برگزاری مراسم روز جهانی ریشه کنی فقر

هند
Image caption نیمی از جمعیت جهان با فقر روبروست

مراسم روز جهانی ریشه کنی فقر برگزار می شود در حالیکه بحران مالی دستیابی به هدف های این جنبش را به مخاطره انداخته است.

روز جمعه، 17 اکتبر (26 مهر)، به مناسبت روز جهانی ریشه کنی فقر، به منظور تاکید بر لزوم تلاش برای بهبود شرایط زندگی میلیون ها تن از کسانی که با فقر و عواقب آن مواجه هستند تظاهرات و راهپیمایی هایی در نقاط مختلف جهان سازمان داده شده است.

سال گذشته، بیش از چهل میلیون نفر در سرتاسر جهان در تظاهرات و راهپیمایی های روز ریشه کنی فقر شرکت داشتند.

در آستانه این روز، سازمان ملل متحد اعلام کرده است که حدود سه میلیارد نفر، یعنی حدود نیمی از جمعیت جهان، با درآمدی کمتر از دو دلار در روز به زندگی خود ادامه می دهند.

به گفته این سازمان، تلاش برای مقابله با این وضعیت و دستیابی به هدف های هزاره جدید برای مقابله با فقر ادامه دارد.

سابقه برگزاری روز جهانی مبارزه با فقر به سال 1987 و گردهمایی حدود یکصد هزار نفر در میدان حقوق و آزادی بشر در میدان تروکادرو، پاریس، باز می گردد که محل امضای اعلامیه جهانی حقوق بشر در سال 1948 بوده است.

براساس ماده 25 اعلامیه جهانی حقوق بشر، برخورداری از امکانات مناسب رفاهی، از جمله دسترسی به خوراک، پوشاک، مسکن و خدمات درمانی و اجتماعی کافی از جمله حقوق اساسی تمامی افراد است.

گردهمایی سال 1987 به یاد قربانیان فقر، گرسنگی، خشونت و ارعاب و سرکوب صورت گرفت و مجمع عمومی سازمان ملل متحد با تصویب قطعنامه ای در سال 1993 روز 17 اکتبر را به عنوان روز جهانی ریشه کنی فقر به رسمیت شناخت و برگزاری آن را به کشورهای عضو سازمان توصیه کرد.

فعالان حمایت از حقوق اقتصادی و اجتماعی گفته اند که هدف از برگزاری مراسم روز جهانی ریشه کنی فقر رساندن صدای محرومان به گوش جهانیان است.

بحران مالی جهانی

مراسم روز جهانی ریشه کنی فقر در حالی برگزار می شود که سال 2008 شصتمین سال صدور اعلامیه جهانی حقوق بشر است.

برگزاری مراسم سال جاری در عین حال با بحران شدید مالی و نگرانی در مورد امکان بروز رکود گسترده اقتصادی در سطح جهان همزمان شده است.

Image caption بحران مالی کشورهای ثروتمند مبارزه با فقر را به مخاطره انداخته است

به همین دلیل، رهبران هند و برزیل، یعنی دو کشور بزرگ در حال توسعه، اخطار کرده اند که نباید فقرا به خاطر مشکلاتی که ناشی از سوء مدیریت ثروتمندان است تنبیه شوند.

اشاره آنان به تاثیر بحران مالی در کاهش حمایت از کسانی است که بدون دریافت کمک های اقتصادی قادر به تامین حداقل معاش خود نیز نخواهند بود.

در عین حال، کارشناسان هشدار داده اند که در شرایط کنونی، افراد کم درآمد در بسیاری از کشورها، حتی کشورهایی که به طور مستقیم در شبکه مالی بین المللی درگیر نیستند، قطعا با مشکلات بیشتری مواجه خواهند شد.

سازمان دعوت جهانی برای اقدام علیه فقر، که خود را بزرگترین شبکه جامعه مدنی در جهان می داند، گفته است که در ماه های اخیر، خانوار های فقیر در شماری از کشورهای آمریکای لاتین شاهد کاهش پول ارسالی توسط افراد این خانواده ها بوده اند که برای کار به ایالات متحده مهاجرت کرده اند.

توقف ارسال پول توسط کارگران مهاجر، که ناشی از کمبود تقاضا برای نیروی کار در ایالات متحده است، می تواند بسیاری از خانوارهای وابسته به این منبع درآمد را با خطر گرسنگی مواجه سازد.

همچنین، این نگرانی نیز وجود دارد که بحران مالی کنونی باعث کاهش تلاش برای دستیابی به هدف های توسعه هزاره شود که پیش از این نیز، تحقق تمامی آنها در موعد مقرر چندان محتمل به نظر نمی رسید.

هدف های توسعه هزاره در اجلاس سران کشورهای عضو سازمان ملل در سال 2000 به تصویب رسید به این منظور که تا سال 2015 میلادی، از شدت برخی از عوارض توسعه نیافتگی، از جمله فقر گسترده، به طرز قابل توجهی کاسته شود.

از جمله مراسمی که برای روز جهانی ریشه کنی فقر پیش بینی شده راهپیمایی گسترده ای در سانتیاگو، پایتخت شیلی، و یک کنسرت بزرگ در سنگاپور است.

مطالب مرتبط

لینک های اینترنتی مرتبط

بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست