بررسی پرونده تندروهای سعودی آغاز شد

پلیس سعودی
Image caption پلیس سعودی تدابیر امنیتی گسترده ای را به اجرا گذاشته است

روز دوشنبه، 20 اکتبر (29 مهر)، بررسی پرونده حدود هفتاد تن از افراد مظنون به عضویت در گروه های تندرو مسلح در عربستان سعودی آغاز شد.

براساس گزارش های رسیده از ریاض، پایتخت عربستان، بررسی محتوای این پرونده و دادخواست دادستان بر عهده هیاتی متشکل از ده تن از قضات سعودی قرار گرفته که بامداد روز دوشنبه در ساختمان دادگاه مرکزی ریاض تشکیل جلسه دادند.

در اطراف دادگاه تدابیر امنیتی گسترده ای به اجرا درآمده است و ماموران پلیس سعودی در اطراف این محل مستقر شده اند.

پرونده اتهامی علیه این افراد پیش از برگزاری نخستین جلسه محاکمه گروهی از مظنونین به هواداری از شبکه القاعده به اتهام دست زدن به یک رشته عملیات خشونت آمیز به منظور سرنگونی نظام پادشاهی سعودی مورد بررسی قرار می گیرد.

به نوشته یکی از روزنامه های سعودی، تمامی متهمان به نفع گروه های تندرو فعالیت داشته اند و ممکن است برخی از آنان از جمله کسانی باشند که پیش از این در عملیات خشونت آمیز در افغانستان و عراق شرکت داشته اند.

گفته می شود که در ماه های اخیر، چند کشورجهان شماری از شهروندان سعودی را که به اتهام ارتباط با اقدامات خشونت آمیز زندانی بوده اند به مقامات عربستان تحویل داده اند.

به گفته خبرنگاران، گروهی که خود را القاعده جزیره العرب می نامد از سال 2003 عملیات مسلحانه در عربستان سعودی را آغاز کرد.

در آن سال، اعضای این گروه در دو مورد مجتمع مسکونی خارجیان در ریاض را هدف بمب گذاری انتحاری قرار دادند که تلفات گسترده ای برجای گذاشت.

گفته می شود که رهبری این گروه را شهروندان تندرو سعودی بر عهده دارند که در افغانستان و سایر نقاط پر آشوب جهان فعالیت داشته اند.

در واکنش نسبت به فعالیت این گروه، در سال های اخیر، نیروهای امنیتی و اطلاعاتی سعودی، با همکاری کارشناسان خارجی، عملیات گسترده ضد خرابکاری را در این کشور به اجرا گذاشتند و توانستند از ادامه خشونت تا حد قابل توجهی بکاهند.

آخرین مورد از عملیات تندروهای مخالف دولت در ماه فوریه سال 2006 گزارش شد اما اقدام گروهی از افراد مسلح برای ورود به پالایشگاه ابقیق، از بزرگترین تاسیسات پالایشگاهی جهان، با اقدام نیروهای امنیتی سعودی ناکام ماند.

با اینهمه، منابع امنیتی سعودی اعلام داشته اند طی یک سال گذشته حدود پانصد نفر به ظن تلاش برای از سرگیری فعالیت گروه های تندرو بازداشت شده اند.

مطالب مرتبط