مهاجرت به بریتانیا دشوار تر می شود

مهاجرت
Image caption به عقیده بسیاری مسئله مهاجرت به بریتانیا بسیار بحث انگیز است

فیل وولاس، وزیر مهاجرت بریتانیا می گوید افت شدید اقتصادی ممکن است موجب تسریع اقدام دولت بریتانیا در کاستن تعداد مهاجرینی شود که از کشورهای غیر اروپایی به بریتانیا می آیند.

آقای وولاس گفت چنانچه بریتانیایی ها بیکار شوند، ممکن است مسئله مهاجرت به یک موضوع پر دردسر تبدیل شود.

وزیر مهاجرت بریتانیا افزود که مهاجرت به بریتانیا تا کنون بیش از حد آسان بوده است ولی اکنون مشکل تر خواهد شد.

خبرنگار امور سیاسی بی بی سی می گوید این اظهارات نشانه تغییر لحن دولتی است که قبلا بر منافع اقتصادی مهاجرین تاکید می کرد.

گوردون براون، نخست وزیر بریتانیا، همواره گفته است که مهاجرت در یک دهه گذشته اقتصاد این کشور را به طور چشمگیری تقویت کرده است.

سرویس مشورتی مهاجرت بریتانیا گفت این یک درس غم انگیز تاریخ است که هنگام بروز مشکلات اقتصادی گناه ها به گردن مهاجرین می افتد.

درماه آوریل گذشته یک کمیته پارلمانی بریتانیا خواستار محدودیت در پذیرفتن مهاجر به این کشور شد چون به گفته اعضای این کمیته شواهد موجود در مورد مزایای مهاجرت برای بریتانیا کافی نبود.

در گزارش این کمیته آمده بود هر چند که سهم سالانه مهاجران در اقتصاد بریتانیا به دوازده میلیارد دلار می رسد اما بحران مسکن این کشور به خاطر حضور آنها تحت فشار بیشتری قرار گرفته است و کارگران ماهر مهاجر نیز باعث شده اند کارگران کم مزد در بازار کار با مشکل روبرو شوند.

آمار منتشره در سال 2006 نشان می داد که تعدادکسانی که در این سال به بریتانیا مهاجرت کرده بودند 180 هزار نفر بوده است.

مقامات دولتی تاييد کرده اند که از رقم مهاجران غيرقانونی، که برخی از آنان به طور قاچاق وارد بريتانيا شده و بسياری نيز پس از انقضای ويزای جهانگردی خود در اين کشور مانده اند اطلاع دقيقی ندارند.