آیا علاقه دونالد ترامپ به ارتش آمریکا دو طرفه است؟

حق نشر عکس Getty Images

منتقدان دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا میگویند او به فرماندهان ارتش این کشور اهانت کرده و از نیروهای آمریکایی برای پیشبرد اهداف سیاسیاش استفاده کرده است. ولی بسیاری از کسانی که در ارتش آمریکا خدمت میکنند علاقه زیادی به دونالد ترامپ دارند. دلیل این اختلاف نظر چیست؟

در روز شکرگزاری، دونالد ترامپ که فرمانده کل ارتش آمریکا است با نیروهای آمریکایی مستقر در خارج از کشور تلفنی صحبت کرد. او گفت: "شما واقعا قهرمانان ما هستید" بعدا او مسیر صحبت را به سمت خلاف انتظاری کشاند و خطاب به این نیروها گفت: "اوضاع ملت از نظر اقتصادی خوب است- بهتر از هر کسی در دنیا"

شیوه صحبت‌های تلفنی دونالد ترامپ - که به دلیل بیش از حد سیاسی بودن از آن انتقاد شده- چیز تازه‌ای نبود. او بارها در برابر نیروهای ارتش به دستاوردهای خود بالیده و همچنین آنچه را که برای نظامیان انجام داده به رخ آنها کشیده.

در روز شکرگزاری او به خبرنگاران گفت: "هیچ کس بیشتر از من برای ارتش کار نکرده." رئیس جمهوری آمریکا تا کنون از نیروهای آمریکایی مستقر در خارج از کشور بازدید نکرده ولی اخیرا در جریان مصاحبه با شبکه تلویزیونی فاکس نیوز، گفت که ممکن است بازدید از این نیروها جزو برنامه باشد. اگر دونالد ترامپ به عراق یا افغانستان سفر کند، اولین سفر او به عنوان فرمانده کل قوا خواهد بود.

حق نشر عکس Chip Somodevilla
Image caption ویلیام مک‌راون ریاست گروهی را به عهده داشت که اسامه بن لادن را کشت

آقای ترامپ در روز بزرگداشت کهنه سربازان به گورستان ملی آرلینگتن نرفت. و در سفرش به فرانسه از رفتن به یک گورستان فرانسوی که محل دفن سربازان آمریکایی کشته شده در جنگ جهانی اول بود، طفره رفت.

او از راه های دیگری هم ارتش را تحقیر کرده. پس از آن که فرمانده مورد احترامی که رهبری ماموریت دستگیری اسامه بن لادن را به عهده داشت، حملات دونالد ترامپ به رسانه‌ها را بزرگ ترین تهدید برای دموکراسی آمریکا خواند، او این فرمانده را حامی هیلاری کلینتون توصیف کرد و گفت: " اگر بن لادن زودتر دستگیر می‌شد بهتر بود."

در جریان مبارزات انتخاباتی ریاست جمهوری، دونالد ترامپ جان مک کین را که در جنگ ویتنام اسیر شده بود تحقیر کرده و گفته بود: "من کسانی را دوست دارم که دستگیر نشده بودند". منتقدانش بلافاصله یادآور شدند که خود او به دلیل عارضه خار پاشنه-تراکم کلسیم در پاشنه های پا- از شرکت در جنگ ویتنام معاف شده بود.

آقای ترامپ متهم شده که برخوردش با نیروهای آمریکایی غیرمسئولانه و با بی قیدی است. او کمی قبل از انتخابات میان دوره‌ای، نیروهای آمریکایی را به مرز آمریکا و مکزیک اعزام کرد، اقدامی که ترفندی برای نشان دادن صلاحیت و اعتبار جمهوریخواهان در ارتباط با امنیت ملی تعبیر شد.

برخی از منتقدان کاخ سفید مدعی هستند که او ارتش را با تصمیمات آنی اداره می‌کند. در تابستان ۲۰۱۷ دونالد ترامپ مقامات ارتش را با پیشنهاد برگزاری رژه نظامی به مناسبت جشن روز کهنه سربازان، شوکه کرد. او دلیل این تصمیم را نشان دادن قدرت ارتش به ملت خواند ولی پل ایتون، یک ژنرال بازنشسته ارتش آمریکا گفت رئیس‌جمهوری آمریکا می‌خواهد: "احترام گذاشتن ارتش به خودش را به نمایش بگذارد."

آقای ترامپ سرانجام از نقشه خود برای برگزاری رژه نظامی منصرف شد و گفت این برنامه بیش از حد گران تمام خواهد شد.

او ایده های دیگری را هم با فرماندهان نظامی آمریکا مطرح کرده-اعلام تشکیل نیروی فضایی آمریکا- یک شاخه اضافی ارتش- غیر منتظره بود؛ همینطور وعده او برای پایان دادن به مانورهای نظامی در شبه جزیره کره.

حق نشر عکس Reuters
Image caption ترامپ در مراسم روز روز کهنه‌سربازان در آرامستان آرلینگتن حاضر نشد

گوردون آدامز، یک مسئول سابق بودجه امنیت ملی در کاخ سفید که نویسنده مشترک ستونی در باره "خیانت" دونالد ترامپ به ارتش است، می گوید ترامپ با سربازان آمریکایی مانند اسباب بازی رفتار می‌کند.

نشریه تایمز نظامی، می‌نویسد از سال ۲۰۱۶، درصدِ نیروهایی که دونالد ترامپ را تایید نمی‌کنند، از ۳۷ درصد به ۴۳ درصد افزایش یافته.

ولی این یک محاسبه کلی است و نشان دهنده نظر مجموع افسران و سربازان است. در حالی که در میان سربازان میزان محبوبیت آقای ترامپ نزدیک به ۴۷ درصد است.

این عده، نحوه حمایت رئیس‌جمهوری از تلاش‌هایشان را می‌پسندند- در ماه ژوئیه دونالد ترامپ گفت بودجه ارتش در بودجه آینده دولت "بیشتر از همیشه" خواهد بود.

اما کسانی که در ارتش خدمت نمی‌کنند ولی بودجه را بررسی می‌کنند، نظر متفاوتی دارند.

راستی‌آزمایان خاطر نشان کرده‌اند که دونالد ترامپ برای سال مالی ۲۰۱۹ بودجه وزارت دفاع را ۵۲۶ میلیارد دلار تعیین کرده در حالی که بودجه‌ای که در سال ۲۰۱۱ باراک اوباما، رئیس جمهور سابق آمریکا برای ارتش در نظر گرفته بود ۷۲۶ میلیارد دلار بود.

البته هیچ یک از این دو رقم از نظر تاریخی رقم بی سابقه‌ای نیستند. ارزش کنونی بودجه‌ای که در سال ۱۹۴۵ دولت آمریکا برای وزارت دفاع تعیین کرده بود معادل ۹۵۰ میلیارد دلار خواهد بود.

معهذا سربازان بدون توجه به مبلغ بودجه- رئیس جمهورشان را دوست دارند.

جیسون آمراین، که به عنوان فرمانده یک واحد نیروهای ویژه آمریکا خدمت کرده، می‌گوید آنها تمام کارهای اشتباه او را که قاعدتا باید سربازان را عصبانی کند، می‌بخشند و اهمیتی به آن نمی‌دهند.

جیسون آمراین، در تشریح رابطه رئیس‌جمهوری با طرفدارانش در نیروهای مسلح می‌گوید: "به نظر نمی‌رسد مرزی وجود داشته باشد که اگر از آن عبور کند مردم او را نخواهند بخشید."

او اضافه می‌کند که به عقیده او آنها روحیه یک تیم ورزشی را دارند که معتقدند تیمشان برنده خواهد شد و وقتی کارهای اشتباه افراد تیمشان را می‌بینند، با آنها دشمن نمی‌شوند.

حق نشر عکس Win McNamee
Image caption دونالد ترامپ پس از حضور در رژه نظامی روز ملی فرانسه درخواست کرد که رژه‌ مشابهی در واشنگتن پایتخت آمریکا برگزار شود

فرانسیس باکلی، از دانشگاه جورج میسون، که در نشریه آمریکن اسپکتیتور، مقاله می‌نویسد، می گوید قدرت دونالد ترامپ به عنوان فرمانده کل قوا و نیز محافظه‌کاری‌اش، به افزایش حمایت از او کمک می‌کند.

به عقیده فرانسیس باکلی، آقای ترامپ قدرت و اختیارات نظامی خود را به نحوی که باراک اوباما نشان نداده بود، به نمایش گذاشته است. آقای باکلی خاطر نشان می‌کند که در سال ۲۰۱۷ موشک های کروز یک پایگاه سوریه را هدف قرار دادند و دونالد ترامپ در آوریل ۲۰۱۸ فرمان حمله نیروهای به رهبری آمریکا علیه بشار اسد و برنامه تسلیحات شیمیایی او را داد.

فرانسیس باکلی می‌افزاید علاوه بر این، نظر دونالد ترامپ و سربازان نسبت به دنیا یکسان است:

حق نشر عکس DAVID MAUNG
Image caption چهل و هفت درصد از نظامیان نظر مثبتی به ترامپ دارند

"اینها کسانی هستند که به خاطر میهن پرست بودن به خدمت ارتش درآمده‌اند و رئیس جمهور نیز همان جنگ‌هایی را انتخاب می‌کند که مورد پسند آنهاست.

"کسانی که داوطلب خدمت در ارتش می‌شوند به کالین کیپرنیک، به عنوان یک قهرمان نگاه نمی‌کنند"، کالین کیپرنیک ورزشکاری است که در جریان نواختن سرود ملی آمریکا زانو زد تا توجه مردم را به نژادپرستی و بی عدالتی جلب کند- کاری که موجب خشم ترامپ شد.

در هر صورت محبوبیت رئیس جمهور- یا عدم آن- ممکن است تاثیر چندانی در بیشتر افرادی که در ارتش خدمت می‌کنند نداشته باشد.

جیمز کارافانو از بنیاد هریتیج، می‌گوید هنگامی که او در ارتش خدمت می‌کرد، جیمی کارتر رئیس جمهور بود و میزان محبوبیت او خیلی کم بود. ولی هیچکس نمی‌نشست در این باره صحبت کند:

"این که رئیس جمهور فوق العاده محبوب باشد یا نه، مهم نیست."

به گفته جیمز کارافانو، بیشتر نظامیان وظایف خودشان را انجام می‌دهند و به سر و صداهای واشنگتن توجهی نمی‌کنند.