پیشنهاد مصر برای تشکیل دولت وحدت ملی فلسطینی

دولت مصر از گروههای سیاسی فلسطینی فتح و حماس خواسته که یک دولت مشترک تشکیل دهند.

Image caption دوره ریاست دولت آقای عباس در هشتم ژانویه 2009 رسما به اتمام می رسد

این درخواست که به صورت پیشنهادی برای گفتگوهای ماه آینده ارائه شده، شامل تغییر ساختار نهادهای امنیتی و تعیین موعد برگزاری انتخابات هم می شود.

محمود عباس، رئیس تشکیلات خودگردان فلسطینی که عضو جنبش فتح است، با گروه شبه نظامی حماس بر سر این که آیا دوره آقای عباس باید در ماه ژانویه خاتمه یابد یا نه با یکدیگر اختلاف دارند.

از سال گذشته که حماس غزه را اشغال کرد، این گروهها با یکدیگر اختلافات عمیقی پیدا کردند.

دولت مصر در پیشنهاد خود خواستار تشکیل "دولت وحدت ملی" و تغییر ساختار "سازمان آزادیبخش فلسطین" به شکلی است که حماس و دیگر گروههای فلسطینی را در بر گیرد.

این طرح پس از گفتگو با 13 حزب فلسطینی ارائه شد که برای ادامه مذاکرات در روز 9 نوامبر دعوت شدند.

جدال بر سر انتخابات

دولت مصر پیشتر پیشنهاد تشکیل دولت وحدت ملی با حضور افرادی که مورد پذیرش کلیه گروهها باشند، را داده بود اما تحلیلگران می گویند که اختلافات بین دو طرف مذاکره نشان می دهد که امید زیادی برای رسیدن به یک توافق عملی وجود ندارد.

یکی از سخنگویان حماس به خبرگزاری فرانسه گفته است که حماس این طرح را "رد" نمی کند اما خواستار تغییر بعضی نکات و روشن شدن باقی آنهاست.

مقامات فتح به خبرگزاری رویترز گفته اند که هر دولت موقتی که تشکیل شود، باید به توافق های قبلی سازمان آزادیبخش فلسطین با اسرائیل متعهد بماند، اما حماس این مسئله را نمی پذیرد.

دوره ریاست دولت آقای عباس در هشتم ژانویه 2009 رسما به اتمام می رسد. پارلمان فعلی که در حال حاضر تحت کنترل حماس است تا سال 2010 انتخاباتی نخواهد داشت.

نمایندگان پارلمان از گروه حماس از آقای عباس خواسته اند که انتخابات ریاست جمهوری را تا هشت ژانویه برگزار کند و گفته اند که بعد از این تاریخ ریاست جمهوری او را به رسمیت نخواهند شناخت.