آمریکا در انتظار نتیجه گزارش نهایی دخالت روسیه در انتخابات

آمریکا حق نشر عکس ALAMY
Image caption رابرت مولر، رئیس سابق اف بی آی (اداره تحقیقات فدرال آمریکا)

از تاریخی که رابرت مولر، رئیس سابق اف بی آی (اداره تحقیقات فدرال آمریکا) به سمت ریاست تحقیقات ویژه در باره نقش روسیه در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا در سال ۲۰۱۶ و تبانی احتمالی با مبارزات انتخاباتی دونالد ترامپ منصوب شد، ۲۲ ماه می گذرد.

اکنون تحقیقات آقای مولر پایان یافته و گزارش کار وی به وزارت دادگستری آمریکا تحویل داده شده.

ولی نتیجه این اقدام چه می تواند باشد؟ رایان تیگ بک وید، سردبیر مجله آمریکایی تایم می گوید دنبال کردن اتفاقاتی که در جریان این تحقیقات رخ داده، مانند این است که توطئه‌ای را که در یک رمان روسی مطرح شده، از طریق گفتگو در یک جلسه کتابخوانی درک کنیم.

سرانجام شاید حالا بتوانیم گزارش کامل یا خلاصه بخش‌های مهم آن را ببینیم.

وشاید هم نه.

اگر همه چیز گیج کننده به نظر می‌رسد به این دلیل است که هیچ کس نمی‌داند بعد از این دقیقا چه اتفاقی خواهد افتاد.

معلوم نیست که آیا ما بلافاصله از تمام جزئیات باخبر خواهیم شد یا این که هیچوقت این اطلاعات در دسترس ما قرار نخواهد گرفت.

آقای مولر که به دهان قرصی شهرت دارد، می‌تواند صرفا اعلام کند که کارش تمام شده- و پس از آن وسایلش را جمع کند و به زندگی خصوصی‌اش و باشگاه گلف و عضویت در هیات مدیره شرکت‌های خصوصی، سخنرانی‌های دانشگاهی و سرزدن به فروشگاه اّپل بازگردد.

آیا از "گزارش نهایی مولر" با تمام جزئیات جالب آن خبری نخواهد بود؟

لزوما نه. و در حقیقت احتمالا نه.

محتمل به نظر نمی‌رسد که جزئیات تحقیقات آنطور که در مورد گزارش مفصل کنت استار، دادستان مستقل رسیدگی به ماجرای رسوایی جنسی بیل کلینتون، رئیس جمهوری وقت آمریکا در سال ۱۹۹۸، اتفاق افتاد، به طور شفاهی اعلام شود.

آقای استار تحقیقات در باره موضوعات متعددی را انجام داد که از تحقیق درباره یک موضوع ملکی شروع شد و با انتقاد شدید از رابطه جنسی بیل کلینتون با مونیکا لوئینسکی پایان یافت. این تحقیقات بر اساس یک قانون فدرال و به موجب احکام و مقررات مختلف صورت گرفته بود. شخص آقای استار هم که قبلا یک قاضی جمهوریخواه و وکیل اداری بود- با آقای مولر که قبلا به عنوان تفنگدار دریایی خدمت کرده و قانون را دقیقا اجرا می کند، تفاوت دارد.

حق نشر عکس ALAMY
Image caption ین تحقیقات بر اساس یک قانون فدرال و به موجب احکام و مقررات مختلف صورت گرفته بود

تحقیقات آقای مولر تحت نظارت وزارت دادگستری آمریکا و با رعایت مقررات این وزارت خانه صورت می‌گیرد.

وظیفه "بازرس ویژه" در پایان تحقیقاتش این است که "گزارش محرمانه" خود را به بیل بار، دادستان کل تحویل داده و تصمیماتش در باره تعقیب‌های قانونی را شرح دهد.

بیل بار باید متعاقبا در باره هر یک از اقداماتی که صورت گرفته یا مواردی که او با اقدام پیشنهادی بازرس ویژه مخالفت کرده، توضیح مختصری به اعضای ارشد کمیته های قضایی مجلس نمایندگان و مجلس سنای آمریکا بدهد.

این به عهده دادستان کل است که تصمیم بگیرد آیا گذاشتن هر بخشی از این اطلاعات در اختیار بقیه مردم "به نفع عموم" است یا نه.

بیل بار چه کار خواهد کرد؟

این یک سئوال یک میلیون دلاری است.

گفته می شود بیل بار، در جلسه تایید انتصابش در مجلس سنا توسط سناتورهای دموکرات تحت فشار قرار گرفته بود تا هر گونه اطلاعات به دست آمده یا گزارشاتی را که نتیجه تحقیقات آقای مولر است در اختیار مردم قرار دهد. ولی واکنش او به این درخواست محتاطانه بود.

اما از نامه ای که هم اکنون دادستان کل برای اعضای ارشد کنگره آمریکا فرستاده، چنین برمی‌آید که وی مایل است اطلاعات بیشتری در اختیار مردم قرار دهد.

در این نامه بیل بار، نوشته: "من در حال بررسی این گزارش هستم و احتمال می‌دهم که در موقعیتی خواهم بود که بتوانم تا آخر هفته نتایج اصلی گزارش بازرس ویژه را در اختیار شما قرار دهم."

وزارت دادگستری آمریکا معمولا مایل نیست در باره تحقیقاتی که به تعقیب جنایی منجر نمی‌شود، اطلاعاتی بدهد. ولی این دستورالعملی است که جیمز کومی، رئیس سابقه اف‌بی‌آی آن را نقض کرده بود. آقای کومی در سال ۲۰۱۶ نتایج تحقیقات فدرال در باره استفاده هیلاری کلینتون از ایمیل خصوصی خود در هنگامی که وزیر خارجه باراک اوباما بود را طی یک بیانیه مطبوعاتی اعلام کرده بود.

حق نشر عکس Getty Images
Image caption محاکمه راجر استون، مشاور دیرینه دونالد ترامپ به اتهام دروغ گفتن به کنگره، دستکاری در شواهد و ممانعت از اجرای عدالت هنوز شروع نشده

جالب خواهد بود اگر بیل بار، از نتیجه پی آمدهای سیاسی این تصمیم آقای کومی، برای دفاع از محرمانه نگاه داشتن جزئیات زیانبار تحقیقات آقای مولر در ارتباط با دونالد ترامپ استفاده کند. اقدام آقای کومی سبب شده بود کمپین انتخاباتی خانم کلینتون لطمه شدیدی بخورد.

آقای بیل بار، در پایان نامه اش تعهد کرده که تا حد امکان پنهان کاری نکند و نمایندگان کنگره را از نتیجه تحقیقاتش مطلع کند.

پس ممکن است ما از همه چیز باخبر نشویم؟

این امکان مطمئنا وجود دارد. یا این که اگر ما از چیزی اطلاع پیدا کنیم، ممکن است مدتی طول بکشد تا این موضوع به صورت باور عمومی درآید (یا با توجه به نحوه کار در واشنگتن، خبر به خارج درز کند.)

تصور صحنه‌ای در واشنگتن را بکنید که در آن جهان سیاست با خبر شده که آقای مولر یافته‌های خود را تحویل دادستان کل داده و بعد برای ساعت ها یا روزها منتظر دریافت خبری در باره این اطلاعات باشد.

با این وجود، احتمال دیگری هم هست.

تا کنون آقای مولر با استناد به پرونده‌های دادگاهی خود که حاوی جزئیات و شواهد متعدد جدیدی است صحبت کرده. ولی در حالی که گزارش آقای مولر به دادستان کل محرمانه خواهد بود، ممکن است شامل نظر نهایی او در نتیجه‌گیری از تحقیقاتش نباشد.

ممکن است کیفرخواست های تازه‌ای در راه باشد.

آقای مولر طی ۱۲ ماه گذشته- در مدارک مرتبط با تعقیب های قانونی خود- شرح داده چگونه عوامل روسیه به جمع آوری اطلاعات در باره روند سیاسی آمریکا پرداخته و کمپینی را از طریق رسانه‌های اجتماعی برای نفوذ و تهییج نظرات سیاسی در آمریکا به راه انداخته بودند؛ و در تلاش برای لطمه زدن به کمپین انتخاباتی هیلاری کلینتون هزینه فعالیت‌های سیاسی در داخل آمریکا را متقبل شده، ایمیل‌ها و پرونده‌های فعالان مهم حزب دموکرات را هک کرده بودند.

بیشتر بخوانید:

آقای مولر در ارتباط با اعمال نادرست از جمله ممانعت از اجرای قانون و دروغ گفتن در باره تماس‌های با روسیه، شمار زیادی از افراد فعال در مبارزات ریاست جمهوری را تحت تعقیب قرار داده.

او به انجام توافقی با مایکل کوهن، وکیل شخصی آقای ترامپ کمک کرد که در نتیجه آن شواهد مذاکرات بازرگانی آقای ترامپ با مقامات روسیه در اوج کمپین ریاست جمهوری سال ۲۰۱۶ برملا شد.

وی راجر استون، یک معتمد آقای ترامپ را به اتهام دروغ گفتن در باره تماس هایش با ویکی لیکس تحت تعقیب قرار داد. به گفته آقای مولر، ویکی لیکس کانالی بود که روسیه از طریق آن اطلاعاتی را که سرقت کرده بود وارد رگ‌های سیاسی آمریکا می کرد.

بازرس ویژه ممکن است با آخرین تلاش های خود بتواند یک جاده پیگردهای قانونی را که به کاخ سفید منتهی خواهد شد، هموار کند.

کسانی که جریانات دادگاه را دنبال می کنند می‌گویند در طی چند ماه گذشته چند ادعانامه مهر و موم شده توسط تیمی که با آقای مولر کار می‌کنند در دادگاه‌های فدرال، تهیه شده. این نامه‌ها می‌توانند بمب‌های سیاسی و قانونی با چاشنی‌های محترق باشند.

یا این که ممکن است بمب‌هایی باشند که منفجر نمی‌شوند

پس این آخر کار است؟

احتمالش کم است. حتی اگر دفتر تحقیقات آقای مولر بسته شود، "گزارشی" در کار نباشد، و پیگردهای قانونی جدیدی وجود نداشته باشد و دادستان کل تنها اطلاعات جزئی بدهد، این پایان داستان نخواهد بود.

چندین پرونده وجود دارد که بازرس ویژه آنها را تشکیل داده و به مایکل فلین، مشاور امنیت ملی سابق و ریک گیتس، معاون دستیار مبارزات انتخاباتی آقای ترامپ مربوط می‌شود که حکم مجازات نهایی هنوز در باره آنها هنوز صادر نشده.

پل مانافورت، رئیس سابق کمپین آقای ترامپ به جرم اختلاس و توطئه مرتبط با لابی گری غیرقانونی در زندان به سر می‌برد.

محاکمه آقای استون، مشاور دیرینه دونالد ترامپ به اتهام دروغ گفتن به کنگره، دستکاری در شواهد و ممانعت از اجرای عدالت هنوز شروع نشده. آقای مولر این پرونده را به وکلای دولت تحویل داده. همچنین وی پرونده‌ای علیه مدیریت و مشاوره کنکورد که متهم به کمک به رسانه‌های اجتماعی روسیه برای دستکاری در کمپین انتخاباتی در سال ۲۰۱۶ شده، تهیه کرده است.

در همین حال یک رشته تحقیقات دیگری جریان دارد که دفتر بازرس ویژه به طور مستقل انجام می‌دهد. بازرسان فدرال در نیویورک سرگرم بررسی نقض احتمالی قوانین انتخاباتی توسط کمپین آقای ترامپ و فعالیت‌های بازرگانی او و خلافکاری‌های کمیته تحلیف رئیس جمهور هستند.

دادستان‌های آمریکا در واشنگتن و ویرجینیا نیز با پرونده‌های جاسوسی مرتبط با ماریا بوتینا و پرونده شرکای بازگانی آقای فلین سر و کار دارند.

همچنین تحقیقات ایالتی در باره بنیاد خیریه آقای ترامپ و پرونده‌های مالیاتی تشکیلات ترامپ جریان دارد. علاوه بر این در مریلند و واشنگتن نیز دادگاهی تشکیل شده که برای رسیدگی به داد و ستدهای بازرگانی آقای ترامپ است که گفته شده در آن قوانین قانون اساسی که قبول پول از دولت‌های خارجی در هنگام خدمت را منع می کند، نادیده گرفته است.

ممکن است آقای مولر صحنه را ترک کند ولی نمایش ادامه خواهد داشت.