لوبیای نیروی دریایی در سوپ سنای آمریکا

سوپ سنای آمریکا حق نشر عکس US Senate

بیش از یک قرن است که نوعی سوپ هر روز در صورت غذای رستوران مجلس سنای آمریکا هست به نام سوپ سنای آمریکا.

سابقه این سوپ به اوایل قرن بیستم برمی‌گردد و در باره منشا این سوپ به نوشته وبسایت سنای آمریکا روایت‌های مختلفی وجود دارد که هیچکدام آنها را نمی‌توان تایید کرد.

طبق یکی از این روایت‌ها، سرو این سوپ در رستوران سنای آمریکا از ۱۹۰۰ به درخواست فرد دوبوآ سناتور ایالت آیداهو آغاز شد و طبق روایتی دیگر علاقه نیوت نلسون سناتور ایالت مینه‌سوتا باعث گنجاندن این سوپ در صورت غذای سنا در ۱۹۰۳ شده است.

حق نشر عکس US Senate
Image caption آشپزخانه سنای آمریکا

روایت دیگر این است که در سال ۱۹۰۴ جو کانن رئیس سنای آمریکا که متوجه شد غذای مورد علاقه‌اش در رستوران سنا تهیه نشده دستور داد این سوپ بدون در نظر گرفتن وضع هوا هر روز در آشپزخانه سنا پخته شود در حالی که این سوپ بیشتر مناسب فصل زمستان دانسته می‌شد. البته معلوم نیست این دستور برای مجازات کارکنان آشپزخانه بوده یا برای اطمینان از اینکه همیشه غذای باب طبع سرو می‌شود.

سوپی که اکنون در سنا سرو می‌شود حاوی این مواد اولیه است: لوبیای نیروی دریایی، پاچه خوک دودی، پیاز، کره، نمک و فلفل.

طرز تهیه این سوپ را می‌توانید اینجا تماشا کنید.

اما مواد اولیه سوپ سنتی‌تر که در ابتدا سرو می‌شد این بوده: لوبیای نیروی دریایی، گوشت خوک با استخوان، پوره سیب‌زمینی، پیاز، کرفس و جعفری خرد شده، سیر.

حق نشر عکس Naval History and Heritage Command

در مقطعی پاچه خوک از این سوپ حذف شده بود اما در دهه هشتاد میلادی دوباره پاچه خوک به این سوپ برمی‌گردد. به دلیل پاچه خوک، برخی منشا این سوپ را ایالت‌های جنوبی آمریکا دانسته‌اند. در هر صورت چون آشپزهای سنای آمریکا را سیاهپوستان ایالت‌های جنوبی تشکیل می‌دادند و آنها سوپ را به سبک و سلیقه خود تهیه می‌کردند.

گفته می‌شود فقط یک بار در زمان جنگ جهانی دوم و به دلیل کمبود مواد غذایی، یک روز رستوران سنا بدون لوبیا سفید ماند و در آن روز این سوپ سرو نشد اما از آن به بعد هر روز این سوپ سرو می شود و قرار هم نیست از صورت غذای روز خارج شود.

حق نشر عکس US Senate
Image caption دستور پخت سوپ سنا در بایگانی سنای آمریکا

از سال ۲۰۱۰ مردم هم می‌توانند در ساعت مشخصی در رستوران سنا این سوپ را امتحان کنند البته باید برای این کار دعوتنامه‌ای از یک سناتور داشته باشند و مطابق قاعده سنا لباس بپوشند. این سوپ گاهی هم در کنگره آمریکا برای عموم سرو می‌شود.

ماده اصلی این سوپ لوبیایی است که به لوبیای نیروی دریایی آمریکا معروف شده است چرا که به دلیل خواص مغذی، قیمت ارزان و امکان نگهداری طولانی، جزء ذخیره و جیره دائمی نیروی دریایی آمریکا در قرن نوزدهم بوده است. نیروی دریایی آمریکا سوپ لوبیا سفید خود را دارد که شبیه سوپ سنای آمریکا است اما بجای کرفس هویج دارد و آرد گندم یا خود گندم.

حق نشر عکس Naval History and Heritage Command
Image caption آشپزخانه ناو آیداهو (١٩١٩)

در ایران ما این نوع لوبیا را به نام لوبیای سفید می‌شناسیم، لوبیایی که مزه‌ای ملایم دارد و چون مزه دیگر مواد غذایی را به خود می‌گیرد و شکل و قوام خود را حفظ می‌کند از آن برای سوپ و آش زیاد استفاده می‌شود. این لوبیا به نام‌های دیگری مثل لوبیای معمولی، لوبیای بوستون، لوبیای هریکو یا نخود سفید هم شناخته می‌شود. انواع دیگر آن عبارتند از لوبیای کانلینی (قلوه‌ای)، لوبیای لیما و لوبیای سفید خیلی درشت.

منشاء لوبیای سفید (که به آن لوبیای معمولی هم می‌گویند) دقیقا روشن نیست اما محققان بیشتر فکر می‌کنند منشا آن کوههای آند پرو، مکزیک و آمریکای مرکزی و جنوبی است. با شروع انقلاب کشاورزی تقریبا ده هزار سال پیش، بشر شروع به کاشت این لوبیا کرد و بعد هم در سراسر دنیا پراکنده شد.

ما از کارشناس آشپزی خود خواستیم با الهام از سوپ سنای آمریکا برای ما یک دستور غذای سالم، ساده و سنتی تهیه کند و او هم با این پیشنهاد آمد:

فاسولادا؛ سوپ لوبیا سفید یونانی

این سوپ را "غذای ملی یونان" می دانند؛ سوپی خوشمزه و سالم که برای گیاهخواران و گیاهخواران مطلق هم مناسب است.

حق نشر عکس Getty Images
Image caption مجسمه نبرد تسئوس با مایناتور در محوطه کاخ توئیلری پاریس

بر اساس اساطیر، تسئوس پادشاه و بنیانگذار آتن از این شهر به جزیره کرت سفر کرد تا مایناتور (موجودی افسانه‌ای با سر گاو نر و بدن انسان) را بکشد. او سر راه در جزیره دلوس توقف کرد و نذر کرد اگر بتواند آن هیولا را بکشد، شاخه‌های زیتون آراسته به میوه پیشکش آپولو خواهد کرد. در برگشت و پس از کشتن مایناتور، چون هیچ غذایی در کشتی نمانده بود تسئوس مجبور شد هر آنچه در کشتی یافت می‌شد را پیشکش آپولو کند و به این ترتیب فاسولادا بوجود آمد.

مواد اولیه:

  • لوبیای سفید که باید از شب قبل آن را خیس کنید و آب آن را عوض کنید تا مواد نفاخ آن گرفته شود.
  • لوبیای سبز
  • پیاز و سیر
  • کرفس و هویج خرد شده
  • جعفری خرد شده
  • روغن زیتون
  • آب یا رب گوجه فرنگی
  • نمک، فلفل، ادویه، آبلیمو یا پوست لیموی رنده شده
Image caption سوپ لوبیا سفید یونانی با سوسیس

طرز تهیه:

لوبیا سفید را دستکم از شب قبل خیس کنید و چند بار آب آن را عوض کنید. یک بار هم بعد از جوشاندن، آب آن را دور بریزید. سیر و پیاز را با روغن زیتون کمی تفت دهید و بعد به آن کرفس، لوبیا سبز و هویج خرد شده (هویج را کمی درشت‌تر از کرفس و لوبیا سبز خرد کنید) اضافه کنید و وقتی کمی نرم شدند به لوبیای پخته اضافه کنید و بعد بگذارید با هم مقداری بپزند و در انتها هم به آن رب و ادویه‌های دیگر و جعفری خرد شده اضافه کنید. این سوپ باید به آرامی و کمی طولانی بپزد تا قوام پیدا کند و لوبیا سفید لعاب خود را به سوپ پس دهد.

برخی به آن کمی گوشت فرآوری شده دودی مثل سوسیس اضافه می‌کنند یا ممکن است بخواهید آن را با قلم گاو بپزید. این غذا سرشار از پروتئین گیاهی، فیبر و آنتی‌اکسیدان است. ارزان تمام می‌شود (لوبیا سفید ارزانترین لوبیا در ایران است) و کم‌کالری است اما شکم‌پرکن، ولی اگر شما را سیر نمی‌کند می‌توانید آن را با نان بخورید یا به آن سیب زمینی اضافه کنید.

در یونان و ترکیه نوعی مزه درست می‌کنند به نام پلاکی یا پیلاکی با لوبیای خیلی درشت (یا لوبیای لیما) که تقریبا روش پخت مشابهی دارد اما محصول نهایی را باید مدتی در فر گذاشت بنابراین مثل مثل سوپ رقیق نیست.

Image caption پلاکی با لوبیای خیلی درشت