شناسایی و حملات موشکی استفاده کرد

برای اولین بار جنگنده‌های میگ-۳۱ روسیه با موشک‌های ماورا الصوت ضد کشتی کینژال (خنجر دولب) به پرواز در خواهند آمد. این موشک‌ها قابلیت نابود کردن ناوهای هواپیمابر، ناوشکن‌ها و اهداف کوچک‌تر را دارند.

حق نشر عکس Mil.ru/facebook
Image caption جنگنده روسی مجهز به موشک‌های ضد کشتی کینژال

روسیه همچنین جنگنده جدید سوخو ۵۷ را به نمایش گذاشته است. از این جنگنده در سوریه استفاده شده است و رادار آن هواپیماها را در فاصله تا ۴۰۰ کیلومتری می‌بیند.

حق نشر عکس AFP
Image caption جنگنده جدید سوخو ۵۷ روسیه جایگزین میگ-۲۹ و سوخو-۲۷ می‌شود

موضوعات مرتبط