چین دو نیروگاه هسته ای در پاکستان می سازد

آصف علی زرداری
Image caption آصف علی زرداری در جریان سفر اخیر خود به چین چند موافقت نامه همکاری امضا کرد

دولت پاکستان می گوید چین موافقت کرده است که برای رفع کمبود انرژی در پاکستان دو نیروگاه هسته ای دیگر در این کشور احداث کند.

شاه محمود قریشی، وزیر خارجه پاکستان گفت این توافق یکی از چندین موافقت نامه ای است که آصف علی زرداری، رئیس جمهور پاکستان در جریان سفرش به چین در هفته گذشته امضا کرده است.

چین هم اکنون به پاکستان در احداث یک نیروگاه هسته ای برای تولید برق کمک کرده است و یک نیروگاه دیگر نیز به کمک چین در پاکستان در دست ساختمان است.

به دلیل فعالیت های شورشیان و بی ثباتی سیاسی در پاکستان، رشد صنعت هسته ای این کشور موجب ابراز نگرانی از جهت امن بودن گسترش این صنعت در کشور شده است.

درگیری ها با طالبان

در تحولی دیگر ارتش پاکستان اعلام کرده که دست کم 60 پیکارجوی طرفدار طالبان را در دره سوات، در شمال غرب این کشور به قتل رسانده است.

مقامات امنیتی می گویند هواپیماهای نظامی، اردوگاه های آموزشی پیکارجویان را در جریان این حمله منهدم کردند.

نیروهای امنیتی در منطقه سوات، حدود یک سال است که در حال جنگ با پیکارجویانی هستند که می خواهند این منطقه به شیوه طالبان اداره شود.

ارتش پاکستان همچنین اعلام کرده که یک مهندس چینی که توسط طرفداران طالبان ربوده شده بود موفق به فرار شده است.

شورشیان طالبان در پاکستان اخیرا پیشنهاد داده بودند که با دولت این کشور گفتگو کنند.

یکی از سخنگویان طالبان به بی بی سی گفته بود که اگر عملیات نظامی پاکستان علیه این گروه در مناطق قبیله ای مرزی نزدیک مرز افغانستان متوقف شود، آنها سلاحهای خود را کنار خواهند گذاشت.

دولت پاکستان هم گفته که اگر طالبان سلاحهای خود را کنار بگذارد، با آنها مذاکره خواهد کرد اما در عین حال گفته بود که حضور خارجیان را در منطقه تحمل نخواهد کرد.

این پیشنهاد در حالی ارائه شده که ارتش پاکستان ادعا کرده صدها شورشی را در ماههای اخیر در مناطق قبیله ای کشته است.

شورشیان می گویند که این ادعا اغراق آمیز است.

خبرنگاران محلی می گویند که بسیاری از مناطقی که ارتش می گوید در آنجا شورشیان را کشته، هفته ها پیش از حمله تخلیه شده بود.

ارتش آمریکا در افغانستان هم دست به حمله به طالبان در مناطق قبیله ای زده است.

طرفداران طالبان اوایل ماه جاری میلادی در پی خودداری دولت از خارج کردن نیروها از مناطق قبیله ای نزدیک مرز افغانستان، از گفتگوهای صلح کناره گیری کردند.