تونلهای غزه 'به محل معاش تبدیل شده است'

حفر تونل میان غزه و مصر
Image caption دو روز پیش نیروهای امنیتی مصر 10 تونل را منفجر کردند

مقامات سازمان ملل متحد می گویند که حفر و استفاده از تونل برای قاچاق کالا از مصر به نوار غزه تا اندازه ای افزایش یافته که به محلی برای معاش و کسب و کار تبدیل شده است.

سازمان ملل گفت که این تونل ها به خاطر محاصره اقتصادی که اسرائیل علیه این منطقه به اجرا درآورده است به شاهرگ حیات مردم غزه تبدیل شده اند و برای هزاران فلسطینی شغل ایجاد کرده اند.

ماه گذشته مقامات حماس در غزه برای کنترل واردات کالا و تجارت هایی که از طریق این تونل ها میسر شده است، مقررات تعیین کرده اند و برای کسانی که در این ارتباط فعالیت دارند مجوز صادر می کنند.

از تونل ها برای قاچاق انواع کالا به داخل غزه استفاده می شود که این کالاها شامل مواد غذایی، سوخت و لوازم خانه می شود.

اسرائیل می گوید که از این تونل ها همچنین برای واردات سلاح استفاده می شود و بارها از مصر انتقاد کرده است که برای جلوگیری از قاچاق به قدر کافی تلاش نمی کند.

دو روز پیش نیروهای امنیتی مصر دست کم 10 تونل را که برای نقل و انتقال کالا به داخل نوار غزه استفاده می شد، منفجر کردند.

این تونل ها در نزدیکی گذرگاه رفح کشف شده بودند و مصری ها بخشی از آنها که در خاک مصر قرار داشتند، منفجر کردند.

از هنگامی که محدودیت هایی که اسرائیل بر نوار غزه تحمیل کرده افزایش یافته، حمل و نقل مواد غذایی و آمد و شد مردم در مناطق مرزی غزه بی نهایت مشکل شده است و اکنون مواد غذایی، پوشاک و سیگار از جمله کالاهایی هستند که هر روزه از طریق تونل های زیر زمینی به داخل نوار غزه آورده می شوند.

نیروهای مصری ماه گذشته دو تونل دیگر را که بین مصر و نوار غزه حفر شده بود و فلسطینیان برای قاچاق از آن استفاده می کردند، منفجر کرد.

در این عملیات دست کم 5 فلسطینی کشته شدند.

گروه حماس مصری ها را متهم کرده که از روش های خطرناکی برای مسدود کردن تونل ها استفاده می کنند ولی مقامات مصر این اتهام را رد کردند.

از آغاز سال جاری میلادی 45 نفر در اثر فروریختن اتفاقی تونل ها و عملیات مبارزه با قاچاق در طول منطقه مرزی، کشته شده اند.

ولی به نظر می رسد خطرات جانی استفاده از این تونل ها کمتر تاثیری در محدود کردن حفاری تونل های جدید داشته است.

مطالب مرتبط