تصویر پاپ با صلیب شکسته در سایت اسرائیلی

در یک سایت اینترنتی متعلق به هواداران حزب حاکم اسرائیل، تصویر پاپ بندیکت شانزدهم، رهبر کاتولیک های جهان همراه با صلیب شکسته نازی ها دیده شده است.

این تصویر هم اکنون به دستور تزیپی لیونی، رئیس حزب کادیما و وزیر امور خارجه اسرائیل از سایت "یالا کادیما" برداشته شده است.

این عکس هنگامی در این سایت پدیدار شده که روابط اسرائیل با واتیکان بر سر عکسی از رهبر کاتولیک های جهان در زمان جنگ جهانی دوم در موزه ای در بیت المقدس با تنش همراه شده است.

موزه هولوکاست بیت المقدس در شرح عکس پاپ پیوس دوازدهم، او را متهم به سکوت در برابر جنایات نازی ها علیه یهودیان می کند. اسرائیل علی رغم درخواست واتیکان، این اشاره به پاپ پیوس دوازدهم را حذف نمی کند.

هفته گذشته پاپ بندیکت شانزدهم در مراسم پنجاهمین سالگرد درگذشت پاپ پیوس دوازدهم گفت که او از تصمیم مقامات کلیسا برای تبدیل این پاپ فقید به یک قدیس استقبال می کند.

گروه های یهودی طی سال های گذشته از واتیکان خواسته اند تا روند قدیس کردن پیوس دوازدهم را به حالت تعلیق در آورد. برخی گروه های یهودی هشدار می دهند که قدیس اعلام کردن پیوس دوازدهم از سوی واتیکان می تواند اثری بسیار منفی بر روابط میان یهودیان و مسیحیان بگذارد.

تلاش لیونی

تزیپی لیونی هم اکنون در تلاش برای تشکیل دولت اتئلافی در اسرائیل است.

عمیر گلداشتاین، سخنگوی کادیما گفت: " تزیپی لیونی قویا انتشار این عکس را محکوم می کند. ما با چنین اقدامی به شدت مخالفیم و این منعکس کننده نطرات حزب کادیما نیست."

یکی از سرپرستان این سایت اینترنتی به بی بی سی گفته است که این سایت برای انعکاس نظرات و عقاید فعالان کادیما است که چنین امکانی را در وب سایت رسمی حزب ندارند.

او گفته است که این تصویر از سوی گروهی بازنشسته فرستاده شده است و افزوده که این اعتراضی مشروع به شمار می رود.

این فرد که هویت او فاش نشده تاکید کرده خانم لیونی شخصا در یک تماس تلفنی خواهان برداشته شدن این تصویر شده و گفته است که این مساله می تواند منجر به نزاعی دیپلماتیک میان اسرائیل و واتیکان شود.

خودداری پاپ از سفر به اسرائیل

این در حالی است که اسرائیل دعوت خود از پاپ بندیکت شانزدهم، رهبر کاتولیک های جهان برای بازدید از این کشور را تجدید کرده اما او این دعوت را رد کرده است.

علت خودداری پاپ بندیکت شانزدهم از سفر به اسرائیل، اتهام این کشور به پاپ پیوس دوازدهم، رهبر کاتولیک های جهان در زمان جنگ جهانی دوم است.

سال گذشته ۱۵ کاردینال و ۱۵ اسقف اعظم واتیکان با اکثریت آرا رای به آمرزش پاپ پیوس دوازدهم دادند. این اقدام در کلیسای کاتولیک جزء آخرین قدم ها برای اعلام فردی به عنوان قدیس است.

پیوس دوازدهم در سال ۱۹۳۹ به مقام پاپی انتخاب شد و تا سال ۱۹۵۸ در این سمت باقی ماند. وی در بین سال های ۱۹۱۷ تا ۱۹۲۹ به عنوان کاردینال پاچلی، سفیر واتیکان در آلمان بود. وی طی سال های ۱۹۳۰ تا ۱۹۳۹ به عنوان وزیر امور خارجه واتیکان فعالیت کرد.

پیوس دوازدهم در اقدامی که بعدها یهودیان از آن انتقاد کردند، از امضاء بیانیه نیروهای متفقین در نکوهش براندازی و نابودی یهودیان از سوی آلمان نازی خودداری کرد.

واتیکان می گوید که دیپلماسی در خفای پاپ پیوس دوازدهم در دوران آلمان نازی منجر به نجات جان هزاران یهودی شد.

برای قدیس اعلام کردن در کلیسای کاتولیک، باید دو معجزه به فرد مورد نظر نسبت داده شود. پاپ بندیکت شانزدهم، رهبر کاتولیک های جهان حرف نهایی را در مورد قدیس اعلام کردن پاپ پیوس دوازدهم خواهد زد.

مطالب مرتبط