تظاهرات در باسک اسپانیا برای اعلام استقلال

اعتراض ها در باسک
Image caption اعتراض ها در باسک

هزاران نفر از مردم منطقه باسک در شمال اسپانیا به خیابان ها ریخته و خواهان برپایی یک رفراندوم برای استقلال از اسپانیا شده اند.

دولت منطقه ای باسک قرار بود امروز در این باره رای گیری کند اما دادگاه عالی اسپانیا این رای گیری را غیر قانونی اعلام کرد.

همچنین اوائل صبح امروز دو انفجار کوچک در دو ایستگاه قطار در باسک گزارش شد اما هیچ فردی زخمی نشد و خسارات اندکی به بار آورد.

پلیس می گوید که این انفجارها توسط گروه جدایی طلب اتا (که در اسپانیا غیر قانونی اعلام شده) و یا حامیانش صورت گرفته است. خوزه لوئیز رودریگوئز زاپاته رو، نخست وزیر اسپانیا این حملات را محکوم کرده و گفته است که عوامل آن مجازات خواهند شد.

صبح امروز همچنین میان ملی گرایان باسک که خواهان جدایی هستند و هواداران حزب فاشسیت درگیری روی داد که پلیس مانع از ادامه آن شد. فاشیست ها می گویند که هرگز اجازه جدایی از اسپانیا را به هیچ منطقه ای نخواهند داد.

سازمان دهندگان تظاهرات می گویند که بیش از بیست هزار نفر در شش شهر منطقه باسک در اعتراضات شرکت کرده اند. آنها با خود پلاکاردهایی داشتند که روی آنها درخواست برپایی رفراندوم برای اعلام استقلال درج شده بود.

حزب حاکم ملی گرای باسک خواهان آن بود که طی مشورت با رای دهندگان، طی دو سال آینده روند استقلال از اسپانیا آغاز شود.

مطالب مرتبط