انتخابات میان‌دوره‌ای آمریکا: نامزدهای جالب و متفاوت

نامزدهای جالب و متفاوت حق نشر عکس Getty Images

هرچه به تاریخ انتخابات میان‌دوره‌ای آمریکا نزدیک‌تر می‌شویم، حجم خبر و تحلیل از این انتخابات بیشتر می‌شود. مثل سیلی که آدم را با خودش می‌برد.

در میانه این همه سروصدای انتخاباتی، پرسش اصلی همان است که بود: آیا جمهوری‌خواهان می‌توانند کنترل مجلس نمایندگان و مجلس سنا را حفظ کنند یا نه؟

اما در این گزارش قصد پاسخ گفتن به این پرسش را نداریم. می‌خواهیم چند نامزد انتخابات را معرفی کنیم که با چهره‌های همیشگی حاضر در کارزارهای انتخاباتی فرق دارند، و داستان‌شان - جدای از اینکه روز ششم نوامبر رای بیاورند یا نه - جالب است.

حق نشر عکس GETTY IMAGES / SHARICE DAVIDS
Image caption شریس دیویدز یکی از نامزدهای حزب دموکراتیک

سرخ‌پوست رزمی‌کار

شریس دیویدز یکی از نامزدهای حزب دموکراتیک آمریکا در انتخابات محلی ایالت کانزاس است. او هم‌جنس‌گراست و پیش از این ورزش رزمی می‌کرده.

نکته جالبش چیست؟

خانم دیویدز اگر رای بیاورد، اولین زن سرخ‌پوست خواهد بود که به کنگره راه یافته.

او از قبیله هو-چانک است. مادرش به تنهایی او را بزرگ کرده، و در یکی از بهترین دانشگاه‌های آمریکا حقوق خوانده.

خانم دیویدز سال ۲۰۱۳ برای اولین بار در یک مسابقه رسمی هنرهای رزمی ترکیبی برنده شد، اما چون به رقابت‌ معروف یواف‌سی راهش ندادند، تصمیم گرفت به سیاست بچسبد.

او در وصف خودش می‌گوید: "من زمین خورده‌ام، رانده شده‌ام، ضربه فنی شده‌ام. همه عمرم جنگیده‌ام، به خاطر آنچه بودم و آن کسی که دوست داشتم."

حق نشر عکس Getty Images
Image caption مارتا مک‌سلی دو دوره در ایالت آریزونا نماینده بوده

خلبان هواپیمای جنگی

‎مارتا مک‌سلی دو دوره در ایالت آریزونا نماینده بوده. او جمهوری‌خواه است و این بار نامزد انتخابات سنا شده.

نکته جالبش چیست؟

خانم مک‌سلی اولین خلبان زن آمریکایی است که در جنگ شرکت کرده، و اولین زنی است که فرماندهی یک اسکادران را به عهده داشته.

او در جنگ‌های عراق و افغانستان پرواز کرده و در دوران ۲۶ ساله کاری‌اش شش مدال گرفته.

اگر در انتخابات ششم نوامبر رای بیاورد، اولین زنی خواهد بود که از ایالت آریزونا به سنا راه یافته.

خانم مک‌سلی در وصف خودش می‌گوید: "من خلبان جنگنده‌ام و مثل یک خلبان جنگنده حرف می‌زنم. به همین خاطر است که به جمهوری‌خواه‌های واشنگتن گفتم یک جفت تخمدان در بدن‌شان کار بگذارند بلکه از عهده کارها بر بیایند."

حق نشر عکس Getty Images
Image caption رندی برایس نامزد حزب دموکرات در انتخابات محلی ایالت ویسکانسین است

آهنگر محبوب

رندی برایس نامزد حزب دموکرات در انتخابات محلی ایالت ویسکانسین است. او از فعالان اتحادیه‌های کارگری است و از سرطان جان به در برده.

نکته جالبش چیست؟

آقای رایس، معروف به سبیل آهنی، اوایل سال جاری میلادی به خاطر ویدئویی که از داستان زندگی خودش ساخته بود معروف شد.

او مدتی سرباز بوده و حالا آهنگر است. همواره بر ریشه‌اش در طبقه کارگر تاکید می‌کند. اما جالب اینجاست که برادرش در یک تبلیغ حزب جمهوری‌خواه اعلام کرده به او رای نخواهد داد.

آقای رایس در وصف خودش می‌گوید: "من بیست سال عمرم را صرف آبادانی این منطقه کرده‌ام."

حق نشر عکس PETER BOYKIN / GETTY IMAGES
Image caption پیتر بویکین نامزد مجلس نمایندگان ایالت کارولینای شمالی است

بنیان‌گذار گروه هم‌جنس‌گرایان حامی ترامپ

پیتر بویکین نامزد مجلس نمایندگان ایالت کارولینای شمالی است. او بنیان‌گذار گروه هم‌جنس‌گرایان حامی ترامپ است.

نکته جالبش چیست؟

آقای بویکین یک استثناء است. در انتخابات امسال، اکثریت قریب به اتفاق نامزدهای دگرباش (یا ال‌جی‌بی‌تی) دموکرات‌اند. آنطور که یک سازمان دگرباشان آمریکا اعلام کرده، جمهوری‌خواهان هیچ نامزد هم‌جنس‌گرایی برای کنگره یا فرماندارهای ایالتی ندارند.

با این حال، آقای بویکین بدون تعارف در این باره حرف زده و به روزنامه نیویورک تایمز گفته حزب جمهوری‎خواه با آغوش باز از او استقبال کرده.

او در وصف خودش می‌گوید: "هم‌جنس‌گراهای لیبرال از صلح و عشق و مدارا می‌گویند. ولی این چیزها را فقط در حق کسانی که مثل خودشان فکر می‎کنند روا می‌دارند."

حق نشر عکس Getty Images
Image caption کریستین هالکویست ۶۲ ساله است. او سه رقیب درون‌حزبی را شکست داده

مدیر ارشد تراجنسیتی

کریستین هالکویست ۶۲ ساله است. او سه رقیب درون‌حزبی را شکست داده تا نامزد حزب دموکرات برای فرمانداری ایالت ورمانت باشد.

نکته جالبش چیست؟

خانم هالکویست اگر رای بیاورد، اولین فرماندار تراجنسیتی یک ایالت آمریکا خواهد بود.

او سال ۲۰۱۵ تغییر جنسیت داد، پس از دوازده سال که رئیس یک شرکت انرژی در ایالت ورمانت بود.

شمار نامزدهای هم‌جنس‌گرا و تراجنسیتی در انتخابات امسال از همه دوره‌های انتخابات در آمریکا بیشتر است.

خانم هالکویست در وصف خودش می‌گوید: "من یک رهبرم که از قضا تراجنسیتی است. مردم ورمانت این را می‌دانند."

حق نشر عکس Getty Images
Image caption ویل هرد چهل ساله است. او پیشتر افسر سیا و از نمایندگان محلی حزب جمهوری‌خواه بوده

افسر سابق سیا و منتقد ترامپ

ویل هرد چهل ساله است. او پیشتر افسر سیا و از نمایندگان محلی حزب جمهوری‌خواه بوده. او امسال در رقابتی نزدیک برای کرسی منطقه بیست‌وسوم ایالت تگزاس می‌جنگد.

نکته جالبش چیست؟

آقای هرد ۹ سال برای سیا کار می‌کرد. در این دوران در افغانستان نیز ماموریت سری داشت. اما در سال‌های اخیر بیشتر به عنوان مهمان در برنامه‌های سیاسی تلویزیونی شرکت می‌کند.

منطقه‌ای که آقای هرد برای نمایندگی‌اش رقابت می‌کند، درست در مرز آمریکا و مکزیک است. او از منتقدان برنامه‌های مهاجرتی دونالد ترامپ است.

او از میانه‌روهای حزب جمهوری‌خواه است و رقابتی سخت در پیش دارد. کرسی او یکی از کرسی‌هایی است که دموکرات‌ها بسیار امیدوارند ببرند.

آقای هرد در وصف خودش می‌گوید: "در دوران کاری‌ام زیاد دیده‌ام که اطلاعاتی‌های روسیه آدم‌ها را فریب بدهند. ولی هیچ‌وقت فکر نمی‌کردم کارشان به رئیس‌جمهور آمریکا هم برسد."

حق نشر عکس Getty Images
Image caption ملوری هیگن جوان ۲۹ ساله‌ای است که مسابقات دختر شایسته را رها کرده و سراغ سیاست آمده

مجری و دختر شایسته آمریکا

ملوری هیگن جوان ۲۹ ساله‌ای است که مسابقات دختر شایسته را رها کرده و سراغ سیاست آمده. او نامزد دموکرات‌ها در ناحیه سوم ایالت آلاباما است.

نکته جالبش چیست؟

خانم هیگن سال ۲۰۱۳ به عنوان دختر شایسته یا ملکه زیبایی آمریکا انتخاب شد. او پیشتر همین عنوان را در منهتن و ایالت نیویورک هم کسب کرده بود.

پارسال چند چهره برجسته سازمانی که دختر شایسته آمریکا را انتخاب می‌کند، بعد از آنکه به رسانه‌ها درز کرد در نامه‌نگاری‌هاشان شرکت‌کننده‌های این رقابت - از جمله ملوری هیگن - را مسخره کرده‌اند، استعفا دادند.

این ماجرا باعث شد خانم هیگن وارد عرصه سیاست شود.

رقیب او در انتخابات پیش‌رو، مایک راجرز جمهوری‌خواه است که از پانزده سال پیش کرسی این ناحیه ایالت آلاباما را در اختیار داشته.

ملوری هیگن در وصف خودش می‌گوید: "وقتی دیدم این همه زن پا به میدان گذاشته‌اند، تصمیم گرفتم من هم وارد کارزار بشوم."

حق نشر عکس Getty Images
Image caption آنتونیو ساباتو جونیور، بازیگر تلویزیون و مدل لباس‌زیر کلوین کلاین است

مدل لباس‌زیر و حامی ترامپ

آنتونیو ساباتو جونیور، بازیگر تلویزیون و مدل لباس‌زیر کلوین کلاین است. او به عنوان کاندید جمهوری‌خواهان براسی کرسی ناحیه ۲۶ ایالت کالیفرنیا رقابت می‌کند.

نکته جالبش چیست؟

آقای ساباتو چهره شناخته‌شده‌ای است. میلیون‌ها نفر تصویرش را روی بیلبورد ۲۷ متری میدان تایمز نیویورک و رقصش را در رقابت تلویزیونی رقص با ستاره‌ها دیده‌اند.

اما آنچه اخیرا نگاه‌ها را متوجه او کرده، نظرات سیاسی‌اش است.

او مدعی است کارگردان‌های هالیوود به خاطر حمایتش از دونالد ترامپ در لیست سیاه قرارش داده‌اند. و از جمله کسانی است که بدون ارایه مدرک می‌گویند باراک اوباما، رئیس‌جمهوری سابق آمریکا، مسلمان است.

آقای ساباتو در وصف خودش می‌گوید: "اگر (اوباما) مسلمان نیست، باید پرزیدنت بری (بری نام مستعار اوباما در جوانی بود) صدایش بزنیم."

حق نشر عکس AFP

جمع‌بندی

آدم‌هایی که برای انتخابات میان‌دوره‌ای ۲۰۱۸ کاندید شده‌اند، بسیار متنوع‌اند. مثلا در هیچ دوره‌ای این تعداد زن یا دگرباش وارد رقابت انتخاباتی نشده بوده. پرسش مهم این است که آیا این تنوع تاثیری در انتخابات دارد؟ و اگر دارد، چیست؟

جنیفر لالس، استاد سیاست در دانشگاه ویرجینیا، معتقد است تنوع نامزدها "شور و شوق رای‌دهندگان را بیشتر می‎کند، به خصوص اگر چندان اهل شرکت در انتخابات نباشند."

جالب اینجاست که اکثر نامزدهای جدید و متفاوت دموکرات‌اند. علت چیست؟

پروفسور لالس می‌گوید: "بسیاری نگران سیاست‌های دولت ترامپ هستند و به این خاطر قدم به عرصه سیاست گذاشته‌اند. بعضی‌ها هم تجربه شخصی دارند و حس می‌کنند مستقیم از آن سیاست‌ها ضربه خورده‌اند."

تردیدی نیست که بعضی از نامزدهای جدید داستان‌های شخصی اثرگذاری دارند. این موضوع چقدر به رای آوردن‌شان کمک می‌کند؟

خانم لالس معتقد است روایت شخصی به یک نامزد کمک می‌کند خودش را به رای‌دهنده‌ها بشناساند، بدون آنکه حرف‌هایش تصنعی به نظر بیاید.

اما آن‌طور که می‌گوید "شواهدی نیست که نشان بدهد رای‌دهنده‌ها به طور خاص به داستان زندگی نامزدها توجه می‌کنند. مهمترین چیز این است که نامزد بتواند رای‌دهنده را قانع کند که پیشینه و تجربه لازم برای نمایندگی موثر مردم را دارد."

موضوعات مرتبط