انصراف حزب شاس از ائتلاف اسرائیل

زیپی لیونی
Image caption خانم لیونی 10 روز دیگر فرصت دارد که دولت ائتلافی تشکیل دهد

حزب شاس، یکی از اعضای اصلی مذاکرات ائتلاف اسرائیل می گوید که از زیپی لیونی، وزارت امور خارجه و نخست وزیر آینده این کشور حمایت نخواهد کرد.

خانم لیونی، رهبر حزب کادیما، بزرگترین حزب اسرائیل گفته است که اگر تا یکشنبه آینده دولت تشکیل نشود، انتخابات در این کشور برگزار خواهد شد. او از حمایت حزب کارگر برخوردار است اما هنوز اکثریت را کسب نکرده است.

به گفته تحلیلگران این تصمیم حزب شاس شکستی برای خانم لیونی محسوب می شود چون حتی در صورت تشکیل دولت، این دولت ضعیف خواهد بود.

حزب مذهبی شاس اعلام کرده که پس از مذاکرات زیاد نتوانسته بر سر موقعیت بیت المقدس و کمک های تامین اجتماعی با حزب کادیما به توافق برسد.

به گزارش خبرگزاری رویتر سخنگوی شاس می گوید: "شاس تنها دو خواسته داشته؛ کمک مالی برای افرادی که از لحاظ مالی ضعیفند و حفاظت از بیت المقدس،که کالایی برای فروش نیست."

خانم لیونی مصمم است که گفتگوهای صلح با فلسطینیان را ادامه دهد اما شاس موافق نیست که دولت درباره وضعیت بیت المقدس مذاکره کند.

توافق خانم لیونی با حزب کارگر مجموعا به او 48 کرسی در کنست (پارلمان اسرائیل) داده است. کنست 120 عضو دارد.

اگر او بتواند که حمایت حزب چپ گرای مرتز و حزب بازنشستگان را به دست آورد، قادر خواهد بود که دولت تشکیل دهد.

او 10 روز دیگر فرصت دارد که به تشکیل دولت ائتلافی ادامه دهد اما گفته که روز یکشنبه اعلام خواهد کرد که آیا موفق شده یا نه.

فلسطینی ها در مذاکرات صلح خواسته اند که بیت المقدس شرقی که از سال 1967 توسط اسرائیل اشغال شده پایتخت کشور فلسطینی آینده شود، در حالیکه اسرائیلی ها این شهر را پایتخت ابدی خود می دانند.

مطالب مرتبط