13:37 گرينويچ - شنبه 25 اکتبر 2008 - 04 شنبه آبان 1387

بدترین خشکسالی سوریه طی 40 سال گذشته

بلندی های جولان

بلندی های جولان که در اشغال اسرائیل است، اصلی ترین منبع آب آشامیدنی منطقه را در خود جای می دهد.

حتی یک کشور نیز به درخواست سازمان ملل متحد برای کمک به سوریه برای مقابله با بدترین خشکسالی این کشور در چهل سال اخیر پاسخی نداده است.

دو هفته پیش این سازمان و دولت سوریه درخواست بیست میلیون دلار کمک مالی برای این امر کردند و گفتند که این پول برای کشاورزان و گله داران ضروری است.

عبدالحق امیری، رئیس بخش خاورمیانه ای دفتر هماهنگ کننده کمک های انساندوستانه سازمان ملل به بی بی سی گفت که تا کنون هیچ مبلغی دریافت نشده است.

خشکسالی امسال سوریه طی چهل سال گذشته بی سابقه بوده است. این خشکسالی باعث تلف شدن احشام و خشکاندن کشتزارها شده و به گفته سازمان ملل زندگی یک میلیون سوری را در معرض خطر قرار داده است.

این خشکسالی در زمانی اتفاق افتاده که بهای مواد غذایی در جهان به شدت افزایش یافته است. در سوریه نیز مناطقی از شمال شرق بدترین وضعیت را دارند و بسیاری از مردم این نواحی برای تامین یک وعده غذایی خود با مشکل روبرو هستند.

سازمان ملل می گوید که مردم این مناطق در حال فروختن اموال خود و مهاجرت هستند.

سوء تغذیه در این مناطق به خصوص در میان زنان باردار و کودکان در حال افزایش است. دولت سوریه منابع کافی برای مقابله با این بحران را ندارد و نیازمند کمک های بین المللی است.

سازمان ملل می گوید که به بیست میلیون دلار برای کمک به قربانیان خشکسالی نیاز دارد اما تا کنون تنها کمتر از ده درصد از این مبلغ آن هم توسط نهادی در این سازمان به دست آمده است.

خشکسالی بر خلاف زمین لرزه و یا گردباد، چندان در رسانه ها منعکس نمی شود و بازتاب چندانی آن هم در زمانی که جهان درگیر بحران اقتصادی است، نمی یابد.

این در حالی است که عواقب خشکسالی می تواند به مانند سایر بلایای طبیعی فاجعه به بار بیاورد. در خشکسالی به غیر از تلف شدن احشام و خشک شدن کشتزارها، منابع آبی نیز از بین می روند و انواع بیماری ها نیز فراگیر می شوند.

سازمان ملل هشدار داده که در صورتی که کمک مورد نظر برای سوریه تامین نشود، صدها هزار نفر از مردم این کشور در معرض خطرهای گسترده تری قرار خواهند گرفت.

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.