چرا دو حزب آمریکا سر دیوان عالی با چنگ و دندان می‌جنگند؟

کریستین بلسی فورد حق نشر عکس EPA
Image caption کریستین بلسی فورد، یکی از زنانی که قاضی کاوانا را متهم کرده، در سنا شهادت داد

نامزد دونالد ترامپ برای عضویت در دیوان عالی آمریکا، در هفته‌های اخیر با اتهام‌های تعرض جنسی فراوانی روبه‌رو شده است. بیشتر هم‌حزبی‌های آقای ترامپ معتقدند که این اتهام‌ها با انگیزه سیاسی و برای جلوگیری از انتخاب یک قاضی محافظه‌کار دیگر در دیوان عالی انجام می‌شود.

آنها که در اردوی مخالف جمهوری‌خواهان قرار دارند، این ماجرا را یکی دیگر از نشانه‌های بی‌توجهی سیستماتیک به زنان می‌بینند.

چرا دیوان عالی مهم است؟

دیوان عالی آمریکا، بالاترین نهاد قضایی این کشور است. بسیاری از دعواهای حقوقی ایالت‌ها با دولت فدرال در این دادگاه حل می‌شود. همین‌طور بسیاری از دعواهای حقوقی افراد با قوانین و تصمیم‌های دولتی و قضایی.

مثلا اگر فرد، گروه یا ایالتی از رای یک دادگاه فدرال راضی نباشد، می‌تواند به دیوان عالی شکایت ببرد و ممکن است که دیوان عالی آن پرونده را در دست بگیرد. اگر دیوان عالی پرونده را بپذیرد رایش رای نهایی خواهد بود. اگر نه که رای دادگاه پایین‌تر (دادگاه تجدیدنظر فدرال) رای نهایی خواهد بود.

نمونه‌ای از پرونده‌ای که دیوان عالی در آن وارد شده، پرونده فرمان ممنوعیت ورود اتباع هفت کشور عمدتا مسلمان به آمریکا بود.

در آن پرونده ایالت هاوایی آمریکا از دولت فدرال شکایت کرده بود.

دیوان عالی در پرونده ازدواج همجنس‌گرایان هم وارد شد و مخالف دولت‌های ایالتی رای داد که مخالف ازدواج همجنس‌گرایان بودند.

حق نشر عکس Getty Images

اعضای دیوان عالی آمریکا تا پایان عمر در سمت خود می‌مانند. مگر آنکه بخواهند بازنشسته شوند. به همین جهت برای احزاب سیاسی مهم است که بتوانند در این دادگاه دست بالا را داشته باشند.

قاضی‌های دیوان عالی چگونه انتخاب می‌شوند؟

قاضی‌ها قرار است وابستگی سیاسی نداشته باشند اما نگاهی به کارنامه رای دادن آنها نشان می‌دهد که در بیشتر مواقع قاضی‌هایی که توسط دموکرات‌ها انتخاب شده‌اند رایشان به رای دموکرات‌ها در آن موضوع نزدیک است و برعکس آنها که به انتخاب جمهوری‌خواهان ردای قضاوت را به تن کرده‌اند رایشان به جمهوری‌خواهان نزدیک است.

قاضی‌های دیوان عالی را روسای جمهوری آمریکا انتخاب می‌کنند و با رای اعتماد سناتورها، به صورت رسمی برای این سمت انتخاب می‌شوند.

روسای جمهوری آمریکا از هر دو حزب سیاسی ترجیح می‌دهند که وقتی اکثریت سنا را در دست دارند نامزد مورد نظر خود را برای عضویت در دیوان عالی معرفی کنند، تا راحت‌تر بتوانند یک قاضی که به نظرات آنها نزدیک‌تر است را به دادگاه بفرستند.

روسای جمهوری و اعضای کنگره آمریکا با انتخاب مردم سر کار می‌آیند و می‌روند اما اعضای دیوان عالی در مسند خود می‌مانند.

وزن کنونی دیوان عالی به نفع کدام حزب است؟

هم اکنون چهار عضو دیوان عالی به دموکرات‌ها و چهار عضو دیگر به جمهوری‌خواهان نزدیکند.

حق نشر عکس Reuters
Image caption برت کاوانا یک جمهوری‌خواه دوآتشه است

آقای کاوانا برای نشستن بر کرسی نهم از سوی دونالد ترامپ انتخاب شده است. او می خواهد بر کرسی آنتونی کندی تکیه بزند. آقای کندی گرچه انتخاب رونالد ریگان است و باید به جمهوری‌خواهان نزدیک باشد، اما در بسیاری از پرونده‌های مهم راه میانه را می‌گرفت و گاهی با دموکرات‌ها و گاهی با جمهوری‌خواهان رای می‌داد.

آقای کندی در تابستان تصمیم گرفت که بازنشسته شود و این امکان را به آقای ترامپ داد تا در کمتر از دو سال از آغاز ریاست جمهوری‌اش دومین قاضی را به دیوان عالی بفرستد.

کرسی قبلی که آقای ترامپ پر کرد، کرسی قاضی آنتونین اسکالیا بود که در سال آخر دوره ریاست جمهوری باراک اوباما درگذشت اما جمهوری‌خواهان حاکم بر سنا نگذاشتند نامزد آقای اوباما اصلا انتخابش به رای گذاشته شود و پس از آن نامزد آقای ترامپ به این مقام رسید.

جمهوری‌خواهان امیدوارند که با فرستادن یک جمهوری‌خواه دو آتشه مثل آقای کاوانا به دیوان عالی، وزن سیاسی این دادگاه را به نفع خود برگردانند.

تعرض جنسی یا تلاش‌های سیاسی دموکرات‌ها

دموکرات‌ها که هنوز از رفتار جمهوری خواهان در جلوگیری از رای‌گیری برای نامزد مورد انتخاب باراک اوباما ناخشنودند، می‌گویند که مخالفت آنها با قاضی کاوانا به دلیل رفتار نامناسب آقای کاوانا با زنان است.

سه زن تا به حال آقای کاوانا را به تعرض جنسی متهم کرده‌اند. این سه زن هویت خود را فاش کرده‌اند. اتهام‌های دیگری هم هستند که چون متهم کنندگان نمی‌خواهند نامشان فاش شود، بررسی چندانی درمورد آنها نشده است.

دونالد ترامپ روز چهارشنبه ابراز نگرانی کرد که ممکن است تعرض‌های جنسی ابزاری برای حذف رقبای سیاسی شود. او دموکرات‌ها را متهم کرد که به این ترتیب می‌خواهند مردان جمهوری‌خواه را از میدان به در کنند.

بعضی از ناظران سیاسی هم در آمریکا معتقدند که دموکرات‌ها می‌خواهند با پر و بال دادن به این اتهام‌ها، آقای کاوانا را از رسیدن به دیوان عالی باز دارند و پرونده نامزد بعدی را بعد از انتخابات میان‌دوره‌ای بررسی کنند. به امید اینکه در آن زمان اکثریت سنا را به دست آورده باشند و بتوانند نامزدی معتدل را از آقای ترامپ طلب کنند.

اما گروه‌های حامی حقوق زنان و اعضای حزب دموکرات می‌گویند که هدف آنها صرفا جلوگیری از ورود مردی زن آزار به دیوان عالی آمریکا است.

قیام زنان علیه نابرابری

از دوره نامزدی دونالد ترامپ در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا، قیامی در آمریکا شکل گرفته که زنان درباره بدرفتاری‌های جنسی سخن می‌گویند.

حق نشر عکس Getty Images
Image caption گروهی از فعالان در حمایت از زنانی که کاوانا را متهم کرده‌اند اعتراضاتی ترتیب دادند

زنان بسیاری در این دوره جلو آمدند و از بدرفتاری‌های مردانی گفتند که در موضع قدرت آنها را مجبور به عمل جنسی کرده‌اند.

حاصل این جنبش کنار رفتن چند مرد قدرتمند از عرصه سیاسی و هنری آمریکا بود.

این جنبش که به "من هم" شهرت دارد، نیروی محرکه زنانی شده که در انتخابات میان‌دوره‌ای کنگره آمریکا برای رسیدن به مقام‌های دولتی تلاش می‌کنند.