کلیک‌باز: خسارت ۱۰ میلیون دلاری گوگل به خاطر یک مستطیل زرد

آگهی اشتباه یک کارآموز

روزنامه فایننشال تایمز گزارش داده که خطای یکی از کارآموزان گوگل باعث شد تا یک آگهی اشتباه روی "تعداد پرشماری" از سایت‌ها و اپلیکیشن‌های موبایل پخش شود.

این اشتباه، منجر به این شد که یک چهارگوش زرد رنگ خالی چند روز پیش به مدت ۴۵ دقیقه در بسیاری از وب‌سایت‌ها در آمریکا و استرالیا دیده شود.

اتفاق مذکور زمانی رخ داد که کارآموزان در حال یادگیری این بودند که چگونه با سامانه انتشار آگهی گوگل، از خانه خود کار کنند.

در این حین یکی از کارآموزان در سامانه خرید آگهی گوگل، یک چارگوش زرد را "بیش از میزانی که برایش تعیین شده بود"،برای انتشار فرستاد.

این آگهی بیش از هر تبلیغ دیگر توجه مخاطبان را جلب کرد و از طریق شرکت‌های همکار دیگر گوگل بازپخش شد و تعداد مخاطبان آن بیش از پیش گسترش یافت.

پس از آن گوگل در بیانیه‌ای اعلام کرد: "به محض آن که از این اشتباه ناخواسته مطلع شدیم، تلاش کردیم تا پخش آن متوقف شود".

این شرکت در این بیانیه افزود که همه خسارت‌ها و پرداخت‌هایی را که به خاطر این اشتباه صورت گرفته جبران می‌کند.

هنوز میزان این خسارت مشخص نشده اما تخمین فایننشال تایمز این است که گوگل تقریبا ۱۰ میلیون دلار برای جبران این خطا هزینه خواهد کرد.

یوزپلنگ نابینای دانشگاه ام‌آی‌تی

حق نشر عکس MIT

روبات Cheetah3 (یوزپلنگ ۳) دانشگاه ام‌آی‌تی اکنون می‌تواند از روی موانع مختلف بجهد، روی زمین ناهموار چهارنعل بتازد، از راه‌پله پوشیده از آوار بالا رود و وقتی که به طور ناگهانی هل داده شود یا به آن تکان‌های شدید بدهند، تعادلش را به سرعت به دست آورد و همه اینها را در حالی انجام می‌دهد که اصطلاحا نابیناست.

این روبات ۴۰ کیلوگرمی که اندازه‌ای معادل یک سگ لابرادور بالغ دارد به گونه‌ای طراحی شده که همه این کارها را بدون نیاز به دوربین‌ها و حسگرهای محیطی خارجی انجام دهد. او پس از حذف این امکانات، دنیای اطرافش را به گونه‌ای "احساس" می‌کند که مهندسان آن را به "جابه‌جایی کور" تعبیر می‌کنند. چیزی که بسیار شبیه به حرکت انسان در اتاقی به سیاهی قیر است.

پژوهشگران توانایی‌های این روبات نابینا را در همایش بین‌المللی روبات‌های هوشمند در مادرید اسپانیا به نمایش خواهند گذاشت.

آنها در این همایش از ارتقای سخت‌افزاری نسخه جدید، رونمایی خواهند کرد که بهبود گستره وسیعی از حرکات را نسبت به یوزپلنگ ۲، شامل خواهد شد.

پس از این بهبود روبات می‌تواند خود را به عقب و جلو بکِشد و از طرفین به خود پیچ و تاب دهد، حرکاتی بسیار شبیه به حرکات کششی یک گربه.

حذف تبلیغات برای تقلب در یوتیوب

Image caption یک نمونه از آگهی‌های مقاله‌نویسی که از فیسبوک حذف شد

یوتیوب هزاران ویدیوی تبلیغاتی را در هفته گذشته پس از افشاگری بی‌بی‌سی حذف کرد.

مضمون همه این ویدیوها خدمات مقاله‌نویسی بود که در نهایت می‌تواند منجر به جریمه‌های سنگین برای دانش‌آموزان و دانشجویان شود.

از فیسبوک و گوگل درخواست شده که درآمدزایی از طریق جذب آگهی برای چنین شرکت‌هایی را متوقف کنند.

رسانه‌های اجتماعی ادعا می‌کنند که همواره اقداماتی را برای جلوگیری از رفتار نامناسب انجام می‌دهند.

حالا مشخص شده که هفت ماه پس از آن که بی‌بی‌سی از ارائه خدمات تقلب توسط ستارگان یوتیوبی پرده برداشت، شرکت‌هایی که وعده نوشتن مقاله می‌دهند، بازگشته‌اند و در شبکه‌های اجتماعی، تبلیغات می‌کنند.

یوتیوب پس از آن که بیش از ۸۵۰ مثال تخلف از قوانین از سوی بی‌بی‌سی دریافت کرد، هزاران ویدیو را در چند روز گذشته حذف کرد.

بسیاری از ستارگان یوتیوب، روش‌های مختلفی را برای تبلیغ خدمات تقلب شرکت Edubirdie به کار می‌گیرند. برخی از آنها در ویدیوی‌های خود تی‌شرت‌هایی می‌پوشند که نشان این شرکت روی آن نقش بسته است. حتی یکی از ستارگان یوتیوبی که ویدیوهایش از یوتیوب جایزه گرفته در ویدیوی رونمایی از این جایزه، چنین تی‌شرتی بر تن کرده بود.

حق نشر عکس Edubirdie
Image caption میکائلا مندز لباس شرکت Edubirdie را هنگام رونمایی از جایزه‌اش بر تن کرده است

نوشتن مقاله و پایان‌نامه در بریتانیا جرم محسوب نمی‌شود اما برای دانش‌آموزان جریمه‌های سنگینی در بر دارد.

روبات‌های پیش‌خدمت، هدایت‌گران معلول

حق نشر عکس Reuters

کافه‌ای در توکیو باز شده که پیش‌خدمت‌های روباتش از راه دور هدایت می‌شوند اما نکته مهم این است که هدایت این روبات‌ها در دست ۱۰ نفر است که مشکلات و ناتوانی‌های حرکتی متفاوتی دارند.

این افراد هر ساعت هزار ین حقوق می‌گیرند که تقریبا معادل ۹ دلار است. این میزان با حقوق یک پیشخدمت در ژاپن برابری می‌کند.

امید است که این پروژه استقلال بیشتری به معلولان بدهد.

روبات‌های OriHime-D که در کافه استفاده می‌شوند توسط یک استارتاپ ژاپنی به نام Ory ساخته و ویژه خانه افرادی طراحی شده‌اند که مشکلات و محدودیت‌های حرکتی دارند.

به این روبات‌ها می‌توان دستور داد تا جابه‌جا شوند، اطراف را بنگرند، با مشتریان گپ بزنند و اشیا را جابه‌جا کنند. این دستورات را حتی می‌توان با حرکت چشم ارسال کرد. این توانایی‌ها برای استفاده در کافه بهینه‌سازی شده‌اند.

هدف این طرح، آزمایش ارتباط بین افراد معلول و روبات‌هاست که به آنها کمک می‌کند تا درآمد خانوار را افزایش داده و با اقشار مختلف جامعه به راحتی ارتباط برقرار کنند.

این کافه سه هفته است که به طور آزمایشی افتتاح شده و بنیانگذارانش به طور آنلاین در حال گردآوری کمک‌های مردمی هستند تا بتوانند فعالیت‌شان را از سال ۲۰۲۰ به طور دائمی برقرار کنند.