جهان عرب در هفت نمودار؛ اسرائیل، آمریکا و ایران به ترتیب 'بیشترین تهدید برای منطقه'

یکی از جامعترین تحقیقاتی که در خاورمیانه و شمال آفریقا انجام شده نشان می‌دهد بیشتر مردم اسرائیل و آمریکا را بزرگترین تهدید برای منطقه می‌دانند و بعد از آن ایران در جای سوم است.

بر اساس همین تحقیق در مقایسه سیاست‌های دونالد ترامپ، ولادیمیر پوتین و رجب طیب اردوغان، رئیسان جمهور آمریکا، روسیه و ترکیه در خاورمیانه، حمایت از سیاست های دونالد ترامپ در رده آخر قرار دارد. در مقابل بیشتر پاسخ‌دهندگان در هفت کشور از یازده کشور از سیاست آقای اردوغان حمایت کردند. در مصر، لبنان و لیبی سیاست‌های آقای پوتین بیشترین طرفدار را داشت.

این یکی از یافته‌های این تحقیق است که از مردم عرب نظرشان را در طیف وسیعی از موضوعات پرسید از جمله مهاجرت، حقوق زنان، امنیت و جنسیت.

این تحقیق را "شبکه بارومتر عرب" برای بخش عربی سرویس جهانی بی‌بی‌سی انجام داده و برای آن با بیش از ۲۵ هزار نفر مصاحبه کرده است. این مصاحبه‌ها در ده کشور و سرزمین‌های فلسطینی از اواخر سال ۲۰۱۸ تا بهار سال ۲۰۱۹ صورت گرفته است.

نگاهی به دیگر نتایج این تحقیق:

در مقایسه سیاست‌های سه رهبر در خاورمیانه، دونالد ترامپ، ولادیمیر پوتین و رجب طیب اردوغان، رئیسان جمهور آمریکا، روسیه و ترکیه، در تمام کشورهایی که تحقیق در آن انجام شد حمایت از سیاست های دونالد ترامپ در رده آخر قرار گرفت. در مقابل بیشتر پاسخ‌دهندگان در هفت کشور از یازده کشور از سیاست آقای اردوغان حمایت کردند. در مصر، لبنان و لیبی سیاست‌های آقای پوتین بیشترین طرفدار را داشت.

از سال ۲۰۱۳ تاکنون شمار کسانی که خود را "غیرمذهبی" می‌دانند از هشت به سیزده درصد افزایش یافته است. این افزایش بیشتر در جمعیت زیر سی سال دیده می‌شود. تنها کشوری که این آمار کاهش یافته یمن است.

درجاهایی که تحقیق در آن انجام شده بیشتر مردم از حق نخست وزیر یا رئیس جمهور شدن یک زن حمایت کردند بجز الجزایر که کمتر از پنجاه درصد مردم با آن موافق بودند.

اما در امور خانوادگی، بیشتر پاسخ دهندگان از جمله بیشتر زنان معتقد بودند که حرف آخر را در خانواده باید شوهر بزند. فقط در مراکش کمتر از نیمی از پاسخ دهندگان فکر می‌کردند که شوهر همیشه باید تصمیم گیرنده نهایی باشد.

پذیرش همجنس‌گرایی در کشورهای مختلف فرق می کند اما عموما یا کم یا بی‌اندازه کم است. در لبنان که معمولا به عنوان جامعه‌ای بازتر از همسایگانش شناخته می‌شود این رقم فقط شش درصد است.

در تمام مناطق مورد مطالعه از هر پنج نفر یکی به فکر مهاجرت بود، در سودان نیمی از پاسخ دهندگان در فکر مهاجرت بودند و اقتصاد تقریبا در تمام موارد انگیزه اصلی بود.

اروپا مقصد همه نیست

مقصدهای معمول مهاجرت

کسورهای مبدا
کشورهای مقصد
AlgeriaEgyptIraqJordanLebanonLibyaMoroccoPalestineSudanTunisiaYemenEuropeNorth AmericaGCCmeOther

تعداد کسانی که به فکر ترک شمال آفریقا هستند افزایش یافته است. با اینکه اروپا محبوبیت سابق را به عنوان مقصد مهاجرت ندارد اما همچنان برای آنها که به فکر ترک منطقه هستند گزینه اول است.

موضوعات مرتبط